SDO: Zkrat ve třetí třetině přinesl prohru s Litvínovem

Radek Bařina • 14.02.2015

Dvě třetiny předváděli starší dorostenci VHK proti favorizovanému Litvínovu dobrý výkon a dávali tak zapomenout na nepovedený závěr zápasu s Letňany. Třetí třetina ale přinesla vystřízlivění. Po trochu smolné vyrovnávací brance na 2:2 se domácí zcela sesypali a jen rezignovaně přihlíželi, jak se jim vzdalují další důležité body. Třetí dějství nakonec Litvínov ovládl 4:0, celý zápas 5:2 a ještě více tak zkomplikoval situaci Valachů, bojujících o záchranu.

ELSD - 12NS so 14.2.12:00
HC Litvínov
2:5(1:1, 1:0, 0:4)
Branky a nahrávky: 13. Lainka (Nadymáček, Tydlačka), 28. Lainka (Vítek, Kovář) – 8. Drašar (Vébr, Reichel), 43. Najman (Leitner), 45. Vébr (Březák), 45. Leitner (Brzek), 50. Havelka (Reichel). Rozhodčí: Škach - Valentík, Karpíšek. Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:5.
VHK ROBE Vsetín: Bechný – Krůžela, Bártek, Weintritt J., Vítek, Ševčík, Nadymáček – Toman, Dubnický, Lainka, Humplík, Tydlačka, Gharibyar, Weintritt M., Španka, Kovář, Janošek.
HC Litvínov: Havlík – Balász, Brejžek, Najman, Kučera, Urbánek, Brzek, Březák – Vébr, Leitner, Drašar, Jícha, Bečvář, Havelka, Reichel, Bárdoš.Škach – Valentík, Karpíšek.

Oba celky vstoupily do utkání s velkou chutí. První vážnou příležitost si na Lapači vytvořili hosté z Litvínova, to na útočné modré čáře zaváhal obránce Vítek a do přečíslení dva na jednoho se hnal Reichel společně s Drašarem, koncovka však druhému jmenovanému nevyšla podle představ a branku z voleje minul. Vsetín následně dostal příležitost zahrát si v početní výhodě, jenže o tuto možnost se po necelé minutě sám připravil pro příliš mnoho hráčů na ledě. Litvínov pak ze zkrácené přesilové hry těžil, Vébr se s kotoučem od vlastní branky dostal až do útočného pásma, kde jej naservíroval připravenému Davidu Drašarovi, pro něhož nebyl žádný problém trefit odkrytou vsetínskou klec.

Krátce po obdržené brance dostali domácí další příležitost k početní výhodě, v ní si však vůbec nic nepřipravili a hosté se bez větších problému ubránili. Třetí vyloučení Litvínova už však potrestáno bylo. Tydlačka nahodil kotouč na litvínovskou branku, hostující brankář pouze vyrazil a v závaru před brankou se nejlépe zorientoval Petr Lainka, na Lapači tak bylo srovnáno. Ve zbytku úvodní části byl Litvínov aktivnějším týmem, domácí Valaši se však náporu severočeského týmu ubránili a po dvaceti minutách drželi s favoritem remízu 1:1.

Ve druhé třetině si první vážnější příležitost připravili domácí hráči, kotouč se do mezikruží odrazil k Janoškovi, ten se rozhodl ihned vypálit, ale trefil pouze brankáře Havlíčka, podobně si počínal jen o pár okamžiků později Lainka. Na druhé straně se v průběhu 25. minuty mohl prosadit Véber, Bechný však všechny otvory v brance ucpal a šanci zneškodnil. Litvínov pak ustál další oslabení. Krátce po skončení přesilové hry se však domácí Valaši přeci jen branky dočkali, na modré čáře se kotouče ujal Vítek, jeho nahození na branku ztečoval Petr Lainka a s příspěvkem hostujícího obránce kotouč propadl bezmocnému Havlíkovi mezi nohama.

Litvínov měl příležitost ke srovnání v početní výhodě, ale Bechného se jim překonat nepodařilo. Za Vsetín si slibnou příležitost vytvořil Dubnický, nadvakrát před Havlíkem nedokázal kotouč propasírovat do hostující branky. Po polovině utkání se tempo hry znovu rozjelo, problémy vsetínským zadákům dělala hlavně první formace Chemiků ve složení Véber – Reichel – Drašar, především Drašar zásoboval vsetínského brankáře pravidelnými zákroky. Valaši nezůstávali pozadu a z brejkových situací dokázali přidělat práci brankáři Havlíkovi, další možnost navýšit skóre měl Kovář, ale Havlík zelenožlutým další oslavu nedovolil. Vsetínští si těsný náskok do konce druhé třetiny pohlídali a jejich bodově šance byli slibné.

Vstup do závěrečné části se Litvínovu povedl přesně dle jeho představ. Vyrovnání na 2:2 obstaral Oliver Najmann, když dorazil střelu Leitnera. Povzbuzený Litvínov si následně vytvořil drtivý tlak, z něhož vytěžil obrat ve skóre, po nahození kotouče na branku se nejlépe orientoval Zdeněk Véber a brankář Bechný inkasoval potřetí. To však nebylo zdaleka vše, v čase 44:47 vsetínská obrana znovu zaspala a nechala skórovat Marka Leitnera. Zdrcený Vsetín si vyžádal oddechový čas, aby po něm nabídl soupeři početní výhodu, ve které se litvínovský nápor ještě více umocnil. Nechybělo málo, aby hosté znovu slavili, ovšem tentokrát si brankář Bechný připsal velmi důležitý zákrok proti střele Bardoše, která mířila do prázdné branky. V čase 49:34 už ale černožlutí oslavovali pátou branku, do úniku se dostal Reichel, proti němu Bechný vystartoval, ale odražený kotouč přebral Martin Havelka a prázdná branka už pro něj žádnou překážkou nebyla. Vsetín se mohl do zápasu částečně vrátit v čase 51:34, trestné střílení bylo nařízeno pro Kovaře, reprezentant v řadách Vsacanů však trefil pouze tyč.

Litvínov už si zbytek utkání pohlídal a to i navzdory početním výhodám domácího mužstva. Vsetín tak z domácího dvojzápasu s pražskými Letňany a Litvínovem odnesl pouze bod, což k bojům o záchranu nestačí a pro Valachy to znamená další komplikace.

Jiří Wintritt: Ve čtrnácti lidech jsme favoritovi po dvě třetiny byli důstojným soupeřem, bohužel ve třetí třetině jsme na pozici obránců nestačili a soupeř nás přehrál. Máme před sebou poslední čtyři zápasy, psychika u chlapců pracuje a čeká nás těžký závěr sezony.

Radek Mrázek: První dvě třetiny z naší strany nebyly vůbec ideální, řekli jsme si, že budeme hodně střílet a snažit se zakončovat, to se nám ale vůbec nedařilo. Po dvou třetinách jsme si v kabině řekli pár slov a ve třetí třetině jsme měli více střel než za první dvě třetiny dohromady. To pak rozhodlo, šli jsme do tlaku. Ukázalo se, že když hráči plní to, co si řekneme v kabině a budou hrát naplno tak mají šanci uspět. Nyní budeme vše směřovat k tomu, abychom se dostali do play-off, což je náš cíl.