Teď už nás čekají jen takovéto zápasy, shodli se po vítězství nad Jičínem Hoďa s Jenáčkem

Václav Trávníček • 03.02.2013

Důležité vítězství vybojovali v sobotu večer vsetínští hokejisté. Jejich soupeř z Nového Jičína sice předchozí dva zápasy prohrál, ale předtím zaznamenal neuvěřitelnou sérii, během které od začátku prosince ztrácel body jen sporadicky. Tři body za vítězství 3:2 mají tedy pro Valachy velkou cenu. A to i proto, že letošní tabulka 2.ligy je velmi vyrovnaná. „Stačí dvakrát prohrát a můžete být klidně mimo play off,“ řekl po zápase obránce David Hoďa, jenž se pod triumf podepsal jednou brankou.

Hosté v sobotu na Lapači dobře bránili modrou čáru a proto začátek utkání Vsetínským dokázali znepříjemnit. A když v 9. minutě vstřelil úvodní gól zápasu Adam Mikšovský, stačilo hostům třiačtyřicet vteřin ke srovnání. „Nový Jičín věděl, co potřebuje hrát. Jeho hráči vycházeli ze zabezpečené obrany, bránili modrou čáru. Prakticky celý zápas měli jednoho útočníka vysunutého za naší obranou a čekali na to, jestli jim ten brejk vyjde,“ pravil Hoďa.

Jeho spoluhráče uklidnil až rozdílový gól na 2:1, o který se v přesilovce postaral Stanislav Báchor, a Hoďova pojistka na 3:1 z úvodu druhé části. Pro obránce, který začal sezonu ve slovenském Bardějově, šlo už o druhý zásah během čtyř utkání. „Nějak mi to tam začalo padat,“ usmíval se David Hoďa. „Je to však hodně o štěstí,“ dodával. „Loni jsem také často střílel, ale kolikrát z toho byla tyčka nebo se puk odrazil někam mimo. Možná je to i tím, že jsem teď začal víc chodit na přesilovky. Aby obránce dal gól ve hře pět na pět, to v dnešním hokeji není jednoduché. Jsem za to ale rád a věřím, že to bude pokračovat i dál.“

Kromě příspěvku v produktivitě však Hoďa zatím přidává i trestné minuty. „Proti klukům z východní skupiny 2.ligy hraji prakticky odmalička, známe se a je to vyhecované. Pak kolikrát přijde i nějaká šarvátka, jako se stalo v Opavě. To pak trestné minuty naskakují,“ připomněl Hoďa incident z předchozího kola, po kterém dostal trest na 5 minut + do konce utkání. V sobotu se však nic podobného neopakovalo. I proto, že Valaši museli vedení nakonec zuby nehty bránit.

Novojičínští totiž v 50. minutě snížili zásluhou Guldy na rozdíl jediné branky a domácím začaly perné chvilky. Už předtím totiž musel gólman Lukáš Plšek čelit brejkovým situacím včetně tretsného střílení v podání Adama Uhlára. Se vším si však poradil – a případně mu pomohla branková konstrukce. „Měli jsme i štěstí, zvonily nám tam tyčky a Lukáš toho dost pochytal,“ uznal David Hoďa. „Jsem moc rád, že to nakonec dopadlo dobře,“ oddechl si po závěrečné siréně, když domácí uhájili těsné vítězství 3:2.

Podle trenéra Luboše Jenáčka ucítil Nový Jičín šanci proto, že jeho svěřenci neproměnili šance - hlavně ve druhé části - a neodskočili soupeři na vyšší rozdíl. „Po vlažném začátku jsme se díky několika přesilovkám dostali do obrátek a myslím, že druhou třetinu jsme už hráli velmi dobře. Měli jsme v ní spoustu šancí a mohli v ní odskočit na 4:1. Renda Kajaba měl velkou šanci ve třetím dějství, po ní mohlo být takzvaně zameteno. Ale nedali jsme a soupeř kontroval na 3:2. Pak už jsme se to snažili ubránit,“ uvedl Jenáček. „Vedli jsme o branku a možná jsme se trochu začali být o výsledek. Bránili jsme vedení a Nový Jičín neměl co ztratit. Začal více bruslit, riskovat a my se museli víc zatáhnout, aby nepřišla nějaká chyba, brejk a gól. Z dobře rozehraného utkání by rázem byla remíza,“ dodal Hoďa. „A to by pro nás byla obrovská ztráta,“ doplnil.

Vsetínský obránce zároveň předpokládá, že ve zbytku základní části čekají partu v zelenožlutých dresech už jen takovéto zápasy. Tedy duely, ve kterých sehraje hlavní roli bojovnost a nasazení. „Play off se zkrátka blíží. Ze dne na den nastartovat formu nelze, takže se na něj už každý pomaličku připravuje. Druhá věc je, že ještě nikdo ho nemá jisté. Soutěž je tak vyrovnaná, že když tým dvakrát třikrát prohraje, může spadnout na osmé místo, nebo se ani do vyřazovacích bojů nedostat. Proto se hraje na doraz od první do poslední minuty,“ uvedl Hoďa.

Trenér Jenáček už pomalu přemýšlí nad blížícím se regionálním derby s Valašským Meziříčím. To je na programu už ve středu. „Nyní máme za sebou sérii vítězství, jakou jsme po celou sezonu neměli. Takže se ji budeme snažit natáhnout co nejlépe a vyhrát i poslední valašské derby této sezony,“ poznamenal vsetínský lodivod. „Bobři se však na nás nachystají, navíc budou mít k dispozici hráče ze střídavých startů. Nečeká nás tedy nic jednoduchého,“ potvrdil Hoďova slova.