Starší dorostenci začali výborně, z Plzně si vezou tři body

Václav Trávníček • 10.12.2010

První zápas a hned vítězství. Vstup do 2. části extraligy se starším dorostencům Vsetína povedl na výbornou. Ačkoliv od páté minuty museli dotahovat náskok soupeře, podařilo se nakonec Valachům v pátek večer porazit nevyzpytatelnou Plzeň na jejím ledě 5:3 a připsat si první tři body do "nové tabulky". V utkání se blýskl kapitán zelenožlutých Josef Daněk, jenž vstřelil jednu branku a na další dvě přihrál. Víkendové dvoukolo uzavřou vsetínští mladíci v sobotu duelem s Litvínovem.

ESD - II. část pá 10.12.17:00
HC Škoda Plzeň
3:5(1:2, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 5. Schleiss (Mašek), 29. Kubalík, 56. Houfek (Kubalík, Schleiss) - 13. Ptáčník (Slováček), 17. Báchor (Tobola), 27. Kohout (Žák), 50. Daněk (Slováček, Kohout), 59. Slováček (Daněk). Rozhodčí: Šmíd – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 2:1. Využití: 0:2. Diváci: 73. Střely na branku: 23:35 Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5.
HC Škoda Plzeň: Polívka - Tichý, Farný, Kubík, Šmíd, Marcel, Pejchar, Moravčík, Mašek, Schleiss, Kopta, Tolar, Noga, Kubalík, Faschingbauer, Pitel, Houfek, Pour, Tulačka.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Žabčík, Surý, Pelc, Neuwirth, Daněk, Hradil, Ptáčník, Žák, Kohout, Kývala, Janeba, Slováček, Báchor, Brida, Gajdoš, Tobola, Kovář, Štědrý.

Domácí byli od prvních minut aktivnějším týmem a na rozdíl od svého soupeře se snažili vymyslet něco směrem dopředu. Odměněni za to byli brankou Jana Schleisse z úvodu páté minuty. Vsetínským sice chvíli trvalo, než se na plzeňském ledě rozkoukali, ale pak už to stálo za to. Nejprve sice aktivní Janeba po výborném sólu napříč obranou indiánů v duelu proti Polívkovi neuspěl, ale pak Slováček našel výstavní přihrávkou z rohu plzeňské třetiny Martin Ptáčník, který si sjel před bránu a trefil z první naprosto přesně. Brzy nato měl velkou šanci znovu Janeba, jenž mohl strhnout vedení na vsetínskou stranu, ale Polívka si na jeho pokusu vyloženě pochutnal. To samé se pak už nedá říct o následují střele Báchor, jenž prakticky ihned po buly vypálil od modré a poslal puk nad Polívkovo rameno. Rázem byli hosté vysoko v sedle a Plzeňské vysvobodila až siréna ohlašující konec první části.

Po přestávce se „do toho“ Plzeňští pořádně obuli. Jeden útok stíhal druhý, příležitosti si připsali Scheiss a Kopta. O nově nalezeném nasazení přesvědčil i indián Kubalík vsetínského Ptáčka, se kterým se potkal na střední čáře. Tvrdým, ale čistým zákrokem jej poslal k zemi a hostujícímu borci notnou chvíli trvalo, než se odebral po svých na střídačku. Ještě v průběhu zápasu byl mladý Ptáček převezen do Vojenské nemocnice v Plzni s podezřením na otřes mozku. Prvního vyloučení se diváci dočkali až na sklonku 26. minuty, kdy byl po souboji u mantinelu velice přísně vyloučen střelec první plzeňské branky. A hosté nabídnutou přesilovku velice rychle zužitkovali k třetí brance. Michal Žák trefil svým pokusem Polívku do masky a podle nových pravidel se tento zásah už nepískl. Za záda plzeňského gólmana pak puk usměrnil Martin Kohout.

Plzeňští, kteří byli v dosavadním průběhu druhé části jasně lepším týmem, nepolevili a rychle se znovu dostali na dostřel. Noga přes celé kluziště dojel vyražený puk a pořádně znepříjemnil Vsetínu rozehrávku. Jeho hráči si nedokázali přihrát a nastalého zmatku využil přesnou prudkou ranou Dominik Kubalík. V polovině 35. minuty se dočkali své přesilovky i domácí, když si v souboji s plzeňským Pourem pomohl Brida vražením na hrazení. Jenže indiáni se s početní převahou nepopasovali jako jejich soupeř a vsetínskou čtveřici moc nepotrápili. Při hře pěti proti pěti prodloužil Faschingbauer na Kubalíka, avšak ten v závěru 37. minuty druhou branku nepřidal.

První minuty třetí dvacetiminutovky se nesly v duchu efektních zákroků obou gólmanů. Nejprve Polívka zazářil proti Slováčkovi, na druhé straně vystavil Kohn semafor Ondřeji Koptovi. Na sklonku 47. minuty opět svedl Tomáš Noga vítězný bruslařský souboj, nahrál Tulačkovi, který ještě prodloužil na Koptu. Ten, číhající u levé tyčky vsetínské branky, neproměnil vyloženou šanci! Před polovinou třetiny musel své umění prokázat opět Polívka, který rukama nohama čelil Pelcovi a Daňkovi, kteří se na okamžik ocitl v plzeňském brankovišti neatakovaní. Jenže pak svého gólmana hájil Marcel, jenž si za krosček vysloužil dvě minuty trestu. A hosté byli v nabídnuté početní výhodě opět přesní, když po jednačtyřiceti vteřinách vyhnal hříšníka zpátky na led Daněk.

Plzeňští nic nevzdali a dát neohroženě dobývali vsetínskou branku. To se jim i nakonec vyplatilo, když uzamkli na pevný zámek vsetínskou pětici na dobrých 90 sekund do jejich pásma a ostřelovali svatyni zleva, zprava. Nakonec se puk dostal ke Kubalíkovi, který sice od modré čáry nepálil ideálně, avšak kutálejícího se puku se ujal Jakub Houfek a napálil jej do sítě. Jenže plzeňská snaha o vyrovnání měla jepičí život, protože prakticky ihned po odvolání domácího gólmana z klece se do opuštěné branky trefil Slováček, a pečetil tak výhru hostů v poměru 5:3 z jejich pohledu.

František Černý: (trenér Plzně:) V první třetině byl Vsetín lepším týmem. My jsme se mu dokázali v průběhu zápasu vyrovnat a vytvořili jsme si jasné šance. Škoda, že se nám nepodařilo proměnit ty, při nichž před námi stála jen prázdná branka. To jediné nás dělilo od vyrovnání.

Luboš Jenáček (trenér Vsetína): Až na úvod utkání, kdy v prvních sedmi minutách byl soupeř lepší, jsme sehráli dobrý duel a jsme rádi, že jsme jej dotáhli do vítězného konce. Pro kluky jsou zápasy mimo Moravu takovým zpestřením, myslím, že zvlášť na duel proti Plzni se hráči těšili, škoda jen, že se nehrálo na hlavní hale. Malý počet vyloučení značí to, že sudí pískal na obě dvě strany stejně, za což jsme doopravdy rádi. Jen bylo pro kluky těžké, že nevěděli, co všechno si mohou dovolit. Myslím, že takové ty "poloviční" fauly by se také měly trestat, protože pak na mezinárodní scéně jsme překvapení, když si za ně jdeme sednout na trestnou lavici.