Starší dorost: I třetí derby pro Zlín

Kristýna Guricová, Radek Bařina • 27.10.2011

Ani na třetí pokus se letos nepodařilo starším dorostencům Vsetína porazit v krajském derby rivala ze Zlína. Do utkání sice vstoupili Jenáčkovi svěřenci s chutí, přesto první třetinu prohráli 0:2. To byla pochopitelně voda na mlýn Beranů, kteří ve zbytku utkání hru kontrolovali a problémy měli snad jen v úvodu třetí části po Surého snížení na 1:3. V polovině posledního dějství ale dvěma slepenými góly definitivně zlomili odpor VHK a nakonec slavili vítězství v poměru 5:1.

ESD - 16.kolo čt 27.10.17:00
Berani Zlín
5:1(2:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 6. Kratochvíl (Hrazdíra), 10. Matula, 40. Tomiga (Macharáček), 51. Míka (Hrazdíra), 52. Matula (Dalajka, Tomiga) - 42. Surý (Šiafutdinov). Rozhodčí: A. Langer - J. Bryška, Ji. Novák. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 120. Střely na branku: 27:35. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1.
Berani Zlín: Čepila - Grygera, Kužílek, Macharáček, Stuchlík, Řezáč - Dalajka, Hladiš, Hrazdíra, Kratochvíl, Matula, Mika, Skočík, Talán, Tomiga, Vyoral, Zaremba.
VHK ROBE Vsetín: Svoboda (10. Vlach) - Hryciow, Svozílek, Vašíček V., Zvonek, Ščotka, Žabčík - Forch, Helešic, Hořanský, Kohout, Kuchařík, Neuwirth, Stodůlka, Surý, Zvonek, Šiafutdinov.

Již po 24 vteřinách hry musel v utkání Zlína se Vsetínem hlavní sudí použít píšťalku pro vyloučení domácího Řezáče. Zatímco zlínský obránce sledoval hru zpoza plexiskla, Vsetínští se i díky této početní převaze, dostali velice rychle do tempa. A Čepila v brance si také brzy připsal svůj první zásah – po střele Ščotky od modré. To Svoboda na opačné straně neměl příležitost se rozchytat a o to těžší pro něj možná byl zákrok v minutě 6. Z ojedinělé šance Zlína se totiž po pravém křídle vyřítil Kratochvíl a Svobodu propálil mezi betony – 1:0. Necelých 40 vteřin na to byl při slibné akci faulován Hořanský a sudí nekompromisně nařídil trestné střílení. Sám poškozený se sice pokusil udělat Čepilovi kličku, ten byl ale u své pravé tyče připraven.

Ať už to byla vedoucí branka nebo neproměněný nájezd dostalo to Zlín do tempa a hra na obou stranách se srovnala. Do not povzbuzeným Beranům hrál i fakt, že v minutě 10. poslal Matula kotouč nad Svobodovu lapačku a Zlín tak rázem vedl 2:0. Druhý gól vyhnal z klece Svobodu, který předal brankářské žezlo o měsíc staršímu Vlachovi. Šanci na snížení měli ve 14. minutě Kohout se Stodůlkou. První jmenovaný namazal rozjetému Stodůlkovi do mezikruží a ten hledal skulinku mezi Čepilovými betony, leč marně. Do konce první části měli ještě oba celky příležitost zahrát si přesilovku – ani jeden z týmů ale branku soupeře významně neohrozil.

Druhá třetina začala stejně jako ta první – totiž vyloučením na straně Beranů. Valachům ale přesilovka hrubě nevyšla, což potrhl fakt, že Tomiga s Matulou ujeli ve vlastním oslabení 2 na nikoho. Tomiga namazal Matulovi před bránu, kde se ale zlínskému útočníkovi nepodařilo zpracovat puk. I po oslabení se Zlínští drželi v útočném pásmu. Díky dobré obranné práci hostů ze Vsetína se ale ke střele na branku prakticky nedostávali a bojovalo se o každý kousek ledu. O velké smůle mohli Zlínští mluvit v minutě 30., kdy nejprve ránou od modré rozezvonili levou tyč Vlachovy svatyně, aby jen o pár vteřin později Malý proklepl ještě břevno.

Následovalo další vyloučení na straně Zlína, při kterém se zelenožlutým dařilo lépe než v přesilovce předešlé – šikovně mířená žabička Surého, ani nahození Žabčíka od modré ale do branky neprošlo - kotouč v obou případech skončil ve skrumáži těl před Vlachem. Následně poslal rozhodčí Langer do čtyř také Vsetínské a hra se přestěhovala na opačnou stranu kluziště. Vlach sice přestál pořádnou dělovku Hlaváče od modré i tvrdou ránu do masky z úhlu, na Macharáčkův nápřah od modré, pouhých 18 sekund před sirénou byl už ale krátký – 3:0.

Zlín tak odcházel do šaten jako spokojenější celek. Dlouho mu ale tříbrankové vedení nevydrželo - ve 42. minutě totiž vypálil Surý a Čepilovi v brance nedal šanci. Najednou to tak bylo zase jen o dvě branky a Vsetínu svitla naděje (3:1). Ta byla velmi ohrožena ve 49. minutě, kdy se stadionem znovu rozlehlo cinknutí kotouče o tyč a oddychl si jistě i sám Vlach. Ne ale na dlouho. Na časomíře svítil čas 50:34, když se puku ujal Mika a zakončil mezi Vlachovy betony (4:1). A ani to nebylo vše. V čase 50:34 totiž došlo na spolupráci hráčů s čísly 21-51-41, přičemž na konci akce stál Matula, který zvýšil vedení Zlína na 5:1, a naděje Vsetína byla ta tam.

Vsetínští své hokejky nesložili a bojovali až do konce zápasu, ani kosmetické úpravy ve skóre se už ale nedočkali. A tak i třetí derby letošní sezóny vyhráli hráči z krajského města. Po porážkách 1:6 a 3:7 tak došlo na skóre 1:5, které v ohledu na předvedenou hru obou celků působí až příliš krutě. Vsetínští totiž rozhodně nebyli méně aktivním nebo výrazně horším týmem - chyběl jim však důraz ve střele a možná i trocha toho pověstného štěstí. Oba celky se v základní části střetnou ještě jednou a to přesně za měsíc Na Lapači.