Zúbek o duelu s Prostějovem: Věřím, že se na konci bude zpívat Vysoký jalovec

Filip Bazala, Václav Trávníček • 09.01.2014

Poslední dva roky úřadoval v barvách Vsetína. Letošní sezonu začal ve Velké Británii, ale k radosti valašských fanoušků je František Zúbek od ledna zpátky na Lapači. Obnovenou domácí premiéru zažije v sobotu proti Prostějovu. Už ve středu však se spoluhráči vybojoval cenné dva body na ledě Opavy. „Z taktického hlediska jsme zápas zvládli velmi dobře. Vyhráli jsme a to je podstatné,“ těšilo sedmadvacetiletého střelce.

Jak se vám hrálo po čase opět za Vsetín?
Bylo to docela v pohodě. Potřebuji trošku čas, abych potrénoval a více se s kluky sehrál. Myslím, že to bude jen lepší.

V minulosti jste byl zvyklý nastupovat v útoku s Danielem Vaňkem, proti Opavě jste hrál s Davidem Vítkem a Janem Podešvou. Byla to velká změna?
Je to o tom, že si na sebe zvykneme. První i druhý útok hrají dobře a bylo by zbytečné do nich zasahovat. Pokud takto spolu budeme hrát, nebudeme mít jeden či dva, ale rovnou tři silné útoky. Tím síla týmu zase vzroste.

Jak se vlastně odehrál váš návrat na Valašsko?
Shodou okolností. V Anglii jsem skončil, protože se v klubu vyměnil trenér. Ten si mohl vybudovat vlastní tým a rozhodl se, že povyměňuje pár hráčů. Byl jsem mezi nimi i já. A tak jsem tady.

Jak vůbec své angažmá ve Velké Británii hodnotíte?
Velmi dobře. Byla to pro mne velká zkušenost. Viděl jsem také něco nového ze světa, což mne těší, protože rád cestuji. A z hokejového hlediska jsem si mohl vyzkoušet zase úplně odlišný styl.

Je druhá britská liga (EPIHL) srovnatelná s tou českou?
Nedá se to moc srovnávat, britská soutěž je úplně o něčem jiném. Dost si zakládají na tom, že jde ve velké míře o show pro diváky, takže v zápasech jsou k vidění i bitky jako v NHL. Hráči shodí rukavice, přilby, každý souboj se dohrává do těla. Ale na všechno se dá zvyknout.

Shodil jste také rukavice?
To ne, nejsem takový typ hráče (směje se).

Jaké jste měl v Peterborough podmínky k hokejovému životu?
V soutěži, ve které jsem působil, můžou být v jednom mužstvu čtyři cizinci. Ti jsou o dost lépe zaplacení než domácí hráči. Funguje to tam na slušné úrovni. Každý týden je tam výplata, což jsem do té doby nezažil. Většinou jsme zvyklí, že chodí jedenkrát do měsíce. To bylo celkem dobré. Fungovalo to tam.

Sledoval jste z Británie, jak si vede Vsetín?
Jasně. Jen jsem měl trochu problémy s internetem. Takže to nebylo úplně na sto procent, ale průběžně jsem aspoň něco viděl.

Těšil jste se zpátky na Lapač?
Určitě jsem se těšil. Po dobu angažmá v Anglii se mi neustále ozývali fanoušci, abych se vrátil. Měl jsem jen pozitivní ohlasy. A když jsem se teď skutečně vrátil, strašně moc lidí mi psalo na Facebooku. Jsem za to rád.

Co říkáte na dosavadní výkony valašského celku?
Osmé místo není žádná sláva. Když jsem už věděl, že se budu do Vsetína vracet, sledoval jsem výsledky podrobně. Stoprocentně jsem byl přesvědčený, že kluci zvládnou předchozí zápas s Frýdkem-Místkem. Nakonec jsem byl nemile překvapený. Ale to je hokej. Teď jsme zase udělali dva body v Opavě a to je důležité. Možná, že s tím někdo ani nepočítal.

Jak se vám jeví složení letošního kádru?
Obrana je dost omlazená, nemáme moc zkušené beky. Petr Hromada v bráně drží tým a v Opavě to jenom potvrdil. Věřím, že to bude potvrzovat až do konce sezony a víc gólu jak v Opavě už za svá záda nedostane. Za zády má Lukáše Plška, který ho může nahradit, takže věřím, že nás bude držet!

A jak se těšíte na sobotní duel s lídrem tabulky z Prostějova?
Těším se hlavně na fanoušky. Věřím, že se na konci utkání bude zpívat Vysoký jalovec! Snad utkání zvládneme.