Vstupenky online

Každý zápas chceme vyhrát. Rozšiřování soutěže je nesmysl, říká Jiří Dopita

Filip Bazala • 07.02.2019

Reprezentační přestávka Vsetínu přišla vhod. Po třech porážkách v řadě má tým Jiřího Dopity a Luboše Jenáčka čas na oddych a trénink před závěrečnými boji základní části. „Z porážek se nestresujeme. Poučíme se,“ říká legendární útočník a současný trenér Vsetína. Během rozhovoru došlo i na hodně probírané téma ohledně modelu soutěže a zapojování mladých hráčů do mužského hokeje. „Neustále rozšiřování soutěže je nesmysl. Projekt Dukla nefunguje,“ prozradil svůj názor Jiří Dopita.

Během třetí čtvrtiny se vám povedlo dostat se na druhou příčku, v posledních zápasech se však týmu tolik nedaří. Jak si to vysvětlujete?
Takové období se nevyhne nikomu. Věříme, že takový víceméně výsledkový výkyv bude krátkodobý a že nastartujeme zase nějakou vítěznou vlnu. V této fázi sezony je pro nás nejdůležitější, abychom se nachystali na závěr. Zbývá sedm zápasů do konce sezony, takže to musíme vyladit a být zdravotně v pořádku. To nejdůležitější nás čeká, takže z posledních výsledků neděláme žádnou tragédii. Nějak hlouběji poslední zápasy neanalyzujeme, ale poučení si z nich určitě vezmeme. Žádný stres a poplach z toho nemáme.

Mluvil jste o zdraví hráčů. Jak je na tom tým v tuto chvíli?
Chřipky řádí, ale to asi všude. Ani nám se to nevyhnulo. Naštěstí to v našem případě nepostihlo větší množství hráčů. Věřím, že do play-off se dají všichni do kupy a budeme zdraví.

Poslední den přestupového období přišel Jiří Drtina a na střídavé starty Tomáš Černý. Byli oni ti, které jste chtěli nebo byli v hledáčku i další hráči?
Co se týče obránců, tak to je to, co jsme chtěli. Abychom v tomto ohledu měli širší kádr. Chtěli jsme i další dva útočníky, ale to hledala většina týmů. Nakonec z toho bohužel nevzešlo nic a tým zůstane již takový, jako byl skoro celou sezonu. Doufejme, že se nám budou vyhýbat zranění a že to zvládneme.

V minulém týdnu se vám zranili oba brankáři. Jak jste na podobnou situaci připraveni, pokud by znovu nastala?
Vzhledem k tomu, jaká byla situace a postavení v tabulce, tak jsme nechali chytat dva mladé kluky. V případě opakování situace máme na střídavé starty domluveného Petra Hromadu, který již dříve za Vsetín nastupoval. Bude s námi na tréninku, vyzkouší si to a bude to naše záloha. Doufejme, že již oba gólmani budou zdraví. Pokud by se situace opakovala, tak máme aspoň v záloze gólmana, který nějaké zkušenosti má. Věříme, že by v té situaci byl schopen kluky dobře zastoupit. Ve čtvrtek jde s námi poprvé na led, tak uvidíme, jak bude vypadat.

Mezi druhou a čtvrtou příčkou tabulky je tříbodový rozdíl. Chcete se na druhém místě udržet, nebo budete spokojeni i třeba se čtvrtým místem?
Chceme být co nejvýš. Před sezonou byl cíl play-off a pokud možno zakončit základní část v první čtverce tabulky. Pokud se nám to podaří, budeme rádi.

Máte nového kapitána, kterým se stal Vít Jonák. Je to proto, že Ondřej Holomek už do sezony nezasáhne?
Když byl Ondra mimo hru, byl vždy jako jeho zástupce Víťa Jonák. Céčko tedy přebral právě on. Ondra musel podstoupit operaci ramene. Podle toho, jaké máme zprávy, to dopadlo dobře. Doufejme, že si to už vybral a že bude zdravotně v pořádku. Letošní sezonu už asi nestihne, ale jde hlavně o to, že je to mladý kluk a aby byl zdravý do příští sezony.

V poslední době se hodně diskutuje o modelu Chance ligy a v návaznosti o přímém sestupu a postupu do Tipsport extraligy. Jaký na to máte názor?
V prvé řadě si myslím, že systém první ligy není špatný. Uzavření soutěže beru že je v pořádku. Na druhou stranu neustále rozšiřování je nesmysl. Pokud nyní hraje ligu patnáct týmů, příští rok šestnáct a do play-off jich postupuje osm, tak ti, co se do play-off nedostanou, mají v únoru po sezoně. To mi přijde úplně nesmyslné. Když se podíváme na některé týmy jako je Kadaň, tak je vnímám jako určitou degradaci soutěže. Ten tým nemá v soutěži žádný význam. Je to tým, který by měl asi problém hrát i druhou ligu. Rozšiřovat soutěž dále je prostě nesmysl. Týmy by měly hrát play-off a tedy i sezonu co nejdéle. Ne aby tam bylo co nejvíce týmů a soutěž hrál každý kdo má ruce a nohy, jak to vidíme i v mládeži. Tak je to špatně, mělo by to mít nějakou úroveň a prestiž. V této fázi to určitě nemá.

