Střelecká smršť ve druhé třetině poslala vsetínské juniory do vedení

Aleš Koňařík, Kristýna Guricová • 21.03.2007

V s e t í n – Výborné hokejové představení, skvělá divácká kulisa, hokej, jaký se na Lapači už dlouho nehrál. Navíc s vítěznou příchutí pro Vsetín, který tak v boji o extraligový trůn vykročil pravou nohou a svého zlínského rivala porazil o dvě branky. Úvod ovšem patřil Zlínu, kteří i díky nervozitě brankáře Kůdely utekli do dvoubrankového náskoku. Jenže Vsetín stihl ještě do přestávky vyrovnat a v úvodu druhé části přišel rozhodující direkt. V rozmezí čtyř minut vyhnali Erik Hrňa, Stříteský a Kapr jinak čarujícího Sedláře z branky. Zlín zápas nevzdal, jeho hráči dřeli, ale ve třetí části se už dočkali jen snížení. Stav finálové série je 1:0 pro Vsetín a v pátek se pokračuje na ledě Zlína.

- F1 st 21.3.17:00
Berani Zlín
5:3(2:2, 3:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Ostrčil (Stříteský), 20. Hrňa (Podešva, Mičulka), 24. Stříteský (Vrdlovec), 25. Hrňa (Mičulka), 28. Kapr (Mičulka) - 2. Goiš (Jurík), 11. Jurík, 48. Vaněk (Ondráček, Jordán). Rozhodčí: Smeták - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:7 navíc Korčák (ZLN) 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2650. Průběh utkání: 0:2, 5:2, 5:3.
VHK ROBE Vsetín: Kůdela - Fabián, Stříteský, Kapr, Ostrčil, Pokora, Haschka - Knebl, Podešva, Varga, Hrňa, Navrátil, Mičulka, Ciupa, Švaňhal, Vrdlovec
Berani Zlín: Sedlář (Hampl) - Matula, Bořuta, Jordán, Záhorovský, Karlíček, Šimurda, Magušin - Vaněk, Bula, Matějka, Korčák, Jurík, Goiš, Okénka, Ondráček, Vlach, Čech, Suk, Brunec
Do z napětím očekávaného finále juniorské extraligy mezi Zlínem a Vsetínem vstoupil lépe hostující tým. Medvědi už od prvních vteřin dobře napadali vsetínské hráče, což jim již po necelých dvou minutách vyneslo vedení. Jurík poslal před bránu přihrávku Goišovi a ten z bezprostřední blízkosti propálil Kůdelu pod ramenem (1:0). Vsetínští tím byli očividně zaskočeni, přes to mohlo být o pár minut později vyrovnáno, když si Podešva šikovně objel hostujícího gólmana, ale v jeho bezprostřední blízkosti nedokázal vhodně zakončit. Následně si oba týmy zahráli přesilovku, přičemž Medvědi tu svoji zužitkovali necelou minut před jejím vypršením. Domácí gólman po jedné ze zlínských střel zalehl puk, ale ten mu vyklouzl a nejpohotovější ze všech byl Juraj Jurík, který dorazil touš za brankovou čáru (2:0). Ve 12.minutě přišla obrovská šance na snížení pro domácí tým, ve stejnou chvíli byli totiž vyloučení dva Zlínští a Vsetín tak měl před sebou dlouhé dvě minuty hry 5 na 3. Nejprve domácí zahrozili po akci Vrdlovce, ale nikdo z přítomných nedokázal propasírovat puk za brankovou čáru. V čase 12:09 však přesnou dělovkou od modré propálil Ostrčil vše, co mu stálo v cestě a domácí snížili na rozdíl jediné branky (1:2). Ke konci první třetiny si zahráli přesilovku opět Zlínští a tvrdou střelu Karlíčka zachraňoval Kůdela ve svém náručí. Pouhých 52 vteřin před koncem prvního dějství ujeli Podešva s Hrňou a druhý jmenovaný skóroval s trochu štěstí do odkryté klece a poslal tak oba celky do kabin za vyrovnaného stavu 2:2.

