Junioři jasně přehráli Havířov a upevnili si vedoucí pozici v tabulce

Filip Bazala • 13.01.2013

Už čtyřiadvacátým kolem pokračovala Liga juniorů. Na Lapači se od 10:30 střetli proti sobě první tým se třetím mužstvem tabulky, tedy VHK Vsetín s Havířovem. Hosté začali zápas lépe a v jedenácté minutě šli do vedení 2:0. Nadějný stav však hostům dlouho nevydržel a na začátku druhé třetiny už Vsetín vedl 3:2. Pár minut před koncem, když Tobola vstřelil pátou branku byli, jinak korektně hrající hosté, už hodně frustrováni, což se podepsalo na zbytečném zákroku právě na domácího střelce páté branky, který inkasoval tvrdý hit u mantinelu. Vsetínský centr poté už jen zápas sledoval s rukou v šátku. Hostující hráč však dostal jen dvě minuty, tuto závěrečnou přesilovku domácí využili díky Zvonkovi a zvítězili jasně 6:2.

LJ - 24.kolo ne 13.1.10:30
6:2(1:2, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 20. Daněk (Kývala), 21. Kývala (Daněk), 25. Uchin (Kajaba), 44. Zvonek (Gromus, Hryciow), 57. Tobola (Žák, Uchin), 60. Zvonek (Hryciow) - 2. Matějek, 11. Patrman (Graca, Weisser). Rozhodčí: Husička – Goňa, Smilek. Vyloučení: 5:8. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 87. Průběh utkání: 0:2, 6:2.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Vašíček, Valentík, Daněk, Štrbík, Hryciow, Koutník, Gromus, Kývala, Uchin, Hradil, Žák, Zvonek, Kajaba, Tobola, Báchor.
AZ Havířov: Tomšů - Flamík, Szewieczek, Přívara, Ovčaří, Matějek, Mráz, Sýre, Patrman, Smuž, Matěj, Glos, Jaroch, Weisser, Graca, Řehulka.

Do šlágru kola mezi první a třetím celkem tabulky vstoupili lépe hráči AZtu. Ti nejenže bez problémů odrazili domácí nástup, ale již ve druhé minutě se ujali vedení. Tomáš Matějek vydoloval puk u mantinelu a pak chytrou střelou z levého křídla našel skulinku mezi betony brankáře Kohna. Vsetín mohl odpovědětl v přesilovce o dvě minuty později, ta mu ale nevyšla a nic kloudného nevymysleli domácí ani při hře pět na pět. Snad jen Kajaba občas dokázal zaměstnat pozornost hostujícího brankáře Tomšů. Havířov hrál pozorně zezadu a trpělivě číhali na svou šanci. Ta přišla uprostřed třetiny, kdy Valaši během minuty dvakrát faulovali. Dvojnásobnou početní výhodu využil AZ bleskově. Nahození od modré tečoval před brankou Vít Patrman a Kohn byl bez šance.

Domácí našli ztracený rytmus až pět minut před úvodní sirénou. Kajabovu ukrytou ránu ale se štěstím lapil Tomšů, Žák z mezikruží těsně minul a v následné přesilovce pak další souboj Tomšů – Kajaba opět vyhrál mladík s maskou: Po souhře Toboly a Uchina dostal Kajaba krásný puk na hranici brankoviště, Tomšů jeho střelu ale skvěle zneškodnil betonem. Když už to vypadalo, že do kabin si hosté odnesou dvougólový náskok, rozjel se po levém křídle Josef Daněk. Místo přihrávky Štrbíkovi se protáhl kolem obránce a pak zvolil překvapivé zakončení bekhendem z úhlu které vyšlo. Puk proklouzal pod výstrojí Tomšů do sítě a VHK tak tři sekundy před sirénou vstřelil kontaktní gól na 1:2.

Z prostředního dějství neuběhla ani minuta a na Lapači se začínalo odznovu. Martin Kývala se na vlastní polovině ujal puku, prořítil se jím přes statickou obranu hostů a následnou přihrávku si, vracející se bek Havířova, nešťastně srazil do vlastní svatyně. Domácí vstřelená branka povzbudila a za další tři minuty byl obrat dokonán. Pomohl jim k tomu zbytečný faul Řehulky, který v přerušené hře sekl Kohna. V oslabení hrající hosté se pak až příliš vysunuli, pustili Valachy do přečíslení tři na jednoho a branka byla na světě. Kajaba předložil ukázkovou přihrávku Jaroslavu Uchinovi a ten zblízka zavěsil.

Další minuty přinesly spíše bojovný hokej. Domácí měli o něco více ze hry, současně se ale soustředili více na obranu a to se jim vyplácelo. Snaživí hosté se totiž do vážnějších šancí takřka nedostávali. V půlce zápasu mohl naopak po velké chybě havířovského beka zvýšit Daněk, tváří v tvář Tomšů ale neuspěl bekhendovou kličkou. Nejblíže vyrovnání byl Havířov v minutě třiatřicáté, Glosova nenápadná teč ale zamířila přímo do betonu stojícího Kohna. V samém závěru dvacetiminutovky se VHK takřka povedl další gól do šatny, přečíslení dva na jednoho a z něj rezultující Kajabovu střelu, ale zlikvidoval Tomšů. Přesto odcházeli hosté do kabin nevesele naladěni.

Také vstup do třetí části se povedl lépe Vsetínu. Ve čtyřicáté čtvrté minutě sice Zvonek zůstal po srážce ležet za brankou hostů, hra se ale nepřerušila, a když se hráč VHK po několika vteřinách vrátil na nohy a zamířil před bránu, učinil tak přesně v okamžiku, kdy se jeho směrem vydal vyražený kotouč. Dalimil Zvonek jej pohotově uklidil do odkryté brány a Vsetín vedl 4:2. Následná čtyřminutovka přinesla smršť velkých šancí na obou stranách. Za Vsetín mohl zvýšit Báchor, který ale, sám na mezikruží, těsně minul. Hosty mohl za okamžik vrátit do hry Mráz, v přečíslení dva na jednoho ale Kohna neprostřelil. O necelou minutu později měl tutovku na holi Ovčaří, ze tří metrů ale těsně přestřelil.

Valaši se s toho vzali ponaučení, zpozorněli a dobrou obranou nedovolili AZtu výrazněji ohrožovat Kohna. V padesáté třetí minutě mohl v přesilovce vykřesat hostující naději Mráz, do střely mu ale v poslední chvíli vložil hůl obránce a puk tak zamířil mimo. Zbytek zápasu už VHK ovládl. Definitivně ho uklidnil čas 56:07 a gól Dominika Toboly. Ten těsně před brankářem tečoval střelu Žáka mezi gólmanovy betony. Hosté po pátém gólu definitivně rezignovali a osm sekund před koncem inkasovali ještě jednou. Tentokrát to byl Dalimil Zvonek, kdo v přesilové hře tečoval střelu Hryciowa. Po výhře 6:2 tak Vsetín potvrdil své suverénní postavení v tabulce, Havířov na něj ztrácí už dvacet bodů.