Martin Kohout: Zápas jsme zvládli díky bojovnosti

Sanny Muharem • 11.02.2012

Česká reprezentace U17 v sobotu zakončila své účinkování na Turnaji čtyř zemí v Hradci Králové. Proti svěřencům Luďka Bukače mladšího se postavil houževnatý výběr sborné. Čeští mladíci chtěli zvítězit, což se jim po urputném boji nakonec podařilo. Zápas nabídl řadu šancí, nechyběla ani hromadná bitka v závěru. Jednou z výrazných postav utkání byl talentovaný útočník Martin Kohout, který zaznamenal dva body (1+1).

Českým hokejistům se podařilo zvítězit poprvé zvítězit, překážkou bylo Rusko. Diváci mohli sledovat zápas jako na houpačce, domácí výběr nakonec mohl oslavovat, a to po výhře 5:3. „Dneska jsme předvedli vyloženě dobrý výkon, ubojovali jsme to. Štěstí se obrátilo na naší stranu, přičemž nám tam ty dlouho očekávané góly přece jenom napadaly. Převládá ve mně jednoznačná spokojenost,“ uváděl člen elitní formace národního mužstva Martin Kohout.

Zápas byl velmi vyrovnaný a emotivní. Čeští hokejisté se dostali do dvoubrankového vedení, o to však postupem času přišli. O své výhře tak rozhodli až v závěru. „Trochu jsme se ještě o ten výsledek strachovali, ale na druhou stranu jsme neustále pevně věřili, že to dnes zvládneme,“ optimisticky vykládá hráč, jenž se na ledě prohání s číslem 12.

Ve třetí třetině v zápase s Ruskem měl Martin Kohout dva výraznější momenty. Nejprve byl sestřelen ruským hráčem při vjezdu do útočného pásma, později Rusům vše oplatil v podobě parádní branky. „Ruský hokejista mě tam trochu píchl do břicha, ale bojovnost předčila veškerou bolest. Jsem rád, že jsem to mohl oplatit touto mincí.“

„Zbořka mi tam naservíroval parádní pas, kterým jsem se dostal do úniku. Byl jsem sice trochu tísněn obráncem, jenž na mě vyvíjel tlak. Nakonec se mi ten blafák povedl, za což jsem nesmírně rád,“ popisuje svou branku na 4:3, která vyvolala v českých řadách nepopsatelnou extázi.

Česká republika nakonec na turnaji čtyř zemí získala druhou příčku. Vzhledem k začátku turnaje se to dá považovat za úspěch. „V úvodu turnaje to s námi sice nevypadalo moc dobře, stále jsme však věřili, že to zvládneme a umístíme se co nejlépe. Věřili jsme i v první příčku, to bohužel nedopadlo, ale na druhou stranu jsme rádi za toto umístění,“ konstatuje po skončení turnaje Martin Kohout.

Hokejisté zažívají v reprezentačním dresu zcela jiný hokej než na klubové úrovni. Změří síly se zahraničními hráči, kteří jim nedají ani metr volného prostoru. „Hokej na reprezentační úrovni je především rychlý. Řekl bych, že tak dvakrát rychlejší než v klubu. Soupeř je také mnohem tvrdší, což nám dává zase novou zkušenost,“ zmiňuje vsetínský forvard Martin Kohout.

Do Hradce Králové si také našlo cestu několik stovek fanoušků. Hokejisté na to zřejmě nejsou z klubového působení moc zvyklí. „Zcela jistě nás to potěšilo. Jsme za to velmi rádi a zároveň doufáme, že budou chodit nadále a nějací také přibudou,“ komentuje diváckou kulisu pod Bílou věží.

Hráči se nyní rozejdou a budou pokračovat opět za své kluby. Martina Kohouta však v nadcházející době nečeká moc příjemné období. „Nyní ještě odehraji dva zápasy za klub, poté mě ale čeká operace kolena, kde mám křížový vaz. Následně budu rehabilitovat a připravovat se na další sezónu,“ konstatuje Martin Kohout.

Většina hráčů nemá v mládežnických kategoriích jisté místo v reprezentaci. Zda se Martin Kohout ještě objeví v národním dresu, je zatím otázkou, má však dobře nakročeno. „Teď je strašně těžké říci, zda budu ještě nominován. Každopádně pokud na sobě budu pracovat, mohlo by to klapnout,“ uzavírá rozhovor usměvavý útočník.