Do druhé třetiny vstoupili domácí mnohem sebevědoměji, což se projevilo už ve 24.minutě. Po vyloučení hostujícího Goiše za sekání, propálil, po šikovné přihrávce Vrdlovce, od modré Stříteský Sedláře nad vyrážečku (3:2). Domácí tak dokonali obrat v utkání a stačila jim pouhá minuta k tomu, aby své nabyté vedení navýšili ještě o jeden gól. Hrňa nejprve za modrou naznačil stahovačku a poté po ledě překonal hostujícího gólmana, kterého zároveň čtvrtým gólem vyhnal z branky (4:2). Ale gólová nadílka žlutozelených tím ještě neskončila, když po výborné akci Mičulky propálil Kapr vše, co mu stálo v cestě, včetně gólmana a domácí tak ve 28.minutě vedli už o tři branky (5:2). Zlínští byli pětigólovou šňůrou domácích viditelně zaskočeni a kromě několika závarů, je Vsetínští nepouštěli k bezprostřednímu ohrožení Kůdelovy branky. Zhruba v polovině zápasu byl vyloučen jeden z domácích a Medvědi si tak zahráli v převaze jednoho muže v poli, ale tahle přesilovka se jim příliš nepovedla. Domácí v ní výborně bránili a střádali cenné vteřiny. Chvíli po skončení této přesilovky však hosté přeci jen zahrozili: Ondráček dostal přihrávku zpoza brány a z bezprostřední blízkosti dotíral na Kůdelu, ten však svůj tým i tentokrát podržel. Do nebezpečně vyhlížející akce se ještě pár vteřin před koncem prostřední části dostal Kneblův útok, avšak Hampl další změnu skóre nedopustil.

Závěrečná třetina přinesla hned v úvodu vyloučení na obou stranách, brzy však byla hra ve čtyřech přerušena dalším faulem Medvědů a domácí si tak zahráli ve čtyřech proti třem. V obraném pásmu hostujícího týmu si domácí vytvořili tlak. Ostrčilovu dělovku tečoval před brankovištěm Hrňa, ale trefil pouze připraveného Sedláře, který se se začátkem třetí třetiny vrátil zpět do brány. Ve 48.minutě se hostům podařilo zkorigovat skóre, k čemuž jim pomohlo i vyloučení jednoho ze vsetínských hráčů. Po kombinaci Ondráčka s Jordánem doskákal šťastně puk k Vaňkovi a ten zblízka překonal Kůdelu střelou pod víko domácí klece (5:3). Ke konci zápasu se hosté snažili o další snížení skóre, otevírali tím ale okénka ve své obraně, čímž umožnili domácím nebezpečné protiútoky. V 52.minutě se nejprve Daniel Vrdlovec neúspěšně pokoušel na dvakrát dorazit puk za Sedlářova záda a vzápětí si hostující gólman poradil skvělým zákrokem i s povedenou zadovkou Navrátila. Zhruba minutu před koncem zápasu mohli ještě Medvědi snížit na rozdíl jediné branky, když chyboval domácí gólman při rozehrávce, jeden ze zlínských hráčů však zboku napálil pouze tyč jeho svatyně. I přes vítězství Vsetína v prvním zápase však není série ještě zdaleka rozhodnuta, Zlínští už v prvním zápase ukázali, že mají velice kvalitní tým, který svou kůži neprodá lacino. Odveta, která už může rozhodnout o titulu, se uskuteční v pátek od 17 hodin na Stadioně Luďka Čajky ve Zlíně.

Zdeněk Čech (Zlín): „Chtěli jsme využít vsetínského užšího kluziště a chtěli jsme domácí aktivně napadat. Což se nám podařilo, ale soupeř pak dostal dvojnásobnou přesilovou hru a využil ji. Tím se začalo utkání otáčet. Brankáře jsme po páté brance střídali proto, že si Dalibor chtěl po obdržených gólech trochu odpočinout. Je to však zkušený gólman, který už nastoupil i za muže a musí takovou situaci ustát. Proto se do závěrečná části vrátil. Z branek jej však neviníme. Jinak zápas měl výbornou atmosféru, je dobře, že si na něj našla cestu taková spousta diváků.“

Josef Turek (Vsetín): „K vidění byl vyrovnaný duel se šťastným koncem pro nás. V úvodu byli naši hráči nervózní, měli jsme ze soupeře respekt. Spadlo to z nás, až když jsme snížili v přesilové hře. Poté jsme zase začali hrát svůj hokej. Měli jsme více šanci než soupeř, především ve druhé třetině, kdy jsme mohli poodskočit i o více než tři góly. Díky střídání brankáře se však hra srovnala. V závěrečné části měl Zlín velký tlak, ale my jsme to ustáli. Nelítáme v oblacích, série se do Vsetína může ještě klidně vrátit. Zlín má výborný tým a pokud se bude rozhodovat v neděli ve Vsetíně, bude to jen dobře pro diváky. Oba týmy by si to za celou sezónu zasloužily.“