Vybojované vítězství na úvod: Junioři porazili Havířov

Helena Hegeďová • 15.09.2023

Po dorostencích se v pátek na Lapači v úvodním utkání sezony představili také junioři. A sice to nebyla tak bláznivá střelnice, ale i přesto si Valaši připsali první tři body do tabulky. Po bezbrankové první třetině to vzal do svých rukou David Heinrich, jenž dvěma góly poslal Vsetín do vedení. Havířov se vzepřel na startu třetí třetiny a snížil, ale to bylo poprvé a naposledy v utkání, co vsetínského gólmana překonal. Vsacané tak na úvod slavili po vybojované výhře 2:1.

Liga juniorů - 1. pá 15.9.20:00
2:1(0:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 31. Heinrich (Ürge, Juráň), 33. Heinrich (Matějíček, Mošnička) – 43. Vizváry (Kolat, Siekierka). Rozhodčí: Blaha — Jurčík, Lainka. Vyloučení: 8:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 120. Průběh utkání: 2:0, 2:1.

VHK ROBE Vsetín: Pytel – Mošnička, Zedek, Šedlbauer, Machů, Fojtík (C), Hamřík, Herman – Cakl, Ostrčil, Matějíček, Hrdý, Stodůlka, Heinrich (A), Ürge, Juráň, Smetana, Kovář. Trenér: Rostislav Vlach
AZ Havířov: Michalik – Maršálek, Kreutz, Kalina (A), Brančík, Čmiel, Valouch, Juřík – Toma, Barnošák, Kolat (C), Middleton (A), Zálesňák, Lipka, Konesz, Ščerba, Siekierka, Jarolím, Bielesz, Vizváry. Trenér: Jan Křivohlávek

Úvodní střetnutí juniorky přineslo vyrovnaný a bojovný zápas, mnoho vyložených gólových šancí ale k vidění nebylo. Celé utkání doprovázela řada nepřesností, které tvořily obrázek zápasu. V první třetině se v asi nejnadějnější akci ocitl Cakl, který však v pádu nezakončil. Celou situaci ještě podtrhlo to, že hlavní sudí odpískal faul na vsetínského hráče a nařídil trestné střílení. Cakl ovšem v tomto případě předvedl fair play gesto a faul na svou osobu odvolal.

Ani ve druhé třetině se ráz utkání neměl, ale góly už přišly. Matěj Juráň a Tomáš Ürge udrželi kotouč na svých hokejkách a v signalizované výhodě prošli přes bránící val Havířova. Zaujali pozici před gólmanem Michalikem a druhý jmenovaný vsetínský útočník poslal puk na Davida Heinricha, který z pravého kruhu vymetl bližší horní roh havířovské branky. A o dvě minuty později už to bylo 2:0, když se David Heinrich prosadil nenápadnou střelou z mezikruží, na kterou hostující gólman nestačil včas zareagovat.

Heinrich se stal ústřední postavou dění ještě jednou, a to když byl na začátku třetí třetiny vyloučen za nedovolení bránění. Tento prohřešek hosté potrestali snížením z hole Richarda Vizváryho, jenž po přesilovkové kombinaci neměl u pravé tyče příliš mnoho práce. Vsetínský brankář Pytel se po střele ještě natahoval hokejkou, ale povedenému zakončení do zcela odkryté brány nezabránil. AZ branka nabudila a nechybělo mnoho k tomu, aby bylo vyrovnáno.

Lipka v další přesilovce pobídl Siekierku, ten však ve velké rychlosti nezakončil přečíslení dva na jednoho podle představ. Pytel na poslední chvíli vytasil pravý beton. Ve vsetínských řadách byl ve třetí třetině velmi aktivní Hrdý, což mimo jiné potvrdila také jeho individuální akce, v níž mohl přiblížit svůj celek k výhře. Bekhendové zakončení ovšem skončilo přesně v Michalikově lapačce. 35 sekund před závěrečnou sirénou pak dostal Michalik pokyn k přesunu na střídačku.

Havířov zkusil hru v šesti a v posledních sekundách došlo k opravdu velkému závaru před vsetínskou brankou, ale gólman Pytel měl situaci na svém brankovišti pod kontrolou. V utkáních s Havířovem byly vždy k vidění velmi vyrovnané utkání a první kolo letošního ročníku Ligy juniorů nebylo výjimkou. V neděli se Valaši doma střetnou s Technikou Brno, která v úvodním duelu porazila Chrudim 10:5.

Radim Kucharczyk (VHK ROBE Vsetín): Byl to pro každého těžký zápas, protože na začátku sezony mají všechny týmy šťávu a sílu. Potvrdilo se to i teď. Sice jsme vedli 2:0, ale soupeř to nevzdal. Udělali jsme až moc zbytečných faulů a málem nás to stálo zápas. Naštěstí jsme to zvládli.

Jan Křivohlávek (AZ Havířov): Máme za sebou první utkání v soutěži a věděli jsme, že to tady ve Vsetíně bude těžké. Počítáme i s tím, že Vsetín je jedním z adeptů na vítězství ve skupině nebo i na postup, takže jsme se na to trošičku připravili. Byla škoda, že jsme v polovině utkání soupeři darovali dvě gólové šance, které využil. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme dát rychlý gól, což se nám podařilo. Pak jsme se snažili se zápasem něco udělat, srovnat, bodovat, ale už se to nepodařilo. Nebylo to špatné utkání. Bylo vidět, že je to z obou stran bojovný zápas, obě mužstva mají sílu. Musíme jít dál, připravit se na další utkání, potvrdit výkon a vyvarovat se slabší chvilky, kterou jsme si dnešní utkání prohráli.