Staší dorost bojoval, na Vítkovice však nestačil

Radek Bařina • 24.11.2012

Po Třinci a Kometě přijel v na Lapač třetí z elitních celků východní skupiny druhé ligy, Vítkovice. I tentokrát domácí dokázali svou bojovností favorita potrápit, na rozdíl od předchozích zápasů ovšem na body nedosáhli. Ráz utkání určila již první třetina, kdy se hosté lacino ujali vedení 2:0. Vsetín se sice nevzdával, v závěru druhé dvacetiminutovky dokázal snížit, třetí dějství už si ale hosté zkušeně pohlídali a nakonec dokráčeli k zasloužené výhře 3:1. O čestný úspěch domácích se postaral obránce Jiří Hajda.

ESD - 22.kolo so 24.11.11:00
HC Vítkovice Ridera
1:3(0:2, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 36. Hajda (Kuchařík, Mikula) - 5. Kafka, 15. Ballner, 52. Škutchan (Ballner). Rozhodčí: Klimecký - kratochvíl, Novotná. Vyloučení: 6:3 navíc Rudl (VIT) 10min OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 108. Střely na branku: 16:33. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.
VHK ROBE Vsetín: Gottwald - Hajda, Žabčík, Svozílek, Hryciow, Ščotka, Hohl - Pancza, Christov, Forch, Světlík, Račický, Mikula, Tydlačka, Haničinec, Kuchařík, Willert, Hořanský, Rod.
HC Vítkovice Ridera: Mizera - Puzič, Charvát, Krenželok, Demel, Rudl, Pop - Ballner, Schwarz, Churý, Jáchym, Kafka, Škutchan, Ollender, Gelnar, Klapetek.

Vsetín se podruhé během dvou dnů střetl se druhým celkem tabulky. Zatímco včera to byla Kometa, kterou Valaši dokázali přetlačit, dnes na Lapač zavítaly Vítkovice. Ty už od prvních minut ukazovaly, že rozhodně nemíní dopadnout tak, jako Brňané včera. Přesto to byl Vsetín, kde si vytvořil první velkou příležitost. Lukáš Kuchařík ujel ve třetí minutě ve vlastním oslabení, gólman Mizera ale jeho pokus zneškodnil betonem. Hosté udeřili krátce potom, co jejich úvodní přesilovka skončila. Nejprve sice ve dvou nebezpečných šancích neuspěl Krenželok, k puku se ale posléze dostal Dominik Kafka, nahodil jej od zadního mantinelu před bránu a nešťastný gólman Gottwald si srazil puk bruslí do sítě.

I po vstřelené brance pokračovali hosté v aktivní hře. Do větších šancí se sice nedostávali, sami ale Vsetín nepouštěli na dostřel vlastní svatyně. Až kolem čtrnácté minuty se Vsetín přeci jen dokázal dostat do několika zajímavých pozic. Dokonce vsítil gól, ten ale pro postavení útočícího hráče v brankovišti nebyl uznán. Nadechujícím se Valachům však v čase 14:45 přistřihla křídla vlastní individuální chyba. Rozehrávkou zpoza brány totiž poslali puk přímo na hůl Davida Ballnera a ten, s díky, vymetl levý horní roh domácí svatyně. V závěru třetiny si Vsetínští zahráli přesilovku, nic kloudného v ní ale nevymysleli a do kabin proto odcházeli s dvoubrankovým mankem.

Druhá perioda začala slepencem dvou vítkovických přesilovek. Hosté sehráli dobře především tu první, střílející Schwarz ani jeho spoluhráči ale na Gottwalda nevyzráli. Na konci druhého oslabení ujeli do protiútoku dva na jednoho Kuchařík s Forchem, zakončení druhého jmenovaného však citelně postrádalo důraz. Tempo hry jinak i nadále určovali hosté, kteří působili vyzrálejším a hokejovějším dojmem. Vsetínská obrana v čele s Gottwaldem ale jejich ofenzivním snahám úspěšně odolávala. Gelnar, ani Churý, dorážející z bezprostřední blízkosti, si na vsetínského mladíka s maskou nepřišli, a když už byl Gottwald přeci jen překonán, zaskočil za něj na brankové čáře Ščotka.

Poté, co Vsetínští přežili i další oslabení, pustili se znovu do boje s pevnou vítkovickou hradbou… a ve třicáté šesté minutě ji přeci jen dokázali prorazit. Jiří Hajda nahodil puk na bránu, Mizera vůbec nic neviděl a letící touš se tak mohl neomylně zachytit do pavučiny v levém horním rohu ostravské brány. Dvě minuty před koncem dějství byli Vsetínští na dosah vyrovnání. Tečovanou střelu Žabčíka ale skvělým zákrokem betonem dokázal Mizera zneškodnit. A protože takřka z protiútoku neuspěl ani Klapetek, jehož pro změnu vychytal Gottwald, odcházely celky do kabin za stavu 2:1 pro hosty.

Do třetiny s číslem tři vstoupili hosté se zjevnou snahou rychle si vydobýt ztracené vedení o dvě branky. To se jim ale nepovedlo, naopak mohli být rádi, že záhy nepřišlo vyrovnání. Krátce po sobě totiž putovali na lavici hanby Balner s Churým a Vsetín si tak mohl zahrát více než minutovou přesilovku pět na tři. Moc toho v ní ale nevymyslel, Mizera si připsal snad jen jeden těžší zákrok. Navíc, ledva byl Ballner na ledě, ujel sám na Gottwalda, ten si ale pokus mezi nohy vyčíhnul a úspěšně ho lapil.

Ve čtyřicáté šesté minutě si přesilovku zahráli hosté. Měli v ní tlak, gól ale nevstřelili. Převaha Ostravanů nicméně pokračovala i po skončení přesilovky. Domácí tak, místo toho, aby se pokoušeli o vyrovnání, zuby nehty odráželi nápor kvalitního soupeře. Kolem poloviny utkání se sice krátce zdálo, že závěr zápasu by přeci jen mohl patřit domácímu tlaku, dvaapadesátá minuta ale vsetínské sny o vyrovnání definitivně utnula. David Ballner orazítkoval z pravého křídla tyč domácí svatyně, na brankovišti se nejrychleji zorientoval Adam Škutchan a doklepl pohotově kotouč do sítě. Zbytek střetnutí už hosté kontrolovali. Až na několik výjimek nepouštěli VHK do střeleckých příležitostí a po šedesáti minutách se nakonec mohli radovat ze zasloužené výhry. Vsetín – Vítkovice 1:3.