V prestižním střetu s Energií dosáhl dorost pouze na bod

Petr Vychopeň • 14.09.2007

V s e t í n – Z pohledu Valachů nespočet šancí, na straně karlovarských dříčů dokonalé vybalancování kvalitní defenzívy s útočnou činností. K tomu chvílemi dech tající zákroky brankářů a diváci neměli v průběhu klání oči pro nic jiného než pro tento strhující mač. Jako první se do gólové listiny vepsal Dmitrij Jaškin v 5. minutě, avšak hosté zásahem Baara, respektive Hampla, souboj otočili. Černá mračna nad Lapačem rozfoukal v 55. minutě Kubo a zápas tak dospěl do prodloužení. Tečku za utkáním udělaly až nájezdy, jmenovitě opět Hampl, jenž zajistil Varům druhý bod.

- 5.kolo pá 14.9.17:00
HC Energie Karlovy Vary
2:3sn(1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Jaškin D. (Mikulaštík), 55. Kubo - 13. Baar, 35. Hampl, rozhodující samostatný nájezd Hampl. Rozhodčí: Váňa - Dočkal, Goňa. Vyloučení: 6:11 . Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 36:20. Diváci: 480.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Jaškin M., Mikulaštík, Vrba, Trška, Hladký, Tyralík - Kajaba, Ptáčník, Vávra, Kentoš, Kubo, Pořický, Kozák, Horehleď, Klímek, Matuštík, Podešva, Jaškin D.
HC Energie Karlovy Vary: Habal - Hluchý, Schopf, Valeš, Schusser, Dlapa, Konečný, Funk - Frk, Putyera, Fileger, Sýkora, Vaněk, Baar, Vachovec, Hampl, Chocholáč, Kverka, Fusek, Záhora
Utkání nabíralo ten správný směr a otáčky už od úvodního buly. První výraznější událostí se stalo po necelých čtyřiceti vteřinách hry vyloučení hostujícího Funka, kterého rozhodčí posadil s gestem vyjadřující zdržování hry. Jakoby se snad Valaši zalekli tak brzké příležitosti dvouminutového přečíslení, a tak šance zůstala nevyužita. Dvířka trestné lavice se však ještě po uplynutí trestu hostí ani nestačila dovřít, a pykat šel další hráč z karlovarských řad. Při druhé početní výhodě si domácí vypracovali už o poznání větší tlak, což dokazovala slibná šance od modré, ovšem golman Habal nedal tomuto pokusu šanci a skryl jej ve své výstroji. První z radostných momentů se dostavil nepatrnou chvíli po konci právě zmiňované přesilovky. Neskrývanou radost domácího publika zapříčinil svou důraznou hrou vsetínský Mikuláštík s Jaškinem, přičemž druhý jmenovaný dorážel a v čase 4:47 vyšvihl Valachy do vedení. Vsetínský forvard Dmitrij Jaškin si mohl o minulu později zrekapitulovat pocit ze vstřelené branky, jenže strážce karlovarské svatyně si jeho nebezpečnost uvědomil a ránu chytil. Nápodobně likvidoval brankař Habal i následný pokus Klímka.

Do třetice se blýskl také při velice pohledném zákroku lapačkou, jejíž směr přesně protnul dráhu letu puku vyslaného z hole domácího Kentoše. O další pohledné situace v Habalově brankovišti nebyla nouze, spíše naopak. Tým hostí může být více než vděčen za výkon své golmanské opory a měl by zpytovat své svědomí, protože většinu první třetiny se kotouč pohupoval na holích domácích. Čas od času však Vsetín ztratil kontrolu nad svou obranou polovinou a hned z první vážnější situace dokázali hoši z Karlových Varů brankáře Hromadu překonat. Překvapení zajistil Baar, jehož zpoza brány odražený kotouč zaskočil asi ze všech nejméně a tak zkušeně využil zmatku před domácí „kasou“. V čase 12:54 na časomíře svítí velká jednička jak u Energie, tak u hokejistů z Valašska. Několika šancemi se ve zbývající části první dvacetiminutovky snažily zvrátit nerozhodný stav obě strany, avšak brankaři obou týmů řekli ne. Ke konci první hrací části se ještě byl zchladit za příliš mnoho hráčů na ledě jeden ze Vsetínských. Přesilovka však nenabídla přítomnému obecenstvu stejně jako další zbytek třetiny žádný gólový zážitek. Po první části tedy 1:1.

Z kraje druhé třetiny se osmělili Karlovarští, ale kámen úrazu se objevil při poslední přihrávce, která nedoputovala k adresátovi. Kousek blíže ke gólu se poté dostal nejprve Dlapa a po něm i Schusser, ale vsetínský muž v kleci nájezdům odolal. Valaši se vymanili z tlaku až po faulu Putyery, jenž musel z trestné lavice přihlížet obléhání svých spoluhráčů. Blizoučko ke úspěšnému zásahu měl zatím jediný střelec domácích Jaškin, jenže aby dosáhnul druhé branky, musel by si lépe seřídit zaměřovač. Štěstí zkusil i kapitán Ptáčník, ale ani jemu nebylo přáno. Výjimkou nebyl ani vyslaný projektil Pořického, který proletěl kolem tyčky. Korunu všemu nasadil domácí Vrba, jehož střela z mezikruží ztroskotala na betonu Habala. Jak se dává branka? Tak přesně tohle chtěl domácím předvést karlovarský Vaněk, do cesty se mu však postavil Hromadův úctyhodný reflex. V 35. minutě už ale ani Hromada nestačil zabránit nájezdníkům z Varů a když si Hampl nejdříve narazil o beton a následně puk doklepl za brankovou čáru, byl vývoj zápasu otočen. Do bot tedy začalo téct Valachům.

Do konce prostřední dvacetiminutovky už to vypadalo tak, jako by se hrálo jenom na jednu stranu. Domácí drželi své soupeře v tlaku a postupně se snažili být stále nepříjemnějšími. Hlavně famózní výkon golmana Habala a precizně pracující obrana může za to, že se Valachům nepodařilo skórovat, i když šancí bylo mnoho. Tu největší zahodil Matuštík, když se mu nepodařilo propálit Habala z výhodně pozice mezi kruhy. Svůj um karlovarský mág ukázal i proti ráně Tršky, které vystavil stopku svou vyrážečkou.

Poslední část, do které se tedy vstupovalo za stavu 1:2, odstartovali pozitivněji svěřenci domácího trenéra Turka. Dvouminutový trest si totiž na své triko připsal hostující Fileger. V početní výhodě si svou dávku smůly vybral vsetínský útočník Vávra, kterému chyběl kousek, aby na puk dosáhl a tím ho zametl za záda Habala. Při jednom z přerušení hry byli diváci svědky toho, jak si ručně stručně vyměnili názory právě Vávra s hostujícím Vachovcem. Oba nakonec odklouzali na dvě minuty za hrubost. V následujících minutách byl k vidění stále ten samý hokej plný šancí, ale taky plný obětavých pádů Karlovarských, a bravurních zákroků Habala. Ve 47. minutě ovšem nastala změna. Hasit požár tentokrát musel domácí brankař Hromada, a to proti Figelerovi, respektive jeho ráně mířící mezi betony. Otevření obrany Energie se pokusil využít Matuštík, jehož úprk skončil jak jinak, než na Habalovi. Jenže trpělivost se Vsetínským vyplatila. Čas 54:32 už byl osudný, a to z toho důvodu, že puk v útočném pásmu převzal Kubo a z úhlu trefil skulinku mezi břevnem a ramenem brankaře, tudíž stav vyrovnal.

Od této chvíle ale vystrčili růžky hosté a to zejména Chocholáč, který mohl zvrátit výsledek zpět na svou stranu. To by mu ale v cestě nesměl stát Hromada a jeho neuvěřitelný zákrok lapačkou. Pravé ruce domácí brankař nenechal vydechnout ani o minutu později, když likvidoval tvrdý příklep Dlapy. Do konce třetiny už si diváci na žádnou branku nepřišli a na pořadu dne bylo tedy prodloužení, které nám přineslo pět minut opatrné hry na obou stranách. Největší příležitost ke vsítění branky měl domácí muž s céčkem Ptáčník, který se prodral před Habala, ale zakončení už tak excelentní nebylo. Následovala tak kratší pauza a poté samostatné nájezdy. Za domácí se v tváří tvář Habalovi postavil D. Jaškin, Vrba a Ptáčník, ale ani jeden nedal. Za Karlovy Vary jel Putyera, Hampl a Frk. Jediným šťastlivcem se stal aktivní Hampl, který tak hostům vybojoval druhý bod a potvrdil, že Energie má zkušený tým, který si jde pevně za svým cílem a první příčku neokupuje náhodou.