OBRAZEM: Logo, přezdívka i jamajský bob. Co gólmani VHK prozradili o svých maskách?

Alena Ryšavá • 09.02.2021

Brankařské masky. To je fenomén, který přitahuje pozornost už jen svým tvarem a designem. Každý gólman má vlastní originál, který se od ostatních liší. Proto jsme se zaměřili na helmy strážců vsetínské svatyně. David Gába, Jakub Málek a David Sachr nám vlastními slovy popsali, jaké motivy si na nezbytnou součást výstroje umístili a co pro ně znamenají. A v přirozeném prostředí, hokejové kabině, jsme jednotlivé masky také vyfotili. Podívejte se!

David Gába

„Moje maska je v klubových barvách, na podkladu převažuje žlutá. Na bradě mám ovci, symbol Valašska, držící klubovou vlajku. Na stranách jsou cihly, které symbolizují to, že by brankář měl být neprůstřelný, tedy jako zeď. Po stranách mám také klubový znak s letopočty 1939-2019, kdy Vsetín slavil výročí 80 let od svého založení. Na horní části z pravé strany se nachází velké logo klubu a na levé horní straně postavička brankáře. Zezadu mám už od juniorky více méně to stejné. Mám tam své číslo 45, které je v červeném kolečku, přezdívku, oblíbenou limonádu a teď jsou tam i iniciály manželky a dcery.“

Jakub Málek

„Na masce mám v podstatě všechno, co mám rád, na čem mi záleží, a co je pro mě v životě důležité. Začnu pruhem, který ji rozděluje na dvě části. Mám ho tam proto, že se mi tento prvek zkrátka moc líbí. Na jedné straně mám vsetínský znak a na druhé znak klubu z Kroměříže, odkud pocházím. Nad vsetínským logem mám vyobrazený jamajský bob, protože už od dětství je můj nejoblíbenější film Kokosy na sněhu. Nad znakem Kroměříže najdete dominanty tohoto města, což je zámek, rotunda v Květné zahradě, kolonáda a Mlýnská brána. Na přední straně mám ještě své číslo a dva motivační citáty, které si vždycky rád přečtu. Na zadní části je jamajská vlajka a čtyřlístek, jehož součástí je začínající písmenko jména mé přítelkyně. Dále tam mám svůj oblíbený fotbalový klub a nejdůležitější motivační nápis, který si říkám už od dob, kdy jsem jako malý chytal v Kroměříži. Tři věci mi tam ale ještě chybí: můj symbol štěstí, dortík a démon.

David Sachr

„Řídím se heslem: V jednoduchosti je krása. Moji masku zdobí pruhy v barvách klubu, jejichž podkladem je ocelový plát. Na stranách helmy mám logo klubu a znak vsetínských fanoušků. Na bradě najdete mé číslo 30 a zezadu je přezdívka a slogan Spolu za Vsetín. Pro svůj design jsem se inspiroval maskou Marca-André Fleuryho, se kterou chytal v Pittsburghu, a která je dílem švédského návrháře Davida Gunnarssona.“