Vsetínská mládež zabodovala: Vsetín je můj klub, jsem mu vděčný, vypráví reprezentant Krajčík

Alena Ryšavá • 05.08.2021

Hlinka Gretzky Cup, každoročně konaný mezinárodní turnaj výběrů do 18 let, se letos opět vrátil do Břeclavi. Mezi české mladíky byl těsně před startem turnaje povolán i vsetínský odchovanec Filip Krajčík, který v současné době hájí dres karlovarské Energie. „Vsetínu jsem vděčný, jednou bych se určitě rád vrátil," řekl po debutu na turnaji mladý obránce.

Odchovanec Valachů Filip Krajčík letos oslaví sedmnácté narozeniny. Vysoký bek hájil žlutozelené barvy od malička. Na Valašsku působil až do mladšího dorostu. Během své poslední sezóny si v 36 utkáních připsal 15 (6+9) kanadských bodů. Minulou sezónu se Krajčík přesunul na západ Čech a oblékl dres Karlových Varů. V novém působišti se mu povedlo nakouknout hned do tří kategorií. Zahrál si nejen extraligu dorostu a juniorů, ale hlavně se stal nejmladším hráčem, který v minulé sezóně naskočil do Tipsport extraligy. Mladému zadákovi v den jeho premiéry bylo 16 let 6 měsíců a 2 dny. Celkem seniorský hokej okusil ve třech zápasech.

Filip Krajčík do dorostu působil v barvách Vsetína (Foto: Ronald Hansel).

Kromě klubových zkušeností má mladík na svém kontě i reprezentační zápasy. Nejprve byl vybrán do mládežnického výběru do 16 let, za které odehrál čtyři zápasy a přidal jednu branku. Poté se zapojil do dvojzápasu proti Švýcarsku. Pro Hlinka Gretzky Cup 2021 figuroval nejprve na listině náhradníků. Na poslední chvíli byl ale povolán do výběru Jakuba Petra. Krajčík naskočil do třetí třetiny zápasu s Ruskem, ve kterém čeští mladíci prohrávali 2:7.

Středeční duel proti mladíkům sborné začala česká osmnáctka dobře, po první třetině svítilo na ukazateli v Břeclavi příznivé skóre 1:0 pro česká lvíčata. „První třetinu jsme byli určitě lepším celkem, Rusové nevěděli, jak proti nám mají hrát," hodnotil začátek utkání jenž, který v té době ještě své spoluhráče podporoval pouze ze střídačky. „Myslím si, že zápas rozhodl jeden konkrétní hráč, a to Matvej Mičkov," řekl zadák. A není se čemu divit, supertalent Mičkov je v současné době považován za aspiranta na dvě první příčky draftu roku 2023. V zápase proti Čechům vstřelil kanonýr z SKA Petrohrad dvě branky. „Jakmile se Rusové dostali do sedla, tak jsme se na ně už bohužel jenom dívali, zvládli jsme perfektně první třetinu, Rusové ale zvládli třetiny dvě," mrzelo Krajčíka.

Filip Krajčík naskočil do zápasu na prestižním Hlinka Gretzky Cupu 2021 (Foto: Martin Voltr).

Na druhou stranu, při nepříznivém konečném výsledku 3:7 těšilo českého obránce, že dostal příležitost se poprvé na turnaji zapojit do utkání. „Trenéři mi před zápasem říkali, že bych se jako sedmý bek se mohl dostat i do hry," prozradil Krajčík. Vysoký zadák naskočil do poslední dvacetiminutovky za stavu 2:7 a hned v prvním střídání ohrozil brankáře sborné střelou od modré čáry: „Byl jsem hrozně rád, že jdu do hry, ale první střídání jsem si příliš nevěřil, byl jsem docela ztuhlý," přiznal reprezentant.

„Celkově ale svůj výkon hodnotím pozitivně, jen mě samozřejmě mrzí týmový neúspěch, přesto jsem strašně rád, že jsem dostal šanci na tomto turnaji hrát a reprezentovat Českou republiku," řekl s vděkem. Mladý obránce celkem odehrál se lvem na prsou sedm utkání, účast na Hlinka Gretzky Cupu 2021 bere jako svou největší reprezentační zkušenost: „Rozhodně je to zatím moje největší akce. Ještě bych určitě zmínil zápas proti Rusku v šestnáctce, už tehdy byli naši soupeři kvalitní a hodně mi toto utkání dalo, ale v celkovém měřítku je pro mě Hlinka Gretzky Cup zatím na vrcholu mé reprezentační kariéry," uzavřel hodnocení turnaje Krajčík.

Mladík v současné době nastupuje v Karlových Varech, připsal si i tři Extraligové starty (Foto: Daniel Kubelka).

Na Vsetín, jakožto na svůj mateřský klub, mladý zadák vzpomíná rád: „Jsem vděčný za šance a příležitosti, které jsem na Valašsku dostal," prohlásil obránce. Nejvíce vzpomínal Krajčík na trenéra dorostu Miroslava Baruse. „Panu Barusovi moc děkuji za příležitosti, které mi v dorostu dal, kdybych tehdy nedostal šanci, nebyl bych tam, kde dnes jsem. Díky němu to vše začalo, Vsetín mě připravil na seniorský hokej, je to můj klub a jednou bych se určitě rád vrátil," prohlásil s vděkem i hrdostí v hlase Krajčík. Při vzpomínce na poslední sezónu ve žlutozeleném dresu se mládežnickému reprezentantovi vybavily dvě vzpomínky: „Super byl trip do Budějovic, to byla sranda, byl to můj první dlouhý výjezd a užili jsme si to," usmívá se obránce. „A taky určitě nezapomenu na svůj první gól proti Havířovu."

Vsetínská mládež tedy opět zabodovala. Odchovanec Valachů se představil na mezinárodním turnaji, kde na soupisce v minulých letech figuroval i nedávno draftovaný a v současné době nejvíce skloňovaný mládežník, Jakub Málek. Málek se tehdy do branky nedostal, Krajčík si na svou příležitost musel dlouho počkat, zda vidí možnou paralelu mezi sebou a Málkem, netuší: „Draft je něco neskutečného, pro mě zatím taky něco nepředstavitelného, kdyby se mi povedla sezóna, byl bych samozřejmě strašně rád, ale to uvidíme" řekl Krajčík. „Kubovi samozřejmě moc gratuluji, je to skvělé, že si ho Devils vybrali a je to určitě odraz toho, že se na Vsetíně s mládeži dobře pracuje," uzavřel rozhovor valašský odchovanec.