Vstupenky online

HOKEJOVÝ PRŮVODCE: Vše, co jste chtěli vědět o 2. lize (a báli jste se zeptat)

V.Trávníček, F.Bazala, R.Bařina • 20.09.2012

Hráči ladí formu, fanoušci hlasivky a managementy vyřizují poslední maličkosti. Zkrátka, hokejová 2.liga startuje! U této příležitosti jsme pro vás připravili obsáhlého průvodce. Co v něm najdete? Informace o změnách v jednotlivých klubech, o tom, jak se soupeřům vašeho oblíbeného týmu dařilo během přípravy, a také názory z táborů jednotlivých oddílů. Jako bonus pak můžete podniknout krátkou návštěvu sousedů v druholigových skupinách Střed a Západ. Přejeme příjemné počtení!

Technika Brno a Hodonín, dva kluby, hlásící se tradičně do východní skupiny, zřejmě nadobro zapustily kořeny ve skupině Střed. Důvod je zřejmý – zatímco Hodonín se v posledních sezónách na Východě pohyboval kolem pátého místa a Technika Brno dokonce v tabulkovém podpalubí, v destinaci Střed obě mužstva ve svém loňském premiérovém ročníku skupině dominovala. „Jako fanoušek bych brala Východ, atraktivnost, blízkost, ale jako šéf klubu, když beru v potaz ostatní věci, jednoznačně mi vychází skupina Střed,“ deklarovala už na jaře záměry hodonínského klubu šéfka Drtičů Jana Gajošová. Kromě Techniky a Hodonína zakotvili už loni ve skupině Střed břeclavští Lvi. A stěhovat se taky nemíní.

Skupiny 2. ligy pro sezónu 2012/13:

Západ:
Bílina, Děčín, Jablonec nad Nisou, Klatovy, Klášterec nad Ohří, Kobra Praha, Milevsko, Řisuty, Sokolov, Tábor.

Střed:
Břeclav, Hodonín, Chotěboř, Jindřichův Hradec, Kolín, Moravské Budějovice, Nymburk, Pelhřimov, Technika Brno, Žďár nad Sázavou.

Východ:
Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Nový Jičín, Opava, Poruba, Prostějov, Přerov, Valašské Meziříčí, Vsetín.

Letos východní skupinu opustilo Uherské Hradiště, které se ze soutěže rovnou odhlásilo. S 2. ligou se Moravští Slováci rozloučili vlastně už v půlce února a to porážkou 1:5 od Prostějova. Na severu Moravy bylo na jaře definitivně dokonáno stěhování A-týmu Orlové do nedaleké Karviné. Klub do nového ročníku 2.ligy vstoupí pod tradičním názvem Baník Karviná, zatímco partnerská SK Karviná bude mít pod palcem mládež. „Budeme v maximální míře spolupracovat a uvidíme, co z toho vzejde, protože každý má své nároky,“ uvedl karvinský hrající manažer David Moravec.

Ve skupině Střed od nové sezóny chybí celek Trutnova, který zavčasu neuhradil startovné a proto nebyl do nového ročníku připuštěn. Jeho místo zaujaly Moravské Budějovice. V baráži sice nestačily na ostravskou Porubu, ale dohodly se na koupi licence od Benešova, hrajícího do té doby západní skupinu. Tu proto doplnil Tábor, který postoupil z krajského přeboru na úkor kutnohorských Sršňů.


Zobrazit místo 2. liga 2012/13 na větší mapě

Západní skupina bude chudší o zmiňovaný Benešov. Vodní Lvi, jejichž dres loni oblékal i vsetínský odchovanec Michail Jaškin, opustili ligovou mapu po šesti letech. Přitom ještě 4. dubna na webových stránkách benešovský manažer Jan Vobecký hovořil o nadcházející sezóně s optimismem: „Bude se pokračovat v tom, co se začalo v sezóně uplynulé. Zapracování mladých hráčů a stabilizace týmu s tím, že jeden útok či celá pětka bude zformována zkušenějšími hráči,“ plánoval. I díky prodeji benešovské licence nakonec všechny tři skupiny 2.ligy čítají po deseti mužstvech, která se během základní části střetnou čtyřikrát každé s každým.

Dvojice pro dvoukolo regionálních derby:

Prostějov - Přerov
Karviná - Havířov
Opava - Poruba
Vsetín – Valašské Meziříčí
Nový Jičín – Frýdek-Místek

Specialitu však bude mít východní skupina, dlouhodobě označovaná za nejkvalitnější ze všech divizí. Mužstva zde odehrají o šest kol více. „Po určitém úseku základní části se v tabulce sousedící týmy utkají dvakrát doma a venku,“ poznamenal Vladimír Schieffner. „To znamená první s druhým, třetí se čtvrtým a tak dále. Další dva zápasy odehrají proti sobě regionální rivalové, aby se zvýšila návštěvnost,“ dodal šéf 2. ligy. A jak vypadá startovní čára jednotlivých týmů?
__________________________________________________________________

Vsetín: Na Valašsku znovu vyšlo slunce

Vzpomínáte na sezónu 2010/2011? To ve Vsetíně hledali radost z hokeje pod mikroskopem. Valaši skončili nejhůře ve své novodobé historii, když se ve 2.lize museli dokonce zachraňovat. Zato v loňském ročníku, to byla jiná písnička. Svěřenci staronového trenéra Viktora Hlobila se mohutně odrazili ode dna, hráli špičku soutěže a zejména v domácím prostředí drtili soupeře napříč tabulkou. V nahuštěném čele jim v jednu chvíli dokonce patřilo první místo. Někdejší extraligoví šampióni skončili po základní části pátí, což jim do prvního kola play-off přihrálo celek prostějovských Jestřábů. Zkušenější Hanáci se ujali v sérii vedení 2:0 na zápasy a velmi rázně vykročili za postupem do semifinále. Valaši měli doslova nůž na krku - třetí utkání série se mělo odehrát na prostějovském ledě. Tam však Hlobilova družina bojovníků dokázala takřka nemožné - vyválčila vítězství a vrátila sérii zpátky na Lapač. Ve strhující podívané před našlapanými ochozy na Lapači pak zelenožlutí podruhé za sebou zvítězili a srovnali stav čtvrtfinále na 2:2. Čekalo je rozhodující utkání v Prostějově. Tam ale… už na zázrak nedosáhli. Jestřábi, kteří do duelu nastoupili v o něco málo lepším zdravotním stavu, nezpanikařili a rozhodující čtvrtfinálové klání si pohlídali. „I přesto musím před kluky smeknout,“ prohlásil vsetínský kouč Hlobil.

Prvních pět utkání v sezóně 2012/13:

22.9. Poruba - Vsetín
26.9. Vsetín - Karviná
29.9. Havířov - Vsetín
3.10. Opava - Vsetín
6.10. Vsetín - Nový Jičín

Po sezóně se ve Vsetíně vyměnilo vedení klubu. Organizaci opustili jednatel Palatý a sportovní manažer Jaškin. Novou hlavou VHK se stal tandem Daniel Tobola – Petr Neumann. V květnu Valaši představili koncepci celoregionální klubu, v rámci kterého plánují do budoucna u slovenských hranic zastřešit hokejovou mládež. Kostra A-týmu zůstala z loňské sezóny víceméně stejná. V útoku Vsetínští přišli o Antonína Sprušila, jenž se vrátil z hostování do Přerova, místo něj naopak angažovali Maria Brezániho (ex-Havířov) nebo Adama Mikšovského (ex-Prostějov). Těsně před startem soutěže se pak Vsetínu podařilo dohodnout se zkušeným forvardem Markem Dubcem, jenž na Lapači stabilně hrával extraligová utkání. Kde Valachy trochu pálí pata, je defenziva. Tým totiž opustila hned čtveřice obránců základní sestavy. Jejich místo by mohli zaujmout navrátilci Lukáš Vrba s Tomášem Vodákem, případně slovenský obr Juraj Tichý. V přípravě před sezónou se Valachům vcelku dařilo. Z devíti přátelských utkání jich dokázali čtyři vyhrát, čtyřikrát odešli z ledu poraženi a jednou remizovali. Ovšem jak se Vsetínu doopravdy podařilo hokejový lektvar namíchat, to se ukáže až v ostrém startu sezóny.

Tři otázky pro… Václava Trávníčka (hc-vsetin.cz):

Největší změna, která se podle vás v klubu přes léto stala?
Byla to změna ve vedení klubu. Změnilo se fungování organizace i její vnímání veřejností. A-tým je v útoku silnější než loni, otazníky visí nad defenzivou. Odešli obránci z de facto z prvních dvou pětek, mrzí zejména ukončení kariéry Jiřího Heše. Šanci tedy dostanou jiní, na Lapač se vrátili Lukáš Vrba (naposledy Mladá Boleslav) s Tomášem Vodákem (Uherské Hradiště). Oba jsou talentovaní a perspektivní.

Ambice klubu v nové sezóně?
Bavit lidi hokejem, postoupit do play-off a tam dojít co nejdál.

Kdo bude favoritem soutěže?
Myslím, že to bude Havířov. Na záda mu bude dýchat Přerov.
__________________________________________________________________

Nevyzpytatelní Jestřábi se Sršněm na střídačce

Prostějov ve vynikající loňské sezóně dokráčel až do semifinále soutěže, kde si vylámal zuby na soupeři z Havířova. Trenéři Zachar s Juríkem mohli být na své svěřence právem hrdí. Pak se však nad Hanou snesly mraky a kuloárové informace nestavěly Jestřáby vůbec do pozitivního světla. Hovořilo se o finančních problémech, hráči z LHK prchali jeden za druhým. Jakub Čuřík zamířil do prvoligové Třebíče, roha vzal i vyhlášený střelec Martin Stejskal nebo Radek Meidl. Do Valašského Meziříčí odešel Robin Ševčík, do Vsetína Adam Mikšovský… i asistent trenéra Juraj Jurík přijal nabídku z extraligového Zlína.

Prvních pět utkání v sezóně 2012/13:

22.9. Prostějov - Opava
26.9. Val. Meziříčí - Prostějov
29.9. Prostějov - Přerov
3.10. Poruba - Prostějov
6.10. Prostějov - Přerov

Během léta se však podle oficiálních zpráv situace konsolidovala. Díry v obraně, zapřičiněné odchodem Osiny nebo Doseděla, zalepil management hanáckého klubu povoláním juniorů Dufka, Kaluži či Maška. Zadní řady tak letos zřejmě budou stát a padat s výkony matadorů Pašky, Peštuky, Kolibára a především Pavla Kumstáta. Dalibora Sedláře se mezi třemi tyčemi pokusí nahradit nováček Adam Vrba, jemuž by měl krýt záda mladičký Lukáš Vydržel. A útok? Vedle zkušeného Lukáše Duby by tohle měla být parketa Davida Zachara, jenž během osmi přípravných zápasů nahromadil 14 kanadských bodů. Produktivní forvard těžil ze spolupráce se svými parťáky v útoky – Michalem Černým a Davidem Šebkem a měl by tvořit hlavní útočnou zbraň loňského semifinalisty. „Souhra se spoluhráči je naprosto vynikající, na to nemůžu říct ani půl slova,“ přiznal během přípravy Zachar.

Á propos přípravné zápasy – v těch jestřábí letka zanechala rozpačitý dojem. Nebýt remízy 2:2 s Frýdkem-Místkem, měli by Hanáci z letních zápasů vyrovnanou bilanci. Nicméně je třeba přiznat, že porazit nedokázali ani jednoho silného soupeře. Od Přerova dostali naloženo 6:4 a 2:8 a prohráli dokonce i s Technikou Brno nebo Břeclaví na samostatné nájezdy. Tým, který těsně před startem 2.ligy angažoval coby asistenta trenéra Petra Zachara bývalého geniálního útočníka Tomáše Sršně, si tak i vzhledem k výsledkům v přípravě odnáší do soutěže tajemné, leč výmluvné přízvisko: nevyzpytatelný.

Tři otázky pro… Lukáše Majera (lhkjestrabi.cz):

Největší změna, která se podle vás v klubu přes léto stala?
Bylo toho hodně, nejvýraznější asi kvůli ekonomické situaci snížení rozpočtu, se kterým souvisí i odchod našeho nejlepšího útočníka Jakuba Čuříka do Třebíče.

Ambice klubu v nové sezóně?
Základním cílem je dostat se do play-off a samozřejmě také v nelehké situaci soutěž udržet. Prosadit do týmu mladé hráče a bavit fanoušky.

Kdo bude favoritem soutěže?
Viděl bych to na Přerov, kterému bude na paty šlapat Havířov. Tyhle týmy budou podle mne hrát nejkvalitnější hokej.
__________________________________________________________________

Poruba chce napravit loňské poslední místo

Ostravský tým neprožil minulou sezónu zrovna nejúspěšněji. I když v Porubě kvalita nechyběla, trápil se od samého začátku, kdy přišly těsné prohry, které se s týmem táhly celou dobu. Porubu špatné výsledky zahnaly až do bojů o setrvání ve 2. lize, které Ostravané nicméně v baráži proti Moravským Budějovicím ustáli.

V létě nastalo v týmu RT TORAX několik hráčských změn. Největší „bombou“ pro fanoušky Poruby je čerstvý příchod dvou posil. První z nich je Radek Tihlář, který v Přerově přišel o post jedničky po příchodu zkušeného Martina Vojtka. Druhou akvizicí je Jan Matějka, odchovanec Šumperku, který hokejově vyrůstal ve Zlíně a do útoku Ostravanů představuje určitě výraznou posilu. Dvojkou nejspíš bude loňská jednička Michal Gleich, a trojkou loňská trojka Jestřábů Stanislav Taťák. Složení gólmanů se tedy v Porubě jeví velmi slušně. V obraně se objevuje hned několik dravých mladíků, které bude ve hře usměrňovat velezkušený Rudolf Wolf. Posilou bude i Lukáš Zientek, který přišel do Poruby z Havířova. V útoku se trenér Aleš Tomášek bude moct spolehnout na již zmíněného Matějku, ale dále také na kvality nově příchozího Michala Holuši, extraligou ošlehaného Jiřího Haška nebo Martina Bučka. V týmu zůstali i lídři z uplynulé sezóny: Luděk Krayzel a Marek Pavlačka, kteří mladý tým dobře doplní svými zkušenostmi.

Prvních pět utkání v sezóně 2012/13:

22.9. Poruba - Vsetín
26.9. Poruba - Havířov
29.9. Nový Jičín - Poruba
3.10. Poruba - Prostějov
6.10. Frýdek-Místek - Poruba

Poruba v přípravě odehrála jedenáct utkání, ale zvítězila pouze ve třech a to ve dvou zápasech s Frýdkem-Místkem a jednou doma na turnaji proti Opavě. Ostatní duely Ostravští neprohráli nijak zdrcujícím způsobem. Opět to však byla podobná písnička, jako vloni, kdy sice Pavlačka a spol. sehráli se soupeři vyrovnané zápasy, ale nedokázali jim vstřelit více branek, než sami obdrželi. Nicméně Poruba disponuje dobře vyváženým týmem a nový brankář s kvalitním útočníkem mohou dát týmu ten správný signál. Ambicí klubu bude určitě postup do play-off a pokud Ostravané zvládnou úvod do soutěže, tak to nemožné rozhodně nebude.

Tři otázky pro… Adama Bagara (hcporuba.cz):

Největší změna, která se podle vás v klubu přes léto stala?
Porubský tým prošel přes léto řadou změn. Trenérské kormidlo převzali Aleš Tomášek s Martinem Smetákem. Obranné řady posílil havířovský Lukáš Zientek, v útoku mohou fanoušci po několika letech opět vidět v porubském dresu zkušeného Jiřího Haška. K oporám by měli patřit také nově příchozí Michal Holuša, Martin Buček a Jan Matějka. Těsně před začátkem soutěže pak RT TORAX získal brankáře Radka Tihláře, jenž vloni působil v Přerově. Naopak spolupráce byla ukončena s Pavlem Zdráhalem, Janem Matějným, Markem Badžem či Janem Kotáskem.

Ambice klubu v nové sezóně?
V uplynulé sezóně se Poruba zachraňovala až v baráži s Moravskými Budějovicemi, letos je cílem probojovat se mezi nejlepší osmičku a vyzkoušet si po několika letech kouzlo vyřazovacích zápasů. Výhodou je, že již před sezónou si můžeme říci, že jsme si minimálně o jedno místo polepšili.

Kdo bude favoritem soutěže?
Největším favoritem skupiny Východ je podle mého názoru opět Havířov, který by si postup do vyšší soutěže, už jen kvůli svým fanouškům, zasloužil. Letos očekávám, že bude mít na čele výrazný náskok. Pohorší si určitě Karviná i Prostějov, oběma celkům totiž během léta odešlo několik důležitých hráčů. Pomyslné stříbro by tak mohlo patřit Přerovu a bronz Vsetínu. Realita bude ovšem určitě jiná.
__________________________________________________________________

Kabinou meziříčských Bobrů se prohnal uragán

Bobři v loňské sezóně nasbírali od roku 2007 nejméně bodů a dali definitivně zapomenout na doby, kdy je táhlo duo Pavel Šebesta a Dalibor Sochorek. Ovšem i takový zisk stačil na play-off, ve kterém ve čtvrtfinále padli s pozdějším finalistou z Karviné 0:3 na zápasy.

Přes léto se v kabině Valašského Meziříčí událo mnoho změn a došlo k velkému zeštíhlení mužstva. Tým opustila řada hráčů, jako např. gólman Vlachynský, obránci Vašut, Blažek, Ovšák, útočníci Martiník, Balga a další. Letos tak trenér Stuchlík bude spoléhat hlavně na zkušeného Martina Ambruze, Lukáše Bokroše, Marka Knebla, Jakuba Voznicu, bratří trio Vargů a mladé hráče, vesměs odchovance Bobrů. Tým posílili např. Viktor Coufal, Heča či Ševčík. Útočná síla by Bobrům chybět neměla, ale v obraně je to horší. Trenér Stuchlík je s tímto faktem obeznámen. „V obranné hře dostáváme strašně moc gólů, bohužel nevypadá to, že by se nám podařilo nějak obranu posílit, takže se musíme zaměřit na to, aby celé mužstvo hrálo zodpovědně dozadu. Góly vždy nějaké dáme, ale jak jsem řekl, strašně moc jich dostáváme,“ komentoval situaci v týmu po posledním přípravném zápase.

Prvních pět utkání v sezóně 2012/13:

22.9. Nový Jičín - Val. Meziříčí
26.9. Val. Meziříčí - Prostějov
29.9. Frýdek-Místek - Val. Meziříčí
3.10. Val. Meziříčí - Karviná
6.10. Opava - Val. Meziříčí

Bobři odehráli v přípravě pět zápasů, ve kterých se radovali z vítězství dvakrát. Ihned v prvních dvou porazili nejprve doma Vsetín 6:2 poté Karvinou 6:3, to bylo ovšem vše. Následující odvetu v Karviné Bobři nezvládli a padli 10:4. Pátý zápas přípravy ve Vsetíně Valmez prohrál 5:4 a v posledním zápase přípravy si na ledě Bobrů zastřílel Nový Jičín, který zvítězil 8:4.

Ambicí Valašského Meziříčí bude rozhodně play-off, kde se může stát cokoliv. Pokud Bobři zapracují na obraně, bude se jim i nadále střelecky dařit a naplno využijí domácí prostředí, mohou být opět minimálně tak kvalitním celkem, jakým byli loni.

Tři otázky pro… Michala Václava (hcvm.cz):

Největší změna, která se podle vás v klubu přes léto stala?
Největší změna nastala v sestavě týmu. Kromě několika hráčů základní sestavy, kteří u Bobrů pokračují, se musel vytvořit v podstatě nový kádr, který chce bojovat o lepší umístění, než v loňské sezóně, zakončené sedmým místem. Obrana byla patrně nejdiskutovatelnějším tématem v rámci komunikace mezi trenérem a vedením mužstva.

Ambice klubu v nové sezóně?
Klišé každého klubu zní: Chceme se probojovat do play-off. Můj osobní názor řadového redaktora je hrát do pátého, šestého místa a přejít prvním kolem play-off. Dál se uvidí dle formy mužstva a (ne)zranění klíčových hráčů.

Kdo bude favoritem soutěže?
Havířov bude patřit stejně jako loni k mužstvu, který bude hrát na špici tabulky. Na záda mu bude dýchat notně Přerov. Poté vidím šance ostatních týmů na co nejlepší umístění v naší druholigové skupině velice otevřené. Play-off je sice jak se říká „jiná soutěž“, nicméně kvalitu týmů určitě poznáme už během základní části a nemyslím si, že by následně ve vyřazovacích bojích v rámci dvojic nastalo velké překvapení.
__________________________________________________________________

Karviná se vrátila k tradičnímu názvu Baník

Podobně jako Valašské Meziříčí je na tom i Karviná, která ovšem prodělala trochu větší změny a ještě nedávno nebylo jasné, jestli do soutěže vůbec nastoupí. Představitel klubu David Moravec však udělal vše potřebné, a tak Karviná s sezóně 2012/2013 bude účinkovat – navíc pod tradičním názvem Baník Karviná.

V letní přípravě klub nevykazoval žádnou činnost, ale před měsícem se vše obrátilo a Baník vypsal přátelská klání, do kterých narukoval s velmi zajímavým týmem. Až na výjimky je soupiska zcela nová. V brance se představí opět David Iláš, ke kterému přibyl Lukáš Smolka. V obraně je k vidění hned několik známých jmen jako Miroslav Javín, Lukáš Vnenk nebo Pavel Kowalczyk, kterého vsetínští fanoušci moc dobře znají z působení ve Zlíně devadesátých let. V ofenzívě Karviné se taktéž objevuje několik zajímavých jmen jako například tahoun a představitel klubu David Moravec, který i letos potáhne tým Baníku. Novou akvizicí Karviné je například Libor Pavliš, který odehrál i dvě sezóny ve vsetínském dresu v letech 2003 - 2005. Třešničkou na dortu je pro Baník dvaadvacetiletý Američan Brandon Contratto, který v přípravě jasně ukázal své kvality a zřejmě bude patřit mezi nejnebezpečnější hráče Baníku. V útoku se objeví například Samiec, Mikšan, Badžo, Blatoň nebo Rosůlek. Zkrátka Karvinou i letos bude nutno brát vážně.

Prvních pět utkání v sezóně 2012/13:

22.9. Frýdek-Místek - Karviná
26.9. Vsetín - Karviná
29.9. Karviná - Opava
3.10. Val. Meziříčí - Karviná
6.10. Karviná - Přerov

V přípravě odehráli Karvinští pět zápasů, ze kterých se třikrát radovali z vítězství. První duel Baník prohrál na ledě ve Valašském Meziříčí 6:3. Druhé utkání Karviná zvládla a porazila Frýdek-Místek 5:1. V prvním zápase na domácím ledě v odvetě s Bobry si Moravec a spol. s chutí zastříleli a zvítězili 10:4. Následovala prohra v Jičíně 6:4 a v generálce na ligu Karviná doma zvládla odvetu s Novým Jičínem, když a zvítězila 5:2.

Baník Karviná bude v sezóně určitě velmi zdatným soupeřem komukoliv a jistě bude bojovat o špičku. David Moravec, který se prakticky o klub stará a táhne jej, bude jeho největší hrozbou, což dokazoval už i v minulých sezonách. Velmi atraktivní a zajímavé budou pro Karvinou opět bitvy s Havířovem.

Tři otázky pro… Tomáše Salamona (hc-karvina.cz):

Největší změna, která se podle vás v klubu přes léto stala?
Je těžké vypíchnout jednu změnu a označit ji za největší. V Karviné se změnilo vše od základu. Klub do nadcházející sezóny vyjede s novým názvem, novým logem, v nových dresech a hlavně v kompletně novém složení.

Ambice klubu v nové sezóně?
Od základu překopaná parta zatím neměla moc příležitostí se projevit a v přípravě se prezentovala střídavými výkony, nicméně mám pocit, že kluci, kteří do Karviné přišli, ukázali, že v nich něco je a přestože ambice klubu nejsou vysoké, mají na to hrát v horní půlce tabulky.

Kdo bude favoritem soutěže?
Pokud mám označit jeden z týmů za favorita soutěže, pak jednoznačně volím AZ Havířov. Ztráty, které utrpěli, nejsou až tak markantní, a přestože do sezony vstoupí s velkou marodkou, tým bude podle mého silnější než loni. Většina kádru zůstala pohromadě, obranu vhodně doplnili o Hegegyho s Hartmanem a útočná esa, jako Kolařík s Haasem udělají z už tak silné ofenzívy hotový postrach, takže si myslím, že je veliká šance na to, aby AZ zopakoval loňské prvenství a přál bych mu, aby v baráži získal o ten jeden osudný bodík více než loni.
__________________________________________________________________

Havířov: Bude AZ ještě silnější, než loni?

Loňský mistr východní skupiny 2. ligy bude podobně jako loni i letos favoritem soutěže. AZetu v uplynulé sezóně utekl postup jen o chlup a letos se Potočný a spol. určitě pokusí o reparát. Základem úspěchu bude stabilní soupiska, kterou trenér Tomáš Potěšil ještě kvalitně doplnil o hráče jako Radim Haas, Hartmann nebo Hegegy. Z týmu odešel brankář Adam Vrba, kterého na postu dvojky nahradil mladík Petr Matoušek. Jedničkou bude Lukáš Daneček. I letos se budou moct fanoušci spolehnout na kvalitní hráče, jako Robert Říčka, Michal Sztefek, Vít Stránký, Martin Potočný a další.

Nově AZet posílil Jan Kolařík, který i přes nabité mužstvo Havířova si svou roli v týmu určitě najde. Havířov se v předloňské sezóně znovuzrodil poté, co ukončil své působení v 1. lize. Třetí nejvyšší soutěž a nová tvář klubu Havířovu velmi svědčí. Ve městě je o hokej velký zájem, tým hraje kompaktně a je vidět, že jeho hráči jsou v pohodě. Potvrdily to i přípravné zápasy, jichž Havířov sehrál dvanáct a prohrál pouze dvakrát. Poprvé ve druhém zápase s Opavou doma 2:3, podruhé také 2:3, ale na ledě prvoligového Šumperku. Draky ovšem hráči od říčky Lučiny řádně zchladili v odvetném utkání, kdy je před domácím publikem přejeli 6:2.

Prvních pět utkání v sezóně 2012/13:

22.9. Havířov - Přerov
26.9. Poruba - Havířov
29.9. Havířov - Vsetín
3.10. Havířov - Nový Jičín
6.10. Prostějov - Havířov

Před startem soutěže trápí tým marodka. „U Luďka Lhotského vůbec nelze odhadnout, kdy se vrátí k hokeji. Radim Haas poctivě po operaci rehabilituje. No a Honza Maruna s Petrem Prokopem půjdou příští týden na led a pak se uvidí, jestli budou schopni se připojit k týmu,“ komentoval stav zraněných trenér Tomáš Potěšil.

Ani taková marodka by však neměla Havířovu nějak zásadně znepříjemnit start do soutěže. Disponuje velmi kompaktním týmem, který by si měl poradit. I když - v hokeji se může stát vše…

Tři otázky pro… Tomáše Vlčka (hc-havirov.cz):

Největší změna, která se podle vás v klubu přes léto stala?
Je to změna na postu hlavního trenéra A týmu: Jana Danečka vystřídal Tomáš Potěšil, jinak kádr zůstal téměř beze změn.

Ambice klubu v nové sezóně?
Dle prohlášení vedení klubu to bude opět hrát o ty nejvyšší příčky a pokusit se postoupit do 1. ligy.

Kdo bude favoritem soutěže?
No zřejmě my, ale pořád je to hokej a realita může být jiná - silný bude zřejmě také Přerov, Vsetín a Opava, takže uvidíme.
__________________________________________________________________

Nový Jičín zbrojí na reparát

Novojičínští mají za sebou nepovedenou sezónu. Hned v úvodu soutěže je v rozletu zastavila série kontumací pro neoprávněný start brankáře Šrámka a z této rány jakoby se Severomoravané nedokázali vzpamatovat po celou sezónu. Poté, co v průběhu soutěže vyměnili trenéra se sice jejich výkonost zvedla, brány play-off však pro ně zůstaly s odstupem zavřené. Po sezóně tak v týmu zavládlo neskrývané zklamání: „V Novém Jičíně děláme s vlastními odchovanci, obejdeme se bez hráčů odjinud a toto se nám trochu vymstilo. Naši hráči přestali na sobě pracovat, přestali cítit tlak a začali stagnovat. Jediným jejich zájmem bylo, za kolik budou hrát a jakou jim dá Milan Urban s Lubomírem Furmánkem smlouvu,“ kritizoval svůj celek manažer Milan Urban.

Prvních pět utkání v sezóně 2012/13:

22.9. Nový Jičín - Val. Meziříčí
26.9. Přerov - Nový Jičín
29.9. Nový Jičín - Poruba
3.10. Havířov - Nový Jičín
6.10. Nový Jičín - Vsetín

Před sezónou udělalo vedení Nového Jičína maximum proto, aby napravilo dojem z ročníku minulého. Největším trumfem se zdá být příchod nevyzpytatelného veterána Marka Ivana. Zkušený hráč by měl být tahounem týmové ofenzívy, pomoci by navíc mohl i svými nepřebernými zkušenostmi. Další přísun útočné kvality by měl znamenat návrat Martina Kabenáče. Vloni jeden z nejlepších útočníků Frýdku – Místku se rozhodl pro návrat do Nového Jičína a pro celek trenéra Glabazni by měl být cenným přínosem. Pokud se k novým tvářím přidají loňští tahouni Macháček, Brynecký či Skaloš, mohla by být ofenzíva Nového Jičína hodně nebezpečná. A obrana? Největší posilou kádru je zkušený Přemysl Vašut, který se vrátil z Valašského Meziříčí. Ten by měl patřit k defenzivním lídrům, stejně jako Michal Honák, či veterán Petr Gulda. Ani v brance by Severomoravany neměla tlačit bota, Lukáš Šrámek už v předchozích sezónách ukázal, že je kvalitním gólmanem. Dá se tedy předpokládat, že Nový Jičín by se letos mohl pohybovat v lepším středu tabulky, čemuž ostatně nahrávají i výsledky přípravy: šest výher, dvě remízy a tři porážky.

Tři otázky pro… Pavla Sedláře (hcnj.cz):

Největší změna, která se podle vás v klubu přes léto stala?
Příchod zkušeného Marka Ivana.

Ambice klubu v nové sezóně?
Hrát atraktivní hokej, který bude bavit novojičínské fanoušky a pohybovat se v první polovině tabulky.

Kdo bude favoritem soutěže?
Přerov.
__________________________________________________________________

Přerov: Druholigový Olymp Zubry láká

Zubři patří povětšinou ke špičce druhé ligy a vypadá to, že ani letošek nebude výjimkou. V minulé sezóně dokráčeli do semifinále. Po základní části Přerov uhájil třetí příčku a s ní i výhodu začínat play-off doma. To se nakonec v sérii s Opavou ukázalo jako klíčové. Čtvrtfinále se totiž protáhlo až na pět zápasů, z výher se přitom vždy radoval tým hrající doma. Rozhodující duel tedy sehráli Zubři na svém ledě a… postoupili. V následném semifinále jim ale pšenka nekvetla. Karviná zvítězila 3:1 na zápasy a odsoudila tím Přerovské ke konečné třetí příčce.

Středomoravané budou i letos těžit z nadstandartního zázemí s čímž jde ruku v ruce nabitý kádr. Ten si kvalitou ničím nezadá s loňským, naopak se zdá, že svěřenci trenéra Sedláka budou znovu o kus silnější. Jejich velkou devízou by měl být post brankáře. Po letech strávených v extraligovém Třinci se totiž Zubrům upsal Martin Vojtek. „Byl jsem už hodně dlouho venku. Čtrnáct let jsem různě trajdal po světě a během posledního měsíce jsem usoudil, že to už chce návrat domů. Rodina i děti rostou, dcera půjde do páté třídy, syn do první, takže proto jsem se rozhodl vrátit a ještě pomoct Přerovu, kde jsem v minulosti začínal,“ řekl o svém návratu zkušený gólman. Přerov míval vždy kvalitní brankářskou jedničku a letos by toto tvrzení mohlo platit dvojnásob.

Prvních pět utkání v sezóně 2012/13:

22.9. Havířov - Přerov
26.9. Přerov - Nový Jičín
29.9. Prostějov - Přerov
3.10. Přerov - Frýdek-Místek
6.10. Karviná - Přerov

I do obrany získali žlutomodří jednu kvalitní posilu. Je jí Jiří Osina, který se po roční anabázi v Prostějově vrátil zpátky do klubu, v němž nastupoval již od roku 2009. V útoku Přerova se mezi sezónami odehrálo asi nejvíce změn. Kádr opustili Kočara, Kotásek, Kolařík nebo Coufal. Nahradit by je měli především Sakrajda, který v Přerově působil už v závěru loňské sezóny a Sprušil, jenž v ročníku 2011/12 hostoval ve Vsetíně. Po krátkém angažmá v Hodoníně se do týmu vrátil Goiš. Sestava Přerova každopádně budí respekt a Zubři jsou společně s Havířovem právem pasováni na favorita soutěže. Zmiňme ještě jednu změnu související s hokejem v tomto městě. Na důkaz posílení spolupráce s firmou Meopta byl přerovský zimní stadion přejmenován na Meoarénu.

V přípravě se Zubrům docela dařilo. Z deseti utkání skončilo šest jejich výhrou, čtyřikrát naopak odcházeli z ledu poraženi.

Tři otázky pro… Aleše Novotného (hokejprerov.cz):

Největší změna, která se podle vás v klubu přes léto stala?
Velkými změnami prošla přes letní měsíce image klubu. Zubři už brzy oficiálně představí nové klubové logo i dresy. Další změnou je posílení spolupráce s Meoptou. Jeden z hlavních sponzorů bude přerovský hokej nyní podporovat ještě výrazněji. Světový výrobce optických součástek se dostane i do názvu haly, která se bude jmenovat MEOARENA. Podstatnou změnou je ale také post prvního brankáře, který po Radku Tihlářovi zaujímá Martin Vojtek, jenž se vrátil po 14 letech do klubu, kde vyrůstal.

Ambice klubu v nové sezóně?
Přerovský hokej se těší každoročně velkému zájmu diváků, proto nemůže mít nízké ambice. Jednoznačným cílem je zajistit si co nejdříve postup do play-off a v něm dojít co nejdále. V posledních třech letech Přerov neprošel do finále, proto věříme, že letos už to konečně vyjde.

Kdo bude favoritem soutěže?
Největším favoritem soutěže bude určitě znovu Havířov, jehož hra je velmi nepříjemná a také se může opřít o velký divácký zájem. Nahoře v tabulce se jistě bude pohybovat také Opava a snad i Přerov
__________________________________________________________________

Frýdek–Místek? Bojovnost až na prvním místě

Předchozí sezóna se Frýdku – Místku povedla nad očekávání. Podceňovaný celek nechal sestupové starosti daleko za sebou a nakonec si s přehledem zajistil účast v play-off. V něm sice na Havířov nestačil, konečné osmé místo ale rozhodně mohlo být důvodem ke spokojenosti. Ani v ročníku 2012/13 se ambice Frýdku – Místku příliš měnit nebudou a postup vyřazovacích bojů by pro něj byl úspěchem. Kádr celku, který není, pro svůj nepříjemný hokej, mezi soupeři příliš oblíben, se totiž příliš nezměnil. K určité obměně přesto došlo a většinou šlo o odchody útočníků. Loňský nejproduktivnější hráč Martin Kabeláč se po sezóně vrátil do Nového Jičína, ve Frýdeckém kádru nefigurují ani Mach či Diviš. Úlohu obstarávat branky tak na svých bedrech ponesou především Ondřej a Jan Sluštíkovi, Petr Hrubý a také ostřílený Petr Rozum. Ve Frýdku - Místku si ještě pohrávají s myšlenkou, že by se do jejich kádru mohl vrátit Jan Kolařík, který v současnosti zkouší štěstí v Havířově. Pro tým trenéra Vavrečky by to byla obrovská posila, ale ale otázkou, zda skutečně exitsuje reálná šance, že by se produktivní forward mohl ve Frýdku ukázat.

Prvních pět utkání v sezóně 2012/13:

22.9. Frýdek-Místek - Karviná
26.9. Opava - Frýdek-Místek
29.9. Frýdek-Místek - Val. Meziříčí
3.10. Přerov - Frýdek-Místek
6.10. Frýdek-Místek - Poruba

Defenzívu Frýdku vyztužil Milan Ovšák. Navrátilec z Valašského Meziříčí, je zatím největší posilou, s níž mohou Severomoravané najisto počítat. Pomoci by měl i Petr Tomis (ex-Karviná). Jinak zůstala obrana Vavrečkova celku v obdobném složení jako vloni. Jedničkou v brance by měl být i v této sezóně Michal Láníček.

Defenzivní hra by měla být znovu hlavní devízou Frýdecko – Místeckého hokeje. V přípravě to ovšem příliš neplatilo. Průměr pět obdržených gólů na zápas není nic k chlubení a totéž platí i celková bilance – jediná výhra (v Prostějově po prodloužení) a devět porážek. Frýdek – Místek tak bezesporu čeká nelehká sezóna. Jak ale minulé ročníky ukázaly, Frýdek nikomu nedá kůži lacino a zápasy s ním často budou zkouškou vůle a bojovnosti.

Tři otázky pro… Mario Schülera (hcf-m.cz):

Největší změna, která se podle vás v klubu přes léto stala?
Post trenéra, který nyní zastává Jan Vavrečka.

Ambice klubu v nové sezóně?
Zopakovat loňský postup do play-off.

Kdo bude favoritem soutěže?
HC AZ Havířov 2010.
__________________________________________________________________

Opavský hokej opět (takřka) beze změn

Největší druholigová stálice. Přesně tak lze označit Opavu. Kádr Slezanů zůstává už po několik let prakticky stejný a taktéž výkonost v jednotlivých sezónách je si podobná jako vejce vejci. Do posledního play-off postupovala Opava ze šestého místa a Přerovu byla důstojným soupeřem. Po celou sérii platilo rčení „můj dům, můj hrad“. A protože se rozhodující zápas hrál na ledě Přerova, znamenalo to, že po prohře 2:3 na utkání sezóna pro Slezan ve čtvrtfinále končí. Celkové šesté místo odpovídalo předsezónním předpokladům. Letos chtějí Opavané pošilhávat po vyšších příčkách a to i přesto, že ani tentokrát nepřinesla letní přestávka do kádru žádné zemětřesení. Spíše naopak. Obrana zůstala prakticky beze změn, až na příchod Davida Galvase, který do Opavy zamířil z Karviné. V útoku se toho taktéž moc neudálo. Jedinou významnou ztrátou je odchod Tomáše Grofka do nižší francouzské soutěže. Slezan v něm totiž přišel o hráče schopného získávat průměrně bod na zápas. Nahradit by Grofka mohl velezkušený Karel Horný. Jedenačtyřicetiletý útočník, který má za sebou působení ve slovenské i polské extralize. Ani post gólmana nepřinesl překvapení. Po loňské premiéře bude i letos Opavskou jedničkou v masce Dušan Šafránek, v posledních letech považovaný za jednoho z nejlepších gólmanů soutěže.

Prvních pět utkání v sezóně 2012/13:

22.9. Prostějov - Opava
26.9. Opava - Frýdek-Místek
29.9. Karviná - Opava
3.10. Opava - Vsetín
26.9. Opava - Val. Meziříčí

Vůbec největší novinkou z Opavy je tak změna na trenérském postu. Michala Piskoře vystřídal Karel Suchánek, jehož pravou rukou se stal Marek Harazim. „Michal Piskoř nepřistoupil na klubovou politiku a odešel. Vzhledem k ekonomické situaci jsme volili trenéra z vlastních zdrojů, proto jsem oslovil Karla Suchánka,“ okomentoval změnu na postu kouče prezident klubu Alois Hadamczik. A co očekáván od nadcházející sezóny nový trenér Opavy? „O Slezanu se mluví jako o silném mančaftu, ve kterém hrají hráči již dlouhou dobu pospolu. Sílu však nedělá jen dobrá parta, ale především výsledky. Naším stropem se v posledních letech zdálo být první kolo play-off. Rád bych se však s týmem dostal dál. Budeme více trénovat a v určitých věcech dojde ke změnám,“ tvrdí sedmapadesátiletý kouč. Nechme se tedy překvapit, zda se trenérova slova vyplní. Jedním z černých koňů soutěže by se Opava rozhodně stát mohla. Dodejme ještě, že v přípravě se Opavě dařilo střídavě – pětkrát vyhrála, čtyřikrát prohrála.

Tři otázky pro… Michala Berga (hcslezan.cz):

Největší změna, která se podle vás v klubu přes léto stala?
Odchod kanonýra Tomáše Grofka do Francie, který si za posledních 5 sezon držel průměr bod na zápas. Přípravné zápasy pod vedením staronového trenéra Suchánka ukazují, že by se nástupci mohli najít mezi mladými hráči, kterým se v přípravě střelecky dařilo.

Ambice klubu v nové sezóně?
Pětkrát v řadě jsme se dostali do čtvrtfinále play-off a pětkrát vypadli, cílem je tedy hrát natolik dobrý hokej, abychom přes tuto hranici konečně přešli.

Kdo bude favoritem soutěže?
Opět jednoznačně, možná ještě více než v loňské sezoně, Havířov.
__________________________________________________________________

Na skok k sousedům vol. I: Skupina Střed

Skupina Střed? Loni ji ovládli hokejisté Hodonína. Jihomoravský klub, který historicky patřil spíše k východní skupině, by letos tak dominantní být neměl. Podle prognóz by se měl pohybovat těsně pod vrcholem. Tvrdí to alespoň Jan Hochman (shkhodonin.cz). „Na špici se budou určitě pohybovat brněnští Vysokoškoláci. Ti by měli být asi největšími favority centrální skupiny,“ říká. „Po horních patrech budou pokukovat zajisté i Nymburk a Hodonín.“

Proč by měl letos fanoušek sledovat právě druholigovou skupinu Střed? Co nabídne zajímavého?
Letos by měla být soutěž vyrovnanější, než minulý rok. Dominance hodonínských Drtičů z loňské sezony se asi opakovat nebude. Nabídne kromě zajímavých jmen, jako např. Ondřej Látal (TEC), Přemysl Sedlák (NYM), Jiří Kadlec (KOL), Michal Kaňka (ZNS), Jiří Oliva (MOB) a jiných i tradiční derby klání, na která se fanoušci každoročně velmi těší. Mezi ty nejzajímavější budou patřit souboje Kolína s Nymburkem, Hodonína s Technikou a Břeclaví a nezajímavé určitě nebude ani měření sil žďárských Plamenů se Lvy z Chotěboře.

Lze nějak obecně charakterizovat změny, kterými soutěž či jednotlivá mužstva během léta prošla?
Oproti minulé sezoně se událo pár změn. Ta hlavní asi je, že ve skupině Střed již není jedenáct, ale jen deset týmů. Druholigové vody opustila spadnuvší Kutná Hora a také Trutnov, jemuž nebyla svazem udělena licence a i semifinalista loňského ročníku bude letos hrát jen Krajskou ligu. Naopak svou premiérovou účast ve druhé lize si koupí práv od Benešova zajistil celek Moravských Budějovic.

Kdo bude patřit k favoritům soutěže? Komu naopak předpovídáte spodek tabulky?
Na špici se budou určitě pohybovat brněnští Vysokoškoláci. Ti by měli být asi největšími favority centrální skupiny. Po horních patrech budou pokukovat zajisté i Nymburk a Hodonín. Černým koněm by mohl být nováček soutěže z Moravských Budějovic. Na chvostu se nejspíše usadí, tak jako vloni, tým z Chotěboře.
__________________________________________________________________

Na skok k sousedům vol. II: Skupina Západ

Regionální derby nebo řada zkušených hráčů. To by podle Karla Schöna (hcdracibilina.cz) měla být hlavní devíza druholigové skupiny Západ. „Favoritem soutěže budou celky z Řisut, Tábora a myslím, že letos překvapí i Sokolov,“ myslí si Schön. „Naopak Klášterec nad Ohří asi v letošní sezóně nebude mít na růžích ustláno, ale nechme se překvapit,“ říká na adresu loňského vítěze.

Proč by měl letos fanoušek sledovat právě druholigovou skupinu Západ? Co nabídne zajímavého?
Nabídne řadu atraktivních soubojů. Pokud mohu mluvit za náš oddíl HC Draci Bílina, tak jistě každého potěší hra zkušeného Vladimíra Machuldy, který má na svém kontě stovky startů v nejvyšší soutěži i v zahraničí. Jeho přehled na ledě, cit pro hru a přístup k tréninkům i zápasům by měl být příkladem pro všechny mladší hráče. Skupina Západ nabídne hodně dramatických zápasů. Hezké bude derby Bílina - Děčín a rozhodně velkým přínosem letošní sezóny je start nováčka z Tábora, který jistě nebude hrát druhé housle. Na našem zimním stadionu chystáme pro každý domácí zápas přestávkové soutěže o hodnotