Junioři otočili derby se Zlínem a radují se z výhry po nájezdech

Radek Bařina • 14.12.2013

Derby jako řemen se odehrálo na vsetínském Lapači. K vidění bylo vše. Rychlý hokej, tvrdé souboje, krásné i kuriózní branky, obraty ve skóre a nakonec i penaltový rozstřel. Vsetínští už prohrávali 1:3, dvěma brankami v rozmezí neuvěřitelných pěti sekund ovšem dokázali srovnat. Třetí třetina ani prodloužení další gól nepřinesly a rozhodnout tak musely nájezdy. V nich se trefil Daněk a ve čtvrté sérii i Dominik Pokorný, jehož trefa rozhodla o výhře Vsetína v poměru 4:3.

ELJ - 26.kolo so 14.12.13:00
Berani Zlín
4:3sn(1:2, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Ščotka (Abdul, Tobola), 39. Tobola, 39. Pokorný, rozh. náj. Pokorný – 14. Zbořil (Gremlica), 17. Stránský (Karola, Buchta), 21. Buchta (TS). Rozhodčí: Husička – Gebauer, Lederer. Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3.
VHK ROBE Vsetín: Bača – Žabčík, Hryciow, Hruška, Červínek, Zuzaník, Vašíček, Ščotka, Hajda – Pokorný, Klečka, Kuchařík, Daněk, Forch, Surý, Jirušek, Stodůlka, Neuwirth, Abdul, Zvonek, Tobola
Berani Zlín: Svoboda – Řezáč, Stuchlík, Macharáček, Zbořil, Andrýsek, Buchta, Talán, Kužílek – Hlaváč, Kratochvíl M., Dalajka, Gremlica, Galuška, Karola, Kratochvíl Š., Al Muaqet, Stránský, Haničinec, Hladiš.

Do krajského derby juniorů Vsetín – Zlín vstoupily oba celky tak, jak se sluší a patří – tedy ve velkém tempu a s maximálním nasazením. Hrálo se téměř bez přerušení a puk se v rychlém tempu přeléval ze strany na stranu. Samotný vstup do zápasu měli lepší domácí, Zlínští ale velmi brzy zareagovali a poté to byli naopak oni, kdo si vynutil mírnou územní převahu. Ani jeden tým se ale nedostával do šancí ani střeleckých pozic. Největší vzruch první desetiminutovky tak přineslo plexisklo v obranném pásmu VHK, které se po jednom z tvrdých soubojů rozsypalo a vynutilo si tak 15 minutové přerušení.

Po vynucené pauze tempo lehce opadlo a iniciativy se chopili domácí. Záhy si vykoledovali přesilovku a v ní se dočkali vedoucí branky. Pokus Jana Ščotky od modré prolétl houštinou těl a pod paží propadl gólmanu Svobodovi do sítě. Radost z náskoku ale domácí vydržela jen něco málo přes minutu. Pak se totiž i oni dopustili faulu a Zlín trestal. V závaru před bránou byl nejdůraznější Mikuláš Zbořil a kolem bezmocného Bači dorazil touš do sítě.

Po vyrovnávací trefě si převahu vynutili domácí, přes dobře bránící Berany se ale dostali jen ke střelám ze střední vzdálenosti a ty Svoboda pochytal. V době největšího tlaku navíc Vsetínští propadli, Karola v akci dva na jednoho nádherně nabil Filipu Stránskému a ten neměl problém trefit zblízka odkrytý kout branky. Díky skvělé produktivitě tak do kabin odcházeli spokojeněji hosté.

Po závěrečné siréně se zbytečného faulu dopustil Neuwirth a domácí za jeho nedisciplinovanost zle zaplatili. Místo přesilovky totiž druhá třetina začala hrou čtyři na čtyři, hosté se při ní dostali do přečíslení a Vsetínští jej zastavili jen za cenu faulu. Rozhodčí Husička nařídil trestné střílení a to proměnil Lukáš Buchta precizně provedeným bekhendovým blafákem.

Náskokem uklidnění hosté se pak zaměřili především na defenzívu, ze které vyráželi do rychlých protiútoků. Domácí se oproti tomu snažili pokračovat v aktivní hře, do zakončení se však přes Berany dostávali jen sporadicky. Až v polovině třetiny se Vsetínští přiblížili nadosah snížení, přesilovkovou střelu ale zastavila tyč za Svobodovými zády. Další přesilovku, po zbytečném faulu Zbořila, už ale domácí potrestali. Na brankovišti si důrazně počínal Dominik Tobola a doslova dotlačil puk pod Svobodovým betonem za brankovou čáru.

Než se rozhozený gólman Svoboda stačil vzpamatovat, prožil šok číslo dva. Dominik Pokorný napálil hned z buly ve středovém kruhu puk na bránu, Svoboda ho neudržel a puk doklouzal za brankovou čáru. Během pěti sekund tak bylo vyrovnáno. Tvrdě hrané utkání překročilo v samém závěru třetiny únosnou bez. Ščotka se rozhodl pomstít neodpískaný faul na svou osobu a za likvidační zákrok na soupeřovu hlavu dostal pětiminutový trest + trest ve hře. Po dvou třetinách tak Zlínští odcházeli do kabin se ztraceným náskokem ale s vidinou dlouhé přesilové hry.

Tu ale Berani vůbec nezvládli. Takřka se nedostali do útočného pásma a za zmínku tak stojí jen krásná akce Buchty. Ten se na trápení svých spoluhráčů nemohl dívat, projel kolem mantinelu přes celé kluziště, obešel i Baču, zakončení ale poslal jen do betonů gólmana.

Hnedle byli domácí kompletní, mohli dokonat obrat zápasu. Hosté hrubě chybovali v rozehrávce a do vyložené šance se dostal Zvonek – jeho pokus ale zastavilo břevno. Další minuty duelu přinesly vyrovnanou podívanou, přičemž na obou celcích bylo patrné, že jim strhující tempo z úvodu utkání sebralo mnoho sil. Vzrušující momenty přinesl až samotný závěr normální hrací doby. Vsetín hrál totiž přesilovku a byl blízko vedoucí brance. Ve velkém závaru po střele Hrušky ale defenzíva Zlína odolala a nedočkal se ani Tobola, jehož střelu z velkého úhlu Svoboda promáchl, puk ale narazil znovu jen do tyče. V posledních sekundách se tak nakonec mohli radovat hostů, střelu osamoceného Řezáče z mezikruží ale lapil Bača.

Na řadu tak přišlo prodloužení. V něm byl Vsetín aktivnější, Svobodu ale nepřekonal, rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy. Hned ten první proměnil hostující Buchta, za VHK ale dokázal v poslední možné chvíli vyrovnat Daněk. A protože ve čtvrté sérii se bekhendem prosadil Dominik Pokorný, zatímco zlínský Buchta nikoliv, druhý bod a vítězství v derby mohl oslavit Vsetín.

Luboš Jenáček (trenér Vsetína): „Měli jsme za sebou sérii čtyř proher, z čehož dvě byly na domácím ledě, kde se nám předtím dařilo, takže dnešní dva body jsou pro nás strašně důležité. Samozřejmě bychom byli radši za tři, ale vzhledem k tomu, jak se zápas vyvíjel, kdy jsme zase neměli dobrý start a soupeř nám odskočil na 3:1, musíme být rádi. Se štěstím se nám povedlo dát dvě branky, ale to k hokeji patří. Dosud jsme toho štěstí moc neměli, tak jsme rádi, že se k nám tentokrát přiklonilo. Teď jsou před námi čtyři týdny pauzy. Musíme v nich pořádně potrénovat, odpočinout si a připravit se na těch zbývajících deset kol. Chtěli bychom se ještě porvat o první dvanáctku, abychom si zajistili bezproblémovou záchranu.“

Robert Svoboda (trenér Zlína): „Myslím si, že utkání bylo zbytečně hektické. Nemělo by se stát, aby se na ledě objevily takové zákroky, které k hokeji nepatří. Pro kluky to není výchovné a sport je o něčem jiném. Fyzické likvidace soupeře je totální nesmysl! Myslím, že jsme byli lepší, stačilo, abychom dali čtvrtý gól a domácí by se už určitě nezvedli, protože nejsou v pohodě. Bohužel jsme si to sami zavařili, dostali jsme gól v oslabení, který nám tam dotlačili a hned potom laciný a kuriózní gól na 3:3. Nájezdy nám nejdou, letos jsme ještě na nájezdy nevyhráli... Kluky jsem nicméně po utkání pochválil, na to, v jakém jsme tu dnes byli složení, jsme předvedli dobrý výkon.“