Vsetín hostí Opavu: Dokáže si po derby usmířit diváky?

Kristýna Guricová • 16.10.2009

Hráče Valašského hokejového klubu čeká tento víkend další zápas. Po výborném výkonu v posledním domácím souboji s Hodonínem a po nevydařeném derby s Valašským Meziříčím, je tady utkání s Opavou. Celky Opavy a Vsetína, společně s Uničovem, nasbíraly v letošní sezóně dohromady 13 bodů a v sobotním utkání se tak první dva jmenované kluby „poperou“ o šestou příčku, na dálku pak svou pozici bude hájit právě Uničov. Sobotní utkání Na Lapači začíná v 17:30.

I přes to, že většina fanoušků má jistě ještě na mysli středeční derby mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím a vysokou prohru Vsetína, 2. liga neúprosně pokračuje dál. V sobotní podvečer se zelenožlutí představí znovu na vlastním ledě. V posledním domácím utkání se Valachům podařilo relativně rychle vsítil první branku, což je nastartovalo k tříbodovému zisku. Bylo to však teprve druhé domácí utkání, ve kterém šel Vsetín jako první do vedení a následně vyhrál. Opavě se však na ledě soupeře podařilo jít do vedení již třikrát, pokaždé zásluhou Glabazni do 6. minuty a všechny tyto střetnutí již dovedl celek Slezanu do vítězného konce. První branka bude tedy i tentokrát velice důležitá.

Ani po prohře 2:8 ze středečního utkání ve Valašském Meziříčí Valaši neklesají na mysli, ba právě naopak – obránce Pavel Zavrtálek burcuje ostatní: „Na Lapači musíme vyhrávat, pro mě je to v sobotu výhra na 100 %. Že bychom prohráli, o tom ani neuvažuji.“ Z druhé strany se ozývají poněkud zdrženlivější slova, po středečním utkání Opavy s Přerovem, varuje své spoluhráče Zdeněk Pavelek: „Musíme se hlavně vyvarovat zbytečných vyloučení a rovněž zmenšit mezeru mezi útokem a obranou. Naši beci mají pořád plné ruce práce a tak se nedá vyhrávat.“ (pozn. red.: převzato z webu HC Slezan Opava).

HC Slezan Opava: 8. místo, 13 bodů, skóre 27:39

Opavský klub bojoval v posledním utkání o body na vlastním ledě proti celku z Přerova. I přes to, že se Slezanu podařilo v první třetině nasázet Přerovským tři branky, do konce utkání své vedení promrhal a v Opavě se prodlužovalo. Když už to vypadalo, že přijdou na řadu samostatné nájezdy, propukla na straně hostů velká radost - po ráně Faltýnka pouhých 5 vteřin před koncem prodloužení totiž Přerov vybojoval druhý bod. Opava tak na vlastním ledě znovu prohrála, poslední vítězství Slezanů na vlastním ledě se totiž datuje na 12.9. - první kolo letošního ročníku. Od té doby sbírá Slovan body pouze na stadionech soupeřů. Prostějov, Blansko a Frýdek-Místek všude tam, sobotní soupeř Valachů, vybojoval tři body za vítězství, jedinými stánky, které náporu Slezanů odolaly, byly dva vedoucí celky 2. ligy – Valašské Meziříčí a Orlová. O další zářez na stadionu soupeře bude za Opavu bojovat také nová posila - odchovanec Zdeněk Pavelek, který se do bíločerveného dresu vrátil po dlouhých 11 letech a utkání ve Vsetíně bude teprve druhý zápas, kterého se letos účastní.

Nejproduktivnějším hráčem Slezanu je Kamil Glabazňa, kterému se v 9 odehraných kolech podařilo nasbírat již 11 bodů - za zmínku jistě stojí, že všechny tyto body si opavský forvard připsal za 11 branek! Nutno podotknout, že nejlepším vsetínským střelcem je nyní Marek Knebl, jehož statistiky čítají 7 bodů za 4 branky a 3 asistence. Mezi další útočníky, na které by si hráči VHK měli dát v sobotním utkání pozor, jsou Ivo Kocián a Tomáš Polok, kteří mají na svém kontě shodně po 8 bodech.

Svatyni Opavských hájí pravidelně David Iláš, kterého v brance vystřídal náhradník Filip Plánovský pouze v jediné utkání a to na jedinou minutu, připsal si v ní jeden zákrok a jednu inkasovanou branku. Zbývajících 553 minut ale odchytala opavská „32“. Iláš se se svými 286 zákroky a 38 inkasovanými brankami dostal na hranici úspěšnosti 88,27 %, s průměrem 4,12 obdržených branek na zápas. V porovnání s ním, má vsetínský Lukáš Plšek trochu navrh – 279 zásahů, 25 inkasovaných gólů, úspěšnost 91,78 % a průměr branek na utkání je rovno 2,75. Každé utkání je však jedinečné a tak ani tyto statistiky nemusí nic napovídat o tom, jak se bude sobotní duel vyvíjet…

Sestavy v minulém kole:

VHK Vsetín: Plšek – Bořuta, Šimek, Trška, Matula, Tomis (41.T.Bokroš), Zavrtálek – Mokrejš, Štraub, Tesařík – Finsterle, Sakrajda, Korčák – Knebl, Mikeš, Matějka – Ševčík.

HC Slezan Opava: Iláš - Kukol, Tichý, Plachký, Měkýš, Plánovský, Vitásek, Schreier, Černý, Polok, Pavelek, Glabazňa, Mlýnek, Koicán, Kovalovský, Chlaupa, Tůma, Tošenovjan, Wolf, Weiss.