Zmínil jste, že podobně to vidíme i v mládeži. Mohl byste to rozvést?
Týmů je strašně moc. Když sleduji zápasy dorostu a juniorky, tak v uvozovkách to hraje, kdo má ruce a nohy. Není žádný problém, aby to hrál prakticky kdokoliv, a to je špatně. Nemůžeme se poté divit, že ti kluci, kteří jsou „slušní“, tak odchází pryč. Beru to, že Litoměřice by měly plnit funkci nějaké Dukly, ale myslím si, že tu roli v žádném případě neplní. Frýdek-Místek a Benátky tuto roli plní daleko více. Na druhou stranu, když je to projekt svazu, tak by to mělo být založeno na tom, že ti mladí kluci tam opravdu hrát budou. Ať tam je 5-7 hráčů starších, ale zbytek by měli být mladí kluci, kteří se od starších naučí hrát. Měli by se ohrávat a učit se dospělému hokeji.

Váš názor je tedy takový, že projekt Dukla nefunguje, i když se tvrdí něco jiného?
Pokud si to shrneme celkově a podíváme se procentuálně na ice-time mladých kluků za celou sezonu, kteří tam hrají, tak to procento je strašně malé. Pokud si Tomáš Král a svaz něco vytvoří a jde za tím a aby za každou cenu hráli i play-off, tak to není ten účel. Účel by měl být vychovat mladé kluky a aby hlavně hráli. Jestli budou první nebo čtrnáctí, tak to je úplně jedno. Nehrát na výsledky ale na to, aby někoho opravdu vychovali. Což si myslím, že nedělají. Nehledě na to, že pan Král obvolává týmy v republice a dělá agenta Litoměřicím. Shání jim hráče staršího ročníku, a to neplní roli projektu Dukly. Tím si on v podstatě protiřečí. Říká, že by měli hrát mladí kluci, ale shání starší hráče. To si myslím, že je úplně nesmyslné a je to špatně.

Na druhou stranu, aby měl tým dlouhou sezonu, musí postoupit do play-off. A to se bez zkušených hráčů povede jen zřídka…
Vracíme se k tomu, že máme nyní patnáct a příští rok šestnáct týmů v soutěži. Tady přeci nejde jen o ty kluky, co hrají v Litoměřicích. Měl by tu být zájem, aby co nejvíc týmů hrálo vyřazovací boje. Ne tlačit jen Litoměřice za každou cenu, aby se tam dostaly. Nehledě na to, že těch mladých kluků v Litoměřicích napočítáme na prstech jedné ruky. A z hlediska toho, jaký mají ice-time, je to úplně zanedbatelné procento.

Český hokej na tiskové konferenci oznámil, že po sezoně 2019/2020 se struktura soutěže změní a začne model i s druhým projektem Dukla, který vznikne na Moravě. Uvítáte to?
Když se liga zeštíhlí a budou mladí hráči hrát, tak ať Dukly jsou. Ti mladí kluci ale musí být a opravdu hrát. Nemůžou se dívat na umístění, ale nechat kluky hrát. V takové formě, jaké je to nyní, to prostě nemá žádný valný výsledek. Jestli argumentují, že to funguje, tak já osobně s tím určitě nesouhlasím.

Můžeme polemizovat nad stylem hry, kterým se týmy v soutěži prezentují. Soutěž je uzavřená a kluci by se měli učit hrát hokej. Pokud se podíváme, jakým stylem hry se většina týmů prezentuje, a to nejen v Chance lize, tak z mého pohledu vychováváme spíše honící koně, kteří se jen honí za pukem. Nějaká kreativita, herní myšlení, to tady v podstatě není žádné. Jediné, co dělají obránci, je, že odpalují kotouče a všechno se hází přes střední pásmo pryč. Takovýmto způsobem žádné konstruktivní, výborné obránce nevychováme. Ať Dukla je, ale ať nehrají jen na výsledky ale na to, že opravdu vychovají hráče. Jestli se podaří, aby jim z toho souboru vyplaval jeden nebo dva dobří hráči, tak je to v pořádku. S tím stylem hokeje, modelem soutěže a tlačením na starší hráče, aby se do play-off dostali, nikoho dobrého nevychovají.

Vraťme se ještě na Vsetín. Máte před sebou posledních sedm zápasů. Jak se chystáte během reprezentační přestávky na závěr základní části?
Asi tak, jako všichni. Máme týden volno a snažíme se potrénovat. Čekají nás poslední zápasy a půjdeme do všech s tím, že je chceme vyhrát. To se snažíme od začátku sezony. Samozřejmě ne vždycky je to optimální, ne vždycky to je podle našich představ, ale chceme vyhrávat. Uvidíme, jak to dopadne a kdo na nás vyjde do play-off. Budeme se snažit hrát co nejlépe až do konce sezony.

×
Dnes v 17:30 | Muži
VHK ROBE Vsetín
HC Benátky nad Jizerou