Kanonáda na Lapači! Ofenzivu dorostu řídili Půček s Babeliakem

Helena Hegeďová • 03.11.2018

Po první třetině bychom utkání mezi Vsetínem a Šumperkem mohli nazvat vyrovnaným, čemuž odpovídalo i skóre 2:2 na světelné tabuli. Druhá a třetí třetina však přinesla dominanci domácího celku. Na Vsetínu byla vidět chuť a bojovnost, což nakonec skončilo jedenácti góly v síti šumperského gólmana Ryšavého. Jedenáct branek, z toho čtyřikrát se trefil Půček, třikrát Babeliak. Třetím do útočné party jim byl Jurek, který kromě asistencí zapsal také jednu branku. Dvakrát se prosadil Turek a poslední branka základní části patřila premiérovému střelci Dořičákovi. Nadstavbu rozhodl povedenou trefou Dědek.

ELIOD Extraliga dorostu - 14. kolo - 1. část so 3.11.15:30
HK MD Šumperk
11:3(2:2, 5:0, 4:1 - N 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Jurek (Babeliak, Kunst), 17. Půček (Babeliak, Jurek), 22. Babeliak (Půček), 27. Babeliak (Půček, Jurek), 27. Půček (Babeliak), 32. Půček (Kunst, Babeliak), 34. Turek (Rybár, Bednařík), 44. Půček (Jurek, Babeliak), 49. Turek (Dědek), 57. Babeliak (Jurek, Půček), 59. Dořičák (Čajanová), 62. Dědek (Kuchařík) – 16. Janech (Kučera), 19. Fibigr (Kučera, Janech), 57. Šucha (Trögner, Mann). Rozhodčí: Sedlák – Kučera, Poláček. Vyloučení: 4:6. Využití: 4:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 96. Střely na branku: 39:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 10:2, 10:3, 11:3.

VHK ROBE Vsetín: Tkadlec – Machů, Mikula, Velikovský, Kočí, Dořičák, Kuchařík, Kunst – Bednařík, Rybár, Jurek, Babeliak, Půček, Dědek, Turek, Čajanová.
HK MD Šumperk: Ryšavý – Seidenglanz, Minařík, Kareš, Blaško, Koutecký, Panáček – Burda, Mann, Slováček, Kučera, Diviš, Fibigr, Trögner, Janech, Hass, Šucha.

Vsetínští se tlačili dopředu již od prvních minut, a v tom je podpořila také přesilová hra ve druhé minutě. Celá tahle kombinace přinesla úvodní branku, kterou z téměř nulového úhlu vsítil k bližší tyči Štěpán Jurek. Valaši byli i nadále při chuti a pozadu nebyli ani v obraně. Svého soupeře vůbec nepustili do zakončení, o čemž svědčí i fakt, že první z pěti šumperských střel na branku v první třetině přišla až v jedenácté minutě. Přesně po tomto přerušení následovala vsetínská protiakce, kterou zakončoval Půček. Trefil vzdálenější tyč.

Přišla šestnáctá minuta a branky začaly padat jako na běžícím pásem. Který se mimochodem nezastavil až do konce utkání. K vyrovnání využil přesné přihrávky Jana Kučery Patrik Janech, který zakončoval pohlednou souhru Draků v přečíslení. Za minutu bral pro svůj tým vedení zpět Jan Půček, jenž po výborné práci Babeliaka a Jurka pálil do prázdné. Do konce prvního dějství se skóre měnilo ještě jednou. To byl zrovna na trestné lavici domácí kapitán Bednařík, když po zaváhání gólmana namířil do úplně prázdné sítě Jiří Fibigr. Zabránit se mu snažila Čajanová, která do střely skočila. To už ale svítilo světlo za brankou.

Za stavu 2:2 se šlo do druhého dějství a ze začátku to vypadalo, že do vedení půjdou hosté. Jenže chyba lávky. Boris Babeliak tečoval Půčkovu střelu přesně mezi betony Ryšavého. Navyšovat mohl Dědek, ale ani jeden ze dvou pokusů z bezprostřední blízkosti mu nevyšel. Minuta sedmadvacátá přinesla dokonce dvě branky. Nejprve Vsetínští zamotali šumperskou obranu tak, že se opět trefil Boris Babeliak. Ten byl také u další akce, kterou zakončoval Jan Půček. Gólman puk po Půčkově střele ukryl v lapačce, odkud mu však vypadl a přes betony doskákal až za brankovou čáru.

Smolařem utkání bychom mohli jmenovat Dědka, který se ne a ne trefit. Půček pro něj dobře vybojoval kotouč, nyní však Dědek trefil pouze levou tyčku. Běžela třicátá druhá minuta a Vsetín znal prvního autora hattricku. Jan Půček totiž dopravil přes levý beton ležícího brankáře do brány vyraženou Kunstovu dělovku od modré. Valaši své přesilovky nehráli ani tak kombinačně, jako spíš na tlak do brány. A to se vyplatilo. Z další početní výhody se ze zmatku v levé části brankoviště trefil Adam Turek.

Janu Půčkovi tři branky nestačily, a tak čtyři minuty po startu třetí třetiny přidal čtvrtý přesný zásah. Na počátku další gólové akce Vsetína stála Čajanová, jež vybojovala kotouč a ve středím pásmu jej předala Dědkovi. Ten se pokusil projít sám mezi čtyřmi hráči soupeře, jelikož jeho spoluhráči zamířili na střídačku. Přes dva obránce prošel. Puk se zastavil na bruslích třetího z nich. Puk si už z dálky vyhlédl Adam Turek a z první jej poslal za Ryšavého. Valachům se podařilo ubránit oslabení a už mohli slavit další hattrick, jelikož Boris Babeliak si v tomto utkání v okolí brankoviště hodně věřil.

To už byla desátá vsetínská branka, ale Draci se nevzdali. Kristián Šucha napodobil třeba právě Babeliaka a z podobné pozice dostal puk za Tkadlece. Poslední branku přidal při vyloučení Fibigra Martin Dořičák minutu dvacet sekund před koncem třetiny. A premiérová branka tohoto obránce ukázala víc než cokoliv jiného to, že Valaši by skórovali snad i poslepu. Sám Dořičák, dle své pozdější reakce, úspěch nečekal, protože se od něj jednalo o lehkou střelu od modré. Ryšavý ji ukryl mezi ruku a tělo, odkud mu vypadla. A přišla nadstavba. A ta Matyáši Dědkovi vykompenzovala všechny ty gólové šance, které neproměnil. Protože právě on vystřelil svému týmu čtvrtý bod.

Jan Dědek (VHK ROBE Vsetín): Od začátku utkání jsme soupeře přehrávali. Nervozita přišla, když jsme inkasovali, ale spravilo se to. Výborně zahrála první pětka, a tím se zvedl celý mančaft. Bylo vidět, že si to kluci užili. Za mě i s panem Barusem obrovská pochvala, děkujeme klukům za dnešní výkon.