Kůdelovi se návrat do Vsetína nepovedl, Valaši slaví první vítězství

Radek Bařina, Václav Trávníček • 19.09.2008

V s e t í n – Návrat na Valašsko se kladenskému gólmanovi Hynku Kůdelovi nepovedl. Někdejší opora vsetínských mládežnických týmů přestoupila během letních měsíců do týmu Středočechů, jejichž senioři hrají extraligu. Dnes čekala Kůdelu konfrontace s bývalými spoluhráči, ze které nevyšel vítězně. Vsetínští junioři dokázali Kladno porazit 5:2 a získali tak první vítězství v sezóně. Lví podíl má na výsledku útočník Martin Surovec (2+1), jenž se ve středu ukázal v sestavě A-týmu proti Technice Brno.

- 5.kolo pá 19.9.17:00
Rytíři Kladno
5:2(2:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 14. Červenka (Surovec), 20. Surovec, 29. Pořický (Kocur), 36. Martyčák (Vávra), 55. Surovec (Červenka, Šimurda) - 40. Křepelka (Stehlík, Pour), 52. Blaha (Mužík, Máša). Rozhodčí: Smeták - Mrákava, Fiala. Vyloučení: 9:8 navíc Surovec - Vrba, Stehlík 10min. Využití: 4:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 152. Střely na branku: 28:21. Průběh utkání: 4:0, 4:2,5:2.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Jaškin, Kocur, Šimurda, Kapr, Lukeš, Gančarčík, Štindl - Červenka, Surovčík, Plachtovič, Surovec, Martyčák, Pořický, Vávra, Sýs, Valigura, Vítek, Kubo
Rytíři Kladno: Kůdela - Kužel, Vyskočil, Stehlík, Vrba, Šmíd, Slánský, Pour - Suk, Melka, Křepelka, Máša, Medřický, Čurda, Kozák, Bláha, Kupec, Mužík, Hrdlička, Strnad, Hošek
Hned po třiceti vteřinách si ex-vsetínský brankář v dresu kladna připsal první zákrok, Vávrova střela ovšem Kůdelu příliš nevyděsila, stejně jako pokus Kupce na straně druhé nevylekal domácího Hromadu. První vážnější šanci si tak vytvořili domácí. V přesilové hře ovšem nejprve z blízka neprostřelil Kůdelu Sýs a ani následné dlouhé obléhání hostující brány ke kýženému úspěchu nevedlo. Druhá přesilovka už se Valachům tolik nepovedla a tak bylo pro změnu Kladno tím, kdo zahrozil. Pohotový pokus Hrdličky však neméně pohotově vykopl betonem Hromada. Od 9. minuty si i hosté zahráli první přesilovku. Z ní vytěžili nejprve tlak a po faulu Kocura i tři čtvrtě minutovou výhodu hry v pěti proti třem. Tu po necelé půlminutě i využili, gólové ráně od modré ale předcházelo postavení útočícího hráče v brankovišti.

Více z nabídnuté šance již Kladno nevytěžilo a tak to byli přeci jen domácí, kdo se ujal vedení. Na sklonku 14. minuty Valaši ve své přesilovce dokonale rozebrali bránící čtveřici, takže po nezištné přihrávce Surovce z rohu zívala na, u tyčky osamoceného Červenku, téměř prázdná brána (1:0). O těžce vydřené vedení mohli Valaši v zápětí lehce přijít, kiks domácí obrany ale Hrdlička potrestat nedokázal. Následovaly dvě přesilovky VHK, jenž se jim sice herně nevydařily, z té druhé ale nakonec přesto skórovali. Surovec uzmul hostům puk na domácí modré a vyrazil s ním i se dvěma Kladenskými soky na zádech plnou parou vpřed. V soupeřově obraném pásmu ze sebe nejprve setřásl pronásledovatele a v zápětí přízemní střelou poslal kotouč ke Kůdelově pravé tyči. V čase 19:40 tak Valaši rázem vedli 2:0 a do šaten tak odcházeli v dobrém rozpoložení.

I ve druhé části hry pokračovala atraktivní hra nahoru dolů, pozorné obrany však střelce dlouho nepouštěly k vážnějšímu ohrožení svých gólmanů. Ve 25. minutě ale domácím zatrnulo. Tvrdou střelu hostů totiž Hromada vyrazil jen nad sebe a puk si to po dopadu za jeho záda neomylně zamířil mezi tři tyče. Brankář Valachů se ale stihl bleskově zorientovat a kotouč těsně před brankovou čarou zastavil. Velkou příležitost mělo Kladno v přesilovce ve 26. minutě, Bláha však v dobré pozici netrefil puk. Ještě větší šance se ale modrým naskytla o pár vteřin později, kdy měli možnost hrát více než minutu pět na tři. Nejen že však gól nedali, ale navíc nechali ve dvou proti jedinému bekovi ujet Kocura s Pořickým a ti si s nabídnutou příležitostí poradili vskutku mazácky (3:0).

Ani úvod dalšího oslabení se hostům nepovedl, Červenka v blafáku ale nedokázal přehodit Kůdelův beton. Tento okamžik jakoby hosty konečně probral ze šoku a v dalších minutách se jim podařilo dostat Valachy pod tlak. Většina jejich střel se ale přes obětavě bránící domácí ani nedostala k Hromadovi, pokud se tak stalo, byl domácí brankář pozorný, a když už se zdálo, že je překonaný i on, doplatili hosté na smůlu a svou vlastní střeleckou nemohoucnost. Důkazem budiž 35. minuta, kdy nejprve Kozák napálil břevno, načež se k němu po chvíli puk vrátil. Neobsazený útočník ovšem z metru přehodil ležícího Hromadu i s bránou. Znovu tak zafungovalo otřepané nedáš - dostaneš. V domácí přesilovce se podél hrazení protáhl až před Kůdelu Martyčák a jeho pokus o zasunutí touše do brány podél gólmana se mu i s notnou dávkou štěstí vydařil (4:0). V závěru druhé třetiny se však přeci jen dočkali i hosté. Stehlíkovo nahození od modré tečoval mimo dosah Hromady Křepelka a čtrnáct sekund před druhou sirénou tak ustavil přestávkové skóre na 4:1.

Do třetího dějství vlétli hosté jako uragán. Hned po několika sekundách napálil břevno za Hromadou Melka, při následné dorážce byla polo-odkrytá domácí svatyně hostům malá. Vsetín kontroval akcí dva na jednoho, proti Martyčákovi ovšem Kůdela skvěle zasáhl betonem. V několika dalších minutách byli snaživí hosté nebezpečnějším týmem, Vsetínu se ovšem dobrou prací ve středním pásmu podařilo hostující tlak brzy otupit. Sami naopak několikrát nepříjemně zaměstnali Kůdelu, ten si ale se šancemi Sýse i Vítka dokázal poradit. Přeci jen se ovšem hosté radovali. Hromada špatně odhadl své vyjetí k mantinelu pro puk a tři Kladenští tentokrát dokázali dostrkat puk před vsetínské beky do sítě (4:2).

Naděje ovšem hostům nevydržela dlouho. V 55. minutě totiž fauloval Šmíd a žluto-zelení využili svou čtvrtou početní výhodu. Šimurdova rána se od zadního mantinelu odrazila přímo k Surovcovi a ten ji pohotově poslal za bezmocného Kůdelu (5:2). Inkasovaná branka definitivně zlomila odpor Kladna a závěr utkání se tak jen v poklidu dohrával. Vsetín si tak po dobrém a bojovném týmovém výkonu připsal první vítězství v sezóně, v tabulce přeskočil tým Kladna a povzbudil své sebevědomí před utkáním s Karlovými Vary. To startuje zítra v pravé poledne na vsetínském Lapači.

Josef Halouzka (trenér Vsetína): "Do dnešního utkání jsme vstupovali s tím, že musíme konečně vyhrát. Dosud jsme hráli se čtyřmi těžkými týmy, teď k nám konečně přijel přijatelnější soupeř, který měl prozatím podobné výsledky jako my. Jsem rád, že jsme chytli hned první třetinu, která nám vyšla doopravdy dobře, prozatím asi nejlépe v letošní sezóně. Vyhráli jsme ji 2:0 a byli jsme v pohodě, možná až moc velké, protože ke druhé třetině jsme přistoupili trošku laxněji, ale štěstí bylo na naší straně - dali jsme gól ve třech, k tomu jsme vedli 4:0, soupeř neproměnil spoustu šancí... Myslím, že Kladno nehrálo špatně, mělo hodně šancí a dvě třetiny nám bylo minimálně vyrovnaným týmem, takže jsem rád, že jsme to nakonec dotáhli do vítězného konce. Zítra musíme chytit první třetinu jako dneska a hlavně se zlepšit v bruslení. Je vidět že tým je plný mladých kluků, kteří se uspokojí po první třetině, a kdybychom dnes neměli štěstí, tak to mohlo dopadnout i jinak.“