Pátek opět ve znamení vítězství! Junioři nasázeli Litvínovu sedm branek

Helena Hegeďová, Anna Pavlína Sedláčková • 18.01.2019

Zápas proti Litvínovu zpočátku doprovázela vyloučení, z čehož Valaši po dobu první třetiny vytěžili dvě branky. V 26. minutě hosté snížili na rozdíl jednoho gólu, ale pro Vsetín navýšil Vašenka, který touto akcí započal svou jízdu za hattrickem. Vedení Vsacanů se nakonec vyšplhalo k skóre 5:1, které v poslední minutě druhé třetiny korigoval hostující Berka. I přes další snížení ze strany Litvínova si domácí utkání pohlídali a berou tři body za vítězství 7:4. Bonusový bod z doplňkového prodloužení, ale po střele Davida Jindry putuje na severozápad Čech.

DHL Extraliga juniorů - 12. kolo - 2. část pá 18.1.17:30
HC Litvínov
7:4(2:0, 3:2, 2:2 - N 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Petriska (Vašenka), 12. Klímek (Lukačka, Jenáček Š.), 28. Vašenka (Jenáček J., Adámek), 36. Jenáček Š. (Klímek, Jenáček J.), 37. Vašenka, 54. Vašenka (Adámek, Jenáček J.), 60. Klímek – 26. Bartoš (Berka), 40. Berka (Svoboda), 45. Svoboda, 59. Svoboda (Berka, Háva), 62. Jindra (Baláž, Svoboda). Rozhodčí: Škach – Maloušek, Hübl. Vyloučení: 6:9 + Lukačka (VSE) 10 min, 5+OK. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 146. Střely na branku: 41:54. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:3, 6:3, 6:4, 7:4.

VHK ROBE Vsetín: Sachr (45. – 46. Málek) – Kunst, Ondračka, Jenáček Š., Pernický, Kožený, Houser, Jenáček J. – Klímek, Vrána, Lukačka, Krupa, Adámek, Vašenka, Petriska, Frimel, Frydrych.
HC Litvínov: Zajíček – Bártek, Šubrt, Viedemann, Baláž, Kroupa, Háva – Jindra, Kysela, Berka, Limanovský, Bartoš, Jouza, Šarlinger, Kovačič, Dufek, Svoboda.

Hra začala jednoznačným nátlakem hostů, kterým se dařilo jak při přesném nahrávání, tak při postupu do útočného pásma. Tam v 2. minutě vystřelili na bránu, puk ale skončil pod lapačkou Sachra. Na trestnou ale odešel Petriska, ten se po návratu na led dopustil dalšího faulu. V 6. minutě skvělou akci odehrál Krupa s Šimonem Jenáčkem, kdy druhý zmíněný hráč nahrál z pravého kruhu a Krupa vystřelil na Zajíčka, bohužel neúspěšně. Nedlouho nato se na trestné objevili další hráči, tentokrát ale z Litvínova, čehož využil domácí Vsetín a ve hře 5 na 3 Ján Petriska dokončil vyslanou střelu Vašenky od modré. Tento gól značně namotivoval Litvínov, který se dral do útoku, a taktéž se snažil využít přesilové hry k vyrovnání.

Vsetínský gólman Sachr, ale všechny jejich pokusy úspěšně pochytal. Po návratu Lukačky na led se zvedl nátlak domácích, kteří se dostali do útočného pásma, kde ve 12. minutě skóroval z minulého týdne osmibrankový Daniel Klímek. Hostům sil neubývalo, právě naopak, čím dál častěji se dostávali do útoku, a mezi sebou měli přesné a někdy až zákeřné přihrávky, ale vsetínskou obranou byli rychle vytlačeni zpátky do středního pásma. Do konce třetiny ale už žádný gól nepadl a tak se Vsetín mohl radovat z vedení 2:0.

Druhá třetina se začala hrát tam, kde skončila první, tedy před bránou Zajíčka, který musel 2 minuty odolávat střelám ze strany Vsetína než bylo odpískáno zakázané uvolnění a rozehráno před Sachrem. Ve 23. minutě byli Valaši v přesilovce, která jim dlouho nevydržela, neboť se na trestnou dostal také Lukačka s Houserem, přičemž první ze zmíněných hráčů odpykával 10-ti minutový trest. To zprvu domácí celek výrazně neoslabilo, ale přesto se hrálo především před Sachrem. Vše se ale změnilo ve 26. minutě střelou Dana Bartoše, který vyjel z levého kruhu a kotouč vstřelil mezi betony vsetínského gólmana. Nato se ale domácí ocitli v přesilovce, kterou náramně využil Jakub Jenáček, který přihrál na jedoucího Jana Vašenku, ten vstřelil kotouč do prázdné brány a vrátil domácí do dvougólového náskoku.

Stejnému hráči se naskytla možnost opět skórovat ve 31. minutě, kdy jel na nechráněného Zajíčka, vsetínský útočník však kotouč nečekaně přihrál na spoluhráče za bránou hostů. Tento čin ale nikomu neublížil a Vsacané se nadále drželi v útoku. 35. minuta proběhla před Sachrem, před kterým se také rozehrávalo. Vsetínu se ale z tohoto sevření podařilo dostat díky faulu litvínovského hráče. Konec třetiny byl opravdu zajímavý. Nejdříve se domácím podařilo využít přesilovky, kdy se Šimon Jenáček dostal k puku v mezikruží, dobruslil blíže k brankovišti a vystřelil. Netrvalo dlouho a Vsetín opět zvýšil stav, kdy skvělou akci předvedl Jan Vašenka. Hosté se ale nedali a v 40. minutě poslal Marek Berka kotouč přes ležícího Sachra do brány.

V oslabení v 41. minutě se k puku dostal Klímek, který vyjel vstříc Zajíčkovi, obránce hostů byl rychlejší, dostal se před vsetínského útočníka a jeho střelu zblokoval hokejkou. Hostům se poté dařilo v ofenzívě, ale žádný gól z toho nebyl. Skórovat se jim podařilo, až když domácí tým udělal chybu. V útočném pásmu byl jako první Přemysl Svoboda, který puk odpálil z levého kruhu přímo nad ležícího Sachra. V 45. minutě došlo na dvojí střídání brankářů ze strany Vsetína, kdy jsme na jednu minutu viděli v bráně Málka. Když byl na ledě opět Sachr, tak se Valachům dařilo dostávat Litvínov do úzkých častěji, což bylo vidět také na rychlých a přesných nahrávkách mezi hráči.

Šarlinger dostal šanci na gól, když vjel do útočného pásma s obránci za zády, k bráně ale už nedojel, protože byl odpískán offside. Hru jsme nadále mohli sledovat především před Zajíčkem, hostům se sice někdy podařilo dostat do útoku a poté vystřelit, jejich střely však vždy skončily pod Sachrovou lapačkou. Útok domácího celku v 54. minutě skončila gólem Jana Vašenky, který tak zkompletoval hattrick. Chvíli na to dostal Lukačka 5 minut + osobní trest, když fauloval Svobodu, který zůstal ležet za bránou Valachů. Hostům se v pětiminutové přesile nedařilo dostat skrz obranu domácích do útočného pásma, a tak byli odkázáni pouze na obrannou hru. V 59. minutě se však Přemyslu Svobodovi podařilo prokličkovat mezi obránci a vstřelit kotouč na nechráněné místo vedle pravého betonu Sachra. Vsetínu se ale v poslední minutě podařilo vrátit zpět do tříbodového vedení střelou Daniela Klímka do prázdné brány.

V prodloužení byl jednoznačně lepší tým hostů, který se držel v útočném pásmu, až se nakonec prosadil David Jindra střelou nad levé rameno gólmana.

Petr Fojtů (VHK ROBE Vsetín): Dnešní zápas budu hodnotit určitě kladně. Měli jsme sice takový pozvolný vstup do zápasu, kde měl Litvínov pár vyložených šancí, ale gólman Sachr nás podržel. Pak jsme využili přesilovku 5 na 3, přidali jsme druhý gól a trošku jsme se uklidnili. Myslím si, že od té doby jsme byli dobrým soupeřem. Ve třetí třetině jsme si to občas trošku zkomplikovali naší neukázněností. Po celý zápas jsme ale měli dobrý pohyb a myslím si, že jsme hráli dobrý hokej. Ukázaly se i nové posily, přišel Lukáš Adámek z Havířova, ten zahrál slušný zápas. Zachytal nám dobře gólman a samozřejmě hattrick Honzy Vašenky, myslím si, že první tady na Vsetíně, takže všem zmíněným k výkonu gratuluji. Škoda toho prodloužení. Trošku jsme tam zaspali při střídání a Litvínov toho využil. Myslím si ale, že když budeme hrát takhle i zítra proti Plzni, tak budeme mít všechny body.

Radek Mrázek (HC Litvínov): Dneska nám po většinu zápasu chybělo to, čemu dělali čest domácí, a to byla bojovnost. My jsme naopak byli nedisciplinovaní, když jsme půlku zápasu odehráli v oslabení a pro ty góly a pro vítězství jsme udělali strašně málo.