Z 0:2 na 5:2! Dorostenci skvělým obratem porazili polskou sedmnáctku

Helena Hegeďová • 22.10.2023

Vsetínskému dorostu vůbec nevyšel vstup do utkání a po první třetině ztráceli vinou nedůrazné obrany dvě branky. Poté se skóre měnilo až těsně před polovinou zápasu, kdy Valaši snížili. Do třetí třetiny tak vstupovali za stavu 1:2 a z herního projevu se zdálo, že cesta k bodovému zisku je ještě dlouhá. Ale nakonec se povedlo. Vsacané v závěrečné dvacetiminutovce vstřelili celkem čtyři branky, a tak skóre nejen otočili, ale nakonec vyhráli poměrně jednoznačným výsledkem 5:2.

Liga dorostu - 9.kolo ne 22.10.17:15
Reprezentace Polska U16
2:5(2:0, 0:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 09:47 Tyński (5/5), 11:23 Majerczyk (Kowalczyk; 5/5) – 29:29 Meissner (Fusek, Sadílek; 5/5), 43:32 Němec (Kužel; 5/5), 48:47 Paták (Hynek, Kučný; 5/4), 54:18 Vaculík (Němec; 5/5), 59:43 Němec (Dvořáček, Paták; 5/5). Rozhodčí: Tomeček – Bartek, Raszka. Diváci: 152. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Střely na branku: 2:5. Průběh utkání: 2:0, 2:5.

Reprezentace Polska U16: Jaworski – Kowalczyk, Wojciechowski, Zygmunt, Mościcki, Staniecko, Gawrysiak – Tyński, Myszka, Wanat, Kot, Kosmęda, Majerczyk, Dawid, Ziober, Nakoneczny, Szyszka.
VHK ROBE Vsetín: Cegliňski – Sadílek, Kučný, Hynek, Noga, Dvořáček, Frömel, Kužel – Vaculík, Morcinek, Šebesta, Meissner, Drozd, Němec, Malý, Paták, Fusek, Vinklárek.

Úvod zápasu se Valachům vůbec nevydařil. Po opatrném a nervózním začátku to tak byl soupeř, kdo se ozval jako první. Polská sedmnáctka se cpala do útoku proti dvěma bránícím hráčům Vsetína. Už to vypadalo, že Kučný ofenzivu zastaví, ale Szyszka se nedal jen tak lehce, využil momentu překvapení a od pravé tyče vystřelil. Domácí brankář se štěstím zasáhl, ale Poláci už se chtěli radovat. A nakonec se tak i stalo, a to po nádherné akci Amadeusze Tyńského, který šel sám proti čtyřem hráčům Vsetína, prošel skrz domácí obranu a sám nikým nebráněn zakončil do levého horního rohu.

Vsetínská obrana měla značné mezery. Opět totiž sám ujel Staniecko, jeho bekhendové zakončení do horních pater branky skončilo nad. O necelou minutu později už ale polský výběr své vedení navýšil. Hráči v bílých dresech se usadili v útočném pásmu a začali se svou kombinací, kterou Krystian Kowalczyk zakončil střelou od modré čáry. Jeho ránu ještě v mezikruží tečoval Tomasz Majerczyk, který kotouč nasměroval k pravé tyči do protipohybu brankáře. Vsetínští se snažili herně zvednout a pomalu se začali ozývat i oni. Nejprve to byl Šebesta, koho Jaworski vychytal u levé tyče.

Následně se u odkryté brány objevil Němec, který však nedokázal kotouč zvednout nad hokejku bránícího hráče. Podobný obraz hry byl k vidění také ve druhé třetině. V 29. minutě Němcova přihrávka z pravého kruhu nenašla Vaculíka v mezikruží, kotouč se zastavil o brusle jednoho z polských obránců, ale Valaši i tak zůstali ve svém tlaku na hranici brankoviště. Celou akci završil u levé tyče Kužel, kterému se nadvakrát nepodařilo přehodit Jaworského beton.

Poláci přesměrovali hru do svého útočného pásma, ale tam se dlouho neohřáli. Matyáš Fusek vyvezl kotouč ze třetiny a všiml si Dominika Meissnera, který už čekal mezi dvěma hráči soupeře na útočný výpad. Přihrávku dostal a v individuální akci předvedl stahovačku, kterou vyšperkoval zakončením mezi betony. Ve 35. minutě přišlo první vyloučení zápasu, a to na straně Polska. První trest pro Vsetín přišel necelé dvě minuty před koncem druhého dějství, ale ani jedna početní výhoda gól nepřinesla.

Oba celky si tvořily spíš šance při hře pět na pět a byl to Vsetín, kdo jako další skóroval a srovnal tak stav zápasu. Střelu Adama Němce k levé tyči nejprve Jaworski zastavil, ale celá situace se vyvíjela dál. Sadílek při přesunu do vhodnější střelecké pozice narazil na hokejku jednoho z polských hráčů a zůstal ležet na ledě. Rostislav Kužel mezitím z vrcholu pravého kruhu našel Němce v předbrankovém prostoru a jeden z nejmladších hráčů Vsetína se tentokrát nemýlil.

Následně Valaši ustáli další vyloučení a pak opět přišel jejich čas. Tentokrát už v početní výhodě. Vsacané totiž tři sekundy před koncem přesilové hry otočili skóre utkání. Od modré čáry vystřelil Adam Hynek, kotouč se při snaze Michala Kučného tečovat zastavil o jeho brusle, a tak nakonec zvolil přihrávku na Alexandra Patáka. Ten puk zpracoval a následně jej poslal přesně mezi betony. A o necelých sedm herních minut později přidali Vsetínští další branku.

Morcinek vybojoval kotouč u mantinelu ve vlastním pásmu a dostal jej do střední třetiny, kde už čekal Ondřej Vaculík, který se do útoku vydal sám proti dvěma hráčům soupeře. V mezikruží věděl, že nemá příliš prostoru, a všiml si najíždějícího Adama Němce, kterému na levé křídlo poslal zadovku. Mezitím si našel dobrou pozici na hranici brankoviště, kam dostal přihrávku a lehkou tečí nasměroval letící kotouč nad levý beton polského brankáře.

Za stavu 2:4 ještě Poláci zkusili v poslední minutě hru bez brankáře a už se zdálo, že Wojciechowski bude v této situaci skvělým náhradním gólmanem svého celku, když zastavil dvě střely, ránu Adama Němce z ostrého úhlu už ale nestačil. Němec tak přidal svou druhou branku v utkání a pečetil nejen obrat, ale také hlavně vítězství svého týmu.