Musíte správně vybírat typy hráčů, roli hraje i biologický věk, říká o dorostu Miroslav Barus

Redakce • 29.07.2020

Poslední červencový týden vyjel hokejový Vsetín na led. Brusle nazuli také extraligoví dorostenci VHK, kteří se na novou sezonu připravují pod vedením Miroslava Baruse a Jana Dědka. „Na nás trenérech je, abychom hráli co nejlépe a pokusili se dostat do první čtverky. Samozřejmě hledíme i za sebe. Loni byla soutěž vyrovnaná, nechceme být tím Černým Petrem. Proto chceme poskládat konkurenceschopný tým,“ plánuje Miroslav Barus.

Těšili jste se, až konečně vyjedete na led?
Led je v létě pro hráče vždycky zpestření. Je to ta příjemnější část přípravy. Všechny samozřejmě víc baví hrát hokej než běhat kolečka na Žambošce. Po pauze jsou první tréninky spíše setkávací, zatím jsme se věnovali hlavně bruslení. Led ještě není stoprocentní, venku je horko, takže je to nyní pro kluky trochu náročnější, ale je potřeba si zvyknout.

Jak vypadá váš program pro nejbližší týdny?
Třikrát týdně máme v plánu tělocvičnu, kde se budeme věnovat obratnosti s Mírou Herdou. S kondičním trenérem Tomášem Frolem pokračujeme v posilovně. Zpestření pro kluky bude jóga a protahování s Bárou Jurovou. A k tomu samozřejmě led a přípravná utkání.

Plánujete hráčům postupně navyšovat zátěž?
Jedeme naplno a pak ještě přidáme (úsměv). Snažíme se jít postupně, ale mladí kluci si zvyknou rychleji než zkušení hráči. Byli na různých kempech, v červnu jsme byli na ledě i společně. Myslím si, že to bude v pohodě. Teď půjde o to, aby si kluci zvykli na brusle, abychom v tréninku mohli přitvrdit.

Máte již nyní v hlavě osu mužstva, na které budete stavět?
Po loňské sezoně odešel Tomáš Tobola do Vítkovic a v pátek jsme se dozvěděli nepříjemnou zprávu, že Matěj Šedlbauer míří do Komety Brno. Dále jsme byli domluvení s Davidem Dadajem, ale dodnes o něm nemám žádnou zprávu. Sečteno podtrženo, když nebudu počítat Tobolu, tak jsme bez dvou hráčů, kteří by zřejmě byli v základu. Osa mužstva tedy bude vznikat znovu. Jsem rád, že zůstávají hráči, kteří to loni táhli. Na nich to postavíme a najdeme k nim vhodné spoluhráče. Šanci zkrátka dostanou jiní a je na nich, jak se s tím poperou.

S jakým plánem přistupujete k přípravným zápasům?
V první fázi se budeme snažit dát prostor mladším klukům, aby se nám předvedli, jak na tom jsou. A také abychom věděli, jak s nimi dále pracovat. Někteří jsou z jiných klubů, mají zafixované jiné návyky. Už na dřívějších trénincích jsem si všiml, že jsou hodně individuální. Chceme si hráče v zápasech načíst. Ve finále chceme hrát na těch patnáct až dvacet kluků, kteří tady mají zůstat. Máme dost přípravných utkání na to, aby se hráči protočili. Chceme vhodně nastavit jednotlivé dvojice a trojice, abychom jejich vhodné složení nehledali až v mistrovských zápasech jako loni. Myslím, že i proto nám tehdy utekl začátek sezony.

Jsou aktuálně ve hře nějaké změny v kádru?
Ano, jsme rádi, že můžeme využívat hráče v rámci memoranda o spolupráci klubů ve Zlínském kraji. Na nás trenérech je, abychom hráli co nejlépe a pokusili se dostat do první čtverky. Samozřejmě hledíme i za sebe. Loni byla soutěž vyrovnaná, nechceme být tím Černým Petrem. Proto chceme poskládat konkurenceschopný tým a nemůžeme se dívat nalevo napravo. Takže přísná pravidla, přísný přístup ke klukům.

Jaké to pro vás vlastně je, trénovat dorosteneckou kategorii?
Trénuji tuto kategorii rád, sedí mi. Je to pro mě příjemná práce, protože už je to něco mezi dětmi a dospělým hokejem. Začínají tam platit určité hokejové zákonitosti a kontaktem či nasazením má dorost blíže dospělému hokeji. Zároveň jde o těžkou kategorii, protože přináší věkové, mentální či fyzické rozdíly. Musíte správně vybírat typy hráčů, roli hraje i biologický věk. Když jsou na tom hráči v jednu chvíli fyzicky hůře, tak to neznamená, že se za rok na své spoluhráče nedotáhnou. V tomhle jsou rodiče netrpěliví, protože si myslí, že jim ujíždí vlak. Já si to nemyslím. Zažil jsem spoustu hokejistů, i za mé hráčské kariéry, kteří byli v dorosteneckém béčku, ale za dva roky všechny přeskočili a najednou hráli za muže. Vývoj je někdy zkrátka takový.

Podívejte se na fotogalerii z prvního tréninku dorostu na ledě.