V brankově bohatém utkání přestříleli starší dorostenci PZ Kladno

Radek Bařina • 04.02.2012

Vysokou výhru v poměru 9:5 si připsali starší dorostenci VHK proti PZ Kladno. Poslední celek tabulky na Vsetínské herně nestačil a z Lapače si nakonec odváží jednoznačnou porážku. Rozhodující náskok si Valaši vytvořili v úvodních dvou třetinách, v závěrečném dějství už vedení jenom v poklidu kontrolovali. Dvěma brankami se na výhře domácích podílel Martin Kohout. Domácí si tak upevnili druhé místo ve skupině a znovu se tak výrazně přiblížili postupu do play-off.

ESD - 38.kolo so 4.2.11:00
PZ Kladno
9:5(3:1, 4:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 12. Kohout (Zuzaník, Ščotka), 12. Helešic (Šiafutdinov, Neuwirth), 14. Šiafutdinov (Ščotka, Neuwirth), 22. Zuzaník (Helešic), 24. Stodůlka (Grygar, Hryciow), 29. Kuchařík (Vašíček, Zuzaník), 37. Kohout (Stodůlka, Žabčík), 43. Kohout (Ščotka, Grygar), 52. Neuwirth (Ščotka, Šiaftudinov) - 15. Fiala (Marks, Macháček), 24. Marks (Hájek, Rajter), 34. Veselý (Kobes, Hovsepjan), 41. Fiala (Krpelan), 53. Hanuš (Cigánik). Rozhodčí: Fiedler - Laczko, Škrobák. Vyloučení: 7:5, navíc Rajter (KLP) 10 min. OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 80. Střely na branku: 51:28. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 6:2, 6:3, 7:3, 7:4, 9:4, 9:5.
VHK ROBE Vsetín: Vlach - Žabčík, Hryciow, Vašíček, Zuzaník, Svozílek, Ščotka - Neuwirth, Forch, Kohout, Stodůlka, Helešic, Kuchařík, Mikula, Grygar, Šiafutdinov.
PZ Kladno: Černý (12. Čičmanec) - Větrovec, Krumpholc, Krpelan, Dolgoš, Hájek, Rajter - Cigánik, Procházka, Dorociak, Sýkora, Bakula, Hovsepjan, Fiala, Macháček, Veselý, Hanuš, Kobes, Marks

Od prvních vteřin sobotního duelu mezi domácími Valachy a hosty z PZ Kladno, byli aktivnější hráči Vsetína. I přes to, že přestěhovali po úvodním buly hru před Černého, první pořádnou šanci si paradoxně vytvořil hostující Hovsepjan na druhé straně. Závar před svou bránou ale Vlach s přehledem vyřešil. V 7. minutě zasáhl do hry poprvé také hlavní sudí, když vyloučil hostující Markse za sekání, kterého ještě po 33 vteřinách následoval Krpelan a žlutozelení dostali příležitost zahrát si 1:27 minuty v 5 proti 3. Při této dvojnásobné přesilovce pozlobil hostující celek především Žabčík, který svými tvrdými pokusy od modré pořádně prověřil kladenského gólmana.

Vsetín sice uzamkl svého soupeře v obranném pásmu, dvojnásobnou přesilovku ale využít nedokázal. Co se však nepovedlo v první desetiminutovce, přišlo hned v úvodu té druhé. V čase 11:05 dostal Kohout od Zuzaníka šikovnou přihrávku na opačnou stranu brankoviště a neomylně zavěsil. Valaši nejenže se dostali do vedení, ale hned po dalším vhazování ho dokázali ještě navýšit. Šiafutdinov našel přihrávkou Helešice směřujícího na kladenskou klec a ten neomylně zavěsil (2:0).

Po této brance hosté vystřídali brankáře. Nerozchytaného Čičmance však krátce po nástupu do klece překonal šikovný Šiafutdinov a rázem to bylo 3:0. Třetí vsetínská branka však nezůstala bez reakce. Kladenský Fiala se minutu po té propracoval do střelecké pozice na levém kruhu a překonal Vlacha k levé tyči. Do konce první části měli hosté ještě dvakrát výhodu přesilové hry a mohli tak se stavem utkání něco udělat, ale přes pozorně bránící domácí se jim snížit nepodařilo.

Druhá dvacetiminutovka začala obdobně, jako ta předchozí skončila. Již po 85 vteřinách se měnilo skóre po páté – Valaši si vytvořili tlak před brankou a Zuzaník, který se v závaru nejrychleji zorientoval, propasíroval kotouč pod ležícím gólmanem. Hráči Kladna však nezaháleli ani tentokrát a v čase 23:17 to již bylo znovu jen o dva góly. Z podobné situace, kdy se Vsetín dostal pod tlak, těžil Marks, který protlačil kotouč mezi Vlachovými betony. Ze snížení se ale Kladenští neradovali dlouho. Vsetínský Stodůlka se napřáhl v mezikruží a propálil Čicmance ránou pod víko – 5:2.

Brankově bohatý zápas byl však na Lapači k vidění i dále. Jasně lepší Vsetín si předvedl krásnou akci - Kuchařík se ujal kotouče ve středním pásmu, po pravém křídle ho zavezl do pásma a tváří tvář Čičmancovi zakončil do jeho betonů. Brankář hostí však kotouč neukryl a tak Kuchařík využil své příležitosti a na podruhé již černý nesmysl mezi betony propasíroval. Hra se poté uklidnila, Vsetín i nadále diktoval tempo a většinu času držel puk na svých holích. V minutě 34. se ale Kladnu z ojedinělé šance podařilo znovu snížit. Vlach zasahoval proti útoku hostů, odražený kotouč se ale dostal k Veselému, který stál na levé straně brankoviště nikým nebráněn a zakončil do prázdné brány.

I přes to ale měli poslední slovo domácí. Když už to vypadalo, že se třetina dohraje bez další změny skóre, ujel do brejku Kohout. Čičmance překonal kličkou na levou stranu a udělal tak poslední změnu za stavem druhé třetiny – 7:3.

Ani závěrečné dějství nevybočilo z nastoleného trendu. V čase 40:31 se před branku šikovně postavil Fiala, který pohotovou dorážkou zareagoval na vyražený Vlachův kotouč po té, co jej od modré dělovkou vyzkoušel Krpelan. Aby však byla dodržena tradice, Vsetín znovu kontroval. Kohout dostal krásnou přihrávku od Ščotky, kterou bez vymýšlení napálil směrem mezi tři tyče a uspěl (8:4). Žlutozelení i nadále kontrolovali hru a na tempu utkání již bylo znát, že o vítězi je již rozhodnuto.

Do střeleckých statistik se však nakonec zapsali ještě další dva hráči – po jednom z každé strany. V 52. minutě dorážel Neuwirth bekhendovým blafákem a o půl minuty později využil závaru před Vlachem ještě Hanuš, jenž obkroužil branku a zakončoval k levé tyči domácí klece. Účet zápasu se tak zastavil na neobvyklých 14 brankách, přičemž domácí celek se mohl po 60 odehraných minutách radovat z vysoké výhry v poměru 9:5.

Luboš Jenáček (trenér Vsetína): "Rozhodlo, že jsme v první třetině vstřelili tři góly. Soupeř má do útoku pár velmi dobrých individualit, například Petra Veselého, jenž je v kanadském bodování před našimi nejlepšími útočníky. Kladenští byli velmi nebezpeční a dali nám pět gólů, což se nám moc nestává. Směrem dopředu neustále hrozili, měli vynikající přesilovky. Myslím, že jsme k tomu přistoupili dobře a kluci utkání nepodcenili. Mrzí nás některé inkasované góly, ale chtěli jsme tři body a ty jsme získali. V celku jsme tedy spokojení, protože z dvoukola máme pět bodů."

Ivo Kyndl (trenér Kladna): "Klukům jsme dali jasně najevo, že nesmí zaspat začátek utkání jako včera v Havířově. Chtěli jsme hrát od začátku ze zabezpečené obrany, což se nám ze začátku docela dařilo. Pak ale přišly individuální chyby. Dnes nás s kolegou Kamešem zklamali hráči ročníku 1994, mazáci, na které sázíme. Připadá mi, že skoro víc filosofují než hrají hokej. Naopak chci pochválit mladé kluky ze třetí pětky, kteří do toho šli a měli své dobré věci. Vystřídali jsme brankáře, chtěli jsme udělat všechno pro dobrý výsledek. Drželi jsme se, ale po dalších chybách jedinců dopadl výsledek tak, jak dopadl. Je to škoda, na pět vstřelených branek venku by se mělo bodovat. Nesmíte ale dalších devět dostat."