Staršímu dorostu se úvod extraligy nepovedl

Jan Tajzler • 06.09.2013

Nepovedený vstup do RAKO extraligy staršího dorostu mají za sebou reprezentanti Valašského hokejové klubu. Vsetín dokázal se sokem z Hané držet krok pouze v první třetině. Po první přestávce pak přišla branková smršť ze strany Olomouce, kterou řídil především Robert Horák s Janem Kropáčem.

ELSD - 1.kolo pá 6.9.16:30
HC Olomouc
2:7(1:2, 0:4, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Hořanský (Blahunek), 44. Tydlačka (Grygar, Hohl) - 4. Heža, 20. Horák R., 21. Kropáč (Horák R.), 28. Kuba (Spurný), 33. Horák R. (Kropáč, Hajšman), 33. Kropáč (Nesvadba)55. Kuba (Heža). Rozhodčí: Obadal - Goňa, Smilek . Vyloučení: 5:3 . Využití: 0:1 .
VHK ROBE Vsetín: Gottwald (Gerža) – Hohl, Rypar, Metelka, Svozílek, Weintritt, Lejska, Haničák, Světlík, Mikula, Tydlačka, Grygar, Blahunek, Hořanský, Miko, Dobiáš, Willert, Škrabánek
HC Olomouc: Šoustal – Hajšman, Hes, Heža, Holibka, Horák R., Horák J., Hrabica, Kolovrátník, Kropáč, Kuba, Marek, Nesvadba, Spurný, Škoda, Tomek, Zelený, Dittrich

Úvodní minuty utkání nabídly plno nepřesností z obou stran. Aktivnějším celkem však byla hostující Olomouc a již ve 4. minutě z toho dokázala těžit, když Gottwald nedokázal odehrát nahozený kotouč, připravil jej o něj Jakub Heža a z otočky zasunul puk do brány – 0:1. Vsetín se marně snažil probýt do útočného pásma Hanáků, dovolila mu to až přesilová hra, kterou pro Valachy vybojoval Tydlačka. Vsetín dokázal početní výhodu využít, perfektní souhru Hořanského s Blahunkem dovedl k dokonalosti prvně jmenovaný, když se ocitl osamocen před Šoustalem a zavěsil pod víko jeho svatyně – 1:1. Vstřelená branka dostala Vsetín do hry, ale Olomouc se zatlačit nenechala, k vidění byla vyrovnaná hra.

Obě mužstva se však horko těžko dostávala na delší dobu do útočného pásma. Vsetínu se v 18. minutě naskytla znovu možnost přesilové hry, ale krom střely Svozílka nedokázali zelenožlutí vážněji ohrozit Šoustala. Olomouc se naopak ihned po konci vsetínské přesilovky dostala do vedení, souboj za brankou vyhrál Robert Horák a rozhozené obraně domácích poslal kotouč do sítě – 1:2. V závěru první části si Hanáci zahráli také přesilovou hru, jejíž pokračování si odnesli i do druhé části.

Rozehranou přesilovou hru z první části dokázala Olomouc v úvodu té druhé využít, vsetínská obrana zaváhala s vyhozením a k puku se dostal Robert Horák, ten poslal touš na Kropáče a druhý jmenovaný vymetl růžek Gottwaldovy brány – 1:3. Vsetín mohl odpovědět ve 25. minutě, Miko nalezl před brankou osamoceného Hořanského, vsetínský útočník však neměl přesnou mušku. Hanáci začali Valachy přehrávat, hlavně v přechodu do útoku byli svěřenci trenéra Tomajka mimořádně úspěšní. Po aktivní hře se hosté dočkali čtvrté branky, buly dokázal vyhrát Spurný a kotouče se na modré čáře ujal Kuba, jeho nahození skončilo až v síti vsetínské branky a to donutilo Gottwalda vystřídat a pustit do brankoviště Geržu – 1:4. Ani vsetínská dvojka nedokázala olomoucké střelce zastavit a zejména 33. minuta bylo pro Vsetín osudná. Nejprve vystřelil Hajšman, jeho střelu ještě vsetínský brankář vyrazil, ale jen na hůl Kropáče, který puk ještě naservíroval Robertu Horákovi a ten navýšil olomoucké vedení na 1:5. Ihned po buly se Olomouc znovu radovala, Nesvadba poslal kotouč Kropáčovi a ten nadvakrát překonal vsetínského Geržu – 1:6.

Vsetín se k vážnějšímu ohrožení Šoustala dostal až při přesilové hře v 36. Minutě, krom dvou střeleckých pokusů Metelky se však Valaši nijak neprosadili a po druhé třetině na tom svěřenci trenéra Hlobila nebyli vůbec dobře.

Do třetí třetiny již nastoupil Vsetín aktivněji, Valaši byli nuceni otevřít hru. Kýžený efekt se dostavil ve 44. minutě, když kotouč od Hohla dostal Grygar, aby jej nasměřoval na Tydlačku, kterému se povedlo překonat Šoustala – 2:6. Vsetínští se snažili s výsledkem ještě něco udělat, nelze jim upřít snaha a bojovnost, kterou se v závěrečné části prezentovali, ovšem byla to Olomouc, kdo vstřelil další branku. V 55. minutě zpečetil vsetínský osud Miroslav Kuba, když se ihned po buly prodral před Geržu a tím uzavřel brankový účet úvodního extraligového zápasu na 2:7 ve prospěch Kohoutů.

Jan Tomajko (Olomouc): "S průběhem zápasu jsme spokojeni. Dali jsme hodně branek, i když jsme nebyli dneska kompletní, pár kluků nám chybělo, někteří obránci nastoupili do útoku, ale myslím, že to zvládli dobře, takže maximální spokojenost."

Viktor Hlobil (Vsetín): "Nástup do soutěže byl špatný, hlavně druhá třetina, kdy byl soupeř hodně silný. Nevím jestli naši kluci byli z toho nervozní, ale nepodržel nás golman a dostali jsme strašně laciné branky, kdy jsme z těch sedmi čtyři darovali soupeři, ztráceli jsme puky, nebyli jsme důrazní ve vlastním pásmu a dělali jsme lajdácké chyby, které se musí odbourat. Třetí třetina už byla z naší strany lepší, doufám, že na to navážeme a zítra to ve Vítkovicích zvládneme."