Junioři začali nadstavbu skvěle, v okleštěné sestavě zdolali Hradec

Radek Bařina • 28.11.2014

S velkým napětím bylo očekáváno první nadstavbové utkání juniorů. Na Lapač totiž zavítal Hradec Králové, které je považován za největšího favorita soutěže. Vsetínští do utkání nastoupili jen se 7 útočníky a dohromady 14 hráči do pole, přesto dokázali být favoritovi vyrovnaným soupeřem a ve třetí třetině otočili vývoj zápasu ve svůj prospěch. Svěřenci Romana Čechmánka tak zahájili nadstavbovou část na výbornou.

LJ - 1NS pá 28.11.19:00
Mountfield HK
5:4(1:1, 1:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 8. Kuchařík (Stanislav, Mikula), 40. Bouda (Slováček), 45. Surý (Hryciow, Slováček), 51. Hryciow (Kuchařík), 55. Červínek (Surý, Slováček) – 3. Uhlík (Kratochvíl), 25. Uhlík (Miškář), 28. Uhlík (Matějček, Vladyka), 60. Uhlík (Miškář, Bezděk). Rozhodčí: Cik – Novotný, Šimčík. Vyloučení: 9:10 navíc Vladyka (HKR) 10 min OT. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 126. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 5:3, 5:4.
VHK ROBE Vsetín: Stojar – Řezníček, Surý, Hryciow, Svozílek, Vašíček, Konopka, Červínek, Zuzaník – Mikula, Kuchařík, Grygar, Bouda, Slováček, Stanislav.
Mountfield HK: Veselý – Vladyka, Kašař, Hercig, Bezděk, Hronek, Suda, Kastner, Pavlík, Skála, Miškář, Malinský, Drašner, Bartoň, Michálek, Matějček, Uhlík, Šeda, Dudák, Kratochvíla

Do prvního utkání nadstavbové části nastoupili Vsetínští proti jednomu z největších favoritů na postup do baráže – Hradci Králové. Úvodní minuty utkání přinesly vyrovnanou podívanou. Vsetín si záhy vyzkoušel přesilovku, jako první se ovšem radovali hosté. Při hře čtyři na čtyři našel Kratochvíl zpoza brány Jiřího Uhlíka a ten zblízka propálil Stojara v brance VHK.Blízko vyrovnání byl Vsetín ve čtvrté minutě, v přečíslení dva na jednoho se Surý rozhodl vystřelit, gólmana Veselého ale nepokořil. Vzápětí to tak byli hosté, kdo byl blízko ke zvýšení, ve velkém závaru před Stojarovou brankou ovšem neuspěl Dudák ani jeho dotírající spoluhráči.

Druhou branku duelu tudíž přinesla minuta 8. Radovali se z ní domácí. Stanislav byl nejrychleji u vyhozeného puku, v přečíslení přesně našel hůl Lukáš Kuchaříka a ten s přehledem uklidil touš do odkrytého kouta branky. Zbytek třetiny přinesl vyrovnanou podívanou, bez větších šancí na jedné či druhé straně. Vyrovnaná první třetina tak skončila zaslouženou remízou 1:1.

Druhá třetina začala příležitostí domácího Boudy, jehož nahození si Veselý málem srazil za brankovou čáru. Poté ale převzali iniciativu Hradečtí. Dudákovu sérii střel ještě pochytal Stojar, ve 25. minutě ovšem kapituloval. Jiří Uhlík využil velkého nedůrazu v domácí defenzívě, dojel si svou vlastní střelu a dorazil puk nechytatelně k tyči. Hned poté mohl zvýšit Kastnerem, ten však těsně minul. Hradečtí si ale následně vykoledovali přesilovku pět na tři. Sice ji nevyužili, v pokračující hře pět na čtyři ale vystřelil z pravého kruhu Jiří Uhlík, jehož pokus gólman VHK vůbec neviděl a puk našel až v síti.

Uklidnění hosté poté kontrolovali hru a mohli i zvýšit. Šeda ale zblízka netrefil a Uhlíka v cestě za čtvrtou trefou zastavilo břevno. Poslepovaná sestava Vsetína se herně zvedla v závěru třetiny. Tři sekundy jejím před koncem z toho vzešlo snížení. Ondřej Slováček se s pukem natlačil před bránu a jeho snahu dokončil dorážkou do prázdné brány Jakub Bouda. Přesto byli po čtyřiceti minutách spokojenějším týmem hosté.

Do závěrečného dějství vlétli Valaši se zjevnou snahou vymazat soupeřův náskok. Dohrávanou přesilovku z konce druhé třetiny sice nevyužili, krátce poté si ale vykoledovali další a v ní se dočkali kýženého vyrovnání. Ostřelování hostující brány zakončil Tomáš Surý, který dorážkou z otočky propasíroval puk mezi gólmanovými betony do sítě.

I po vyrovnání pokračovali domácí v aktivitě. Ve 47. minutě zradil unikajícího Slováčka puk, v polovině třetiny ale završil velký vsetínský obrat Michal Hryciow. Ten zavezl puk přes půl kluziště až za hradeckou bránu, narazil si puk s Kuchaříkem a poté přesně umístěnou střelou z pravého kruhu rozesmutnil Veselého. O vedení však mohli vsetínští záhy přijít. Prakticky hned po rozehrávce se ke střele dostal Šeda a domácí podruhé v zápase zachránila branková konstrukce.

Stejně, jako byli ve druhé třetině často vylučovaní Valaši, v té třetí chodili za katr hosté. V 55. minutě tam seděl Vladyka a mohl se jen smutně dívat, jak domácí zvyšují na 5:3. Surého střelu od modré totiž těsně před brankářem šikovně tečoval Tomáš Červínek. Závěr zápasu patřil hradeckému tlaku. Obléhání domácí branky zesílené přesilovkou nakonec dopadlo kontaktní brankou, když kdo jiný než Jiří Uhlík dotlačil puk ve skrumáži za Stojarova záda. Ve zbylých 33 sekundách zápasu už ale Valaši nepustili hosty k ničemu a po šedesáti minutách se tak radovali z výhry. Ve vyrovnaném duelu porazili Hradec Králové 5:4.

Roman Čechmánek (trenér VHK Vsetín): Kvalitní zápas, kvalitní soupeř, to utkání sneslo nejpřísnější parametry. Hradec přijel se čtyřma vyrovnanýma lajnama, udržovali vysoké tempo. My se snažili hrát obdobně, hráli jsme kratší střídání. Hodně nám pomohl gól do šatny, kdy jsme se dostali na dostřel jedné branky a v poslední třetině nejen taktickou hrou ale i důrazem jsme strhli zápas na svou stranu.

Aleš Krátoška (trenér HC Hradec Králové): Zápas se vyvíjel pro nás, po opatrné první třetině a druhé, kterou jsme měli téměř do konce pod kontrolou až do gólu 3 vteřiny před koncem. Víceméně vlastníma chybama a zbytečnýma vyloučeníma jsme přišli o vedení zápase a přenechali 3 body Vsetínu.