Na Přerov by to nemuselo stačit, krotí euforii kapitán Vaněk (AKTUALIZOVÁNO O VIDEO)

Václav Trávníček • 27.11.2011

Výsledek 6:1 vypadá hezky, ale stále je co zlepšovat. Vsetínský kapitán Daniel Vaněk krotí euforii z vysokého vítězství svého týmu nad Frýdkem-Místkem a připomíná, že Valachy čekají v nejbližší době dva těžcí soupeři: Zubři z Přerova a Bobři z Valmezu. „Dnes jsme utkání zvládli výsledkově, podařilo se nám dát góly, ale na Přerov by to nemuselo stačit,“ řekl Vaněk, jenž se pod nedělní triumf podepsal brankou a dvěma asistencemi a jehož spolupráce s obráncem Hešem patřila k vrcholům střetnutí.

Upřímně, čekali jste, že se z utkání stane pomalu exhibice?
To jsme určitě nečekali. Věděli jsme, že se Frýdečtí zvedají a trenéři nás nabádali k tomu, abychom soupeře nepodcenili. Navíc jsme předchozí zápas ve Frýdku-Místku prohráli, soupeř byl lepší. Takže jsme k dnešnímu utkání přistoupili jako kdybychom hráli proti Havířovu nebo Karviné. To znamená ze zabezpečené obrany.

Výsledek 6:1 hovoří víceméně za vše. Byl v průběhu utkání moment, ve kterém jsi zapochyboval o tom, že pro vás utkání skončí dobře?
Možná na začátku. Kdyby dal Frýdek z nějakého závaru první gól, třeba bychom se trápili. Ale za stavu 3:0 jsem už věřil, že máme utkání dobře rozjeté. Lehce jsem se bál druhé třetiny, které máme trošku špatné. Začal ji naše lajna a kdyby Hrouda (Petr Hromada – pozn.) nezachytal, mohli jsme se ještě klepat. Do páté sedmé minuty jsme hráli příšerně a nabídli soupeři šance. Brankář nás ale perfektně podržel a tak jsme tlak Frýdku přečkali. Čtvrtým gólem jsme pak utkání zlomili.

Na druhou stranu, nesvádí vysoké vedení k tomu, aby člověk některé věci vypustil?
To má v hlavách určitě každý. V kabině jsme si ale řekli, že něco takového neexistuje. Nechtěli jsme připustit nějakou exhibici, kdy bychom si to dávali do prázdné brány nebo že by beci chodili dopředu. Chtěli jsme furt šlapat. Jak říkal Luboš Jenáček – jak končíš jeden zápas, tak začínáš druhý. A my se chtěli i nachystat na Přerov, se kterým hrajeme v příštím kole Drželi jsme se nohama na zemi.

Dva góly padly po tvé spolupráci s obráncem Jiřím Hešem. Šlo o nacvičené situace?
Jirka je tady delší dobu a možná si už trochu rozumíme. V situaci, která předcházela mému gólu, jsem tušil, co udělá. Měl nade mnou obrovský náskok a já se rozhodoval, jestli střídat, nebo jet do útočného pásma. Věděl jsem, že Jirka puk podrží, schová se za bránu a já bych před ní mohl dostat přihrávku. Tak jsem číhal a čekal, až mi to hodil na hokejku. Při dalších situacích šlo poznat, že má Jirka zkušenosti a čuch na kombinaci. Počká si na puk, sjede si pro něj. Spolupráce z tréninků se asi vyladila a teď se přenáší do zápasů.

Cítíš, že máte s výhledem na těžké zápasy s Přerovem a Valašským Meziříčím co zlepšovat?
Pořád je co zlepšovat. Trenéři nám po dnešním zápase řekli, že výsledek je sice pěkný, ale systém už tak dobrý nebyl. My si to uvědomujeme a trenéři s tím určitě něco udělají, abychom proti Přerovu hráli kvalitnější hokej. Dnes jsme utkání zvládli výsledkově, podařilo se nám dát góly, ale proti Přerovu by to nemuselo vůbec stačit. Středeční výkon musí být tak precizní, jako v utkání proti Havířovu. Musíme hrát víc zodpovědně.

Ty osobně máš v polovině soutěže na kontě 22 kanadských bodů, což jsi loni neměl za celou sezónu. Čím to je, že si ti zase začalo dařit? V čem vidíš největší rozdíl oproti loňskému roku?
Asi jsem si to víc srovnal v hlavě a některé věci si nepřipouštím. Když jsem trošku unavený nebo se mi nedaří, hážu to za hlavu. Dřív jsem se tím furt zaobíral, řešil jsem každou maličkost. Dnes mám doma rodinnou pohodu a moc na hokej nemyslím. Když se daří, nejsem v nějaké euforii a když se nedaří, nejsem zase na dně. Z domova si pohodu přenesu sem. Je to v hlavě. Věřím, že pokaždé můžu pro tým něco udělat. To je ta největší změna.

Velkou změnou prošel i celý herní projev týmu.
Udělali jsme velký kus práce, trenéři nám do hlavy vštípili nějaký systém. Do zápasů teď chodíme s tím, že si víc věříme. Když nás čeká utkání se silným soupeřem, věříme ve své schopnosti. Už jsme něco vyhráli a slušným začátkem soutěže nabrali sebevědomí. Navíc máme kondici a v kádru kvalitní kluky. Nejsme tak bázliví jako loni, kdy jsme si mysleli, že když nebudeme vést, utkání už nevyhrajeme. Loni jsme si nevěřili, byli jme pod dekou. Letos jsme se z toho dostali, máme dostatek sebevědomí a věříme, že můžeme zvítězit nad kýmkoliv.