Jan Tesařík: Středeční derby? Raději zapomenout. A jít dál

Václav Trávníček • 04.03.2010

Středeční valašské derby nebylo zrovna dokonalou pozvánkou na blížící se play off. Vsetínským nepřálo štěstí v koncovce, místy působili nervózně. A když dostali druhý gól osmnáct vteřin před první sirénou, Valmez si už vítězství nenechal vzít. Byť také nepředvedl stoprocentní výkon. „Byli jsme asi přemotivovaní, chtěli jsme se ukázat před fanoušky. Na tenhle zápas musíme rychle zapomenout a v Opavě uhrát vítězství,“ řekl po prohraném derby vsetínský obránce Jan Tesařík.

Jak to vypadá v šatně po takovém zápase?
Špatně, vždyť jsme prohráli. Nasazení, obětavost a chtíč po vítězství nám nechyběly, to řekl i trenér. Všichni jsme chtěli, ale trochu nám chyběla hlava.

Hlava?
Ano. Valmezu také nechybělo nasazení, ale když chtěli, v klidu puk podrželi nebo rozehráli. Podle potřeby. My jsme hráli přesný opak. I když jsme měli čas, dávali jsme puk od sebe, byli jsme nervózní. Já se dostal trošku do tempa až v průběhu třetí třetiny. Holt jsou i takové zápasy. Někdy to jde a někdy ne. Co nejrychleji musíme na tohle derby zapomenout, v neděli na ledě Opavy vyhrát a soustředit se na play off.

Rozhodly tedy zkušenosti?
Jo. Dneska byli Bobři lepší. Dokázali nahodit puk, jít za ním a z každé pozice střílet. My jsme pořád hledali lépe postaveného spoluhráče a chyběla nám přímočarost v zakončení. Ani nevím, kolik jsme měli v utkání střel, ale moc jich nebylo. Navíc se nám nedařily přesilovky.

Kde se zápas lámal? Zdálo se mi, že jste byli v první třetině aktivnější, ale jakoby vám druhý inkasovaný gól vzal vítr z plachet?
V šatně jsme si řekli, že si musíme pohlídat první třetinu, protože vstupy do utkání nemíváme podle našich představ. Když jsme nějaké utkání prohráli, bylo to vždycky kvůli nepovedené první části. Teď se to potvrdilo. Nepohlídali jsme si začátek, dostali jsme dva slepené góly a utkání se tím zlomilo. Valmez má zkušené mužstvo, přidal třetí gól a pak se stáhl a pohlídal si vedení.

Nakolik jsi měl v prvním gólu Bobrů prsty?
Dostal jsem puk do bekhendu. Chtěl jsem udělat krok za čáru a rozehrát. Myslím, že to byl Sochorek, který do měl šel. Trošku mě zatáhl, byl tam kontakt a myslím, že se to dalo pískat. Ale nechci se na to vymlouvat. Zkrátka se mi puk zaplantal někde mezi nohama, ztratil jsem ho a z protiútoku jsme inkasovali. Šel jsem na střídačku a hned klukům řekl, že ten gól jde na mě.

Jakoby ses pak snažil zaváhání odčinit – často jsi byl k vidění na útočném výletě před Krumpochem…
Strašně jsem chtěl, stejně jako celé mužstvo, ale vždycky k tomu něco chybělo. Bylo to bez střelby, bez zakončení. A když jsme vystřelili, chyběl nám kus štěstíčka. Krumpoch hodně odrážel puky před sebe, ale my je nedokázali dorážet. Šance na branky jsme měli, ale Valmez byl v tomhle prostě efektivnější.

Je náhoda, že Vsetín nedokázal Valmez ani jednou v sezóně porazit?
Nevím. Dnes to byl můj první zápas proti Valmezu. Vím, že mezi kluby panuje trošku rivalita. Tentokrát jsme byli asi přemotivovaní. Chtěli jsme se ukázat před fanoušky, nechtěli jsme je zklamat. V sobotu jsme zahráli dobře v Hodoníně a teď jsme to chtěli potvrdit doma. Šlo to vidět od prvního střídání. Situace, které normálně zvládáme, nám najednou nešly. Puky odskakovaly, kolikrát jsme promáchli naprázdno.

Co tobě jako nevsetíňákovi valašské derby Vsetín – Valmez říká? Prožíváš to nějak?
Určitě ten zápas neberu jako jeden z mnoha. Vyloženě jsme se na derby těšil a připravoval se na ně. Z kádru Bobrů znám dost kluků, ať už Jirku Krisla z působení v Havířově nebo Krumpocha, Gleicha, Sochorka, Šebestu, Tatarčíka z Poruby. Musel bych jmenovat půlku kádru, abych je zmínil všechny. Doufal jsem, že se před nimi předvedeme a vyhrajeme. Je velká škoda, že to nevyšlo.

Meziříčtí fanoušci v průběhu utkání skandovali „Gottwaldov, Gottwaldov“. Mít vsetínští fans víc důvtipu, mohli na oplátku pokřikovat „Poruba, Poruba“, souhlasíš?
(směje se). To určitě. Je pravda, že půlka Ostravy za ně hraje. Ale Gottwaldov? Nastoupili za nás dva kluci ze Zlína.

S čím odjedete na nedělní utkání do Opavy?
S Opavou to bude pro mě další vyhecovaný zápas. Přítelkyně pochází kousek od Opavy, navíc je to blízko do Ostravy, takže se tam určitě od nás přijede někdo podívat. V opavském kádru taky nastupuje pár kluků z Poruby. Určitě tam pojedeme vyhrát.

Komu bude fandit přítelkyně?
Samozřejmě Vsetínu!