Valaši míří do Slezska, podaří se jim skolit tápající Havířov?

Jan Tajzler • 22.01.2021

V Havířově se v sobotu uskuteční bitva dvou soupeřů, kterým se úvod nového roku výsledkově příliš nepovedl. Vsetín pojede na ne zrovna oblíbený led Azetu upevňovat pozici v postupové dvanáctce, naopak domácí by se rádi mezi vybranou společnost dostali, momentálně jsou totiž Slezané mimo pozice zaručující účast ve vyřazovacích bojích. Kdo bude mít v sobotním podvečeru větší důvod ke spokojenosti? Souboj tradičních soupeřů startuje již v 16:00 na ledě Gascontrol Arény.

Havířov se trápí a sužuje ho marodka

Situace v nejmladším městě republiky není zrovna příznivá. Havířovu se vstup do nového roku nepovedl. Z šesti odehraných utkání se svěřenci trenéra Režnara radovali pouze jednou, když před týdnem na domácím ledě skolili kladenské Rytíře nejtěsnějším možným rozdílem. Tuto vzpruhu se Azet snažil přenést i do utkání v Přerově, zde už vedl 2:0, ale Zubři podobně jako na Lapači manko smazali a v samostatných nájezdech si bonusový bod ponechali na Hané. Havířov se tak momentálně nachází na 14. pozici s dvoubodovou ztrátou na 12. Litoměřice, právě na úkor Valachů by se Slezané rádi posunuli v tabulce.

Krom nepříznivých výsledků trápí Havířovské také marodka. Mimo sestavu jsou momentálně zkušení útočníci Martin Adámský i Roman Szturc. V obraně chybí také Ludvík Rutar, zmínění marodi by dle zpráv ze slezského klubu měli být brzy k dispozici, jejich návrat do utkání se Vsetínem se zatím jeví jako nepravděpodobný. Roli nejproduktivnějšího hráče tak momentálně plní Ondřej Procházka (7+6) společně s Jakubem Doktorem (5+7). Z Mladé Boleslavi Havířovu formou střídavých startů vypomáhá Jakub Kotala, jeho přínos na ledě je znát, v desíti odehraných utkání zaznamenal 8 branek a 2 asistence, je tak nejlepším střelcem sobotního soupeře Valachů. Do Havířova nedávno výměnou za Lukáše Bednáře zamířil právě ze Vsetína Jan Kloz, v pěti utkáních si připsal 1 branku a 2 asistence.

Obranu Havířova drží zkušený Antonín Bořuta, jenž umí podpořit i útočnou činnost, což dokazuje jeho bilance 3+8. Pozor si Vsetín musí dát také na Alexe Rašnera (5+5). V brankovišti se Slezané dlouho museli obejít bez své jedničky Aleše Stezky, nyní už je však tento brankář připraven a jeho čísla z dosavadních osmi odchytaných utkání budí respekt, úspěšnost zákroků je nad 93 procenty, průměrně ale inkasoval 2,07 branek na zápas, právě on bude v sobotu tvořit hlavní překážku Vsacanů v cestě za vítězstvím.

Potvrdí Vsetín domácí vítězství?

Valaši na tom o moc lépe než havířovský konkurent v novém roce nejsou. Srdínkovi svěřenci si připsali 6 bodů za dvě vítězství ve Vrchlabí (3:2) a teprve ve středu zlomili minisérii tří proher v řadě na domácím ledě, odnesl to nováček z Kolína, jenž se sice na Lapači vydal ze všech sil, ale nakonec podlehl 2:1. Ve vsetínské kabině všichni věří, že právě tento ubojovaný zápas může zelenožluté nakopnout k potřebné vítězné sérii, která by snad s příznivou konstalaci dalších výsledků mohla ještě vést do elitní první čtverky.

Do vsetínské sestavy se po zranění vrátil nejproduktivnější útočník Sebastian Gorčík, branky však stříleli obránci. Skóre proti kozlům otevřel premiérovou trefou v sezoně Šimon Jenáček a vítěznou trefu obstaral Michal Hryciow. Po delší době se do brankoviště dostal také David Gába a po zápase si vysloužil pochvalu trenéra Jana Srdínka. Dá se očekávat, že po vyhraném zápase dostane písecký odchovanec prostor i v Havířově.

Valachům se na havířovském ledě obecně příliš nedaří, od postupu do Chance ligy v roce 2017 zde zvítězili pouze třikrát a pokaždé až v prodloužení či samostatných nájezdech. Na ledě Gascontrol arény za tu dobu stihli odehrát sedm utkání s šestibodovým ziskem. Naopak doma se Vsetín na startu letošní sezony vypořádal s Azetem dobře, když jej deklasoval v poměru 4:1. Každé utkání však začíná za stavu 0:0 a leze jen tipovat, jak to dopadne nyní. Průběh zápasů pak můžete tradičně sledovat na portálu hokejkatv.cz nebo číst reportáž na onlajny.com.

Sestavy v posledním kole:

Havířov: Stezka – Rašner, Lytvynov, Bořuta (A), Mrowiec, Ševěček, Kachyňa, Kočí – Doktor, F. Seman (A), O. Procházka – Rudovský, J. Kloz, Horváth – Lednický, Maruna (C), Mrva – Vašenka, Petriska, Krupa.

Vsetín: Gába – Š. Jenáček, Smetana, Hryciow, Bartko, Kudělka (C), Štach (A), J. Jenáček – L. Bednář, Pechanec, Gorčík – Babka, R. Vlach, A. Zeman – Hořanský, Šilhavý, Vítek – Půček (A), Kucharczyk, Gajarský.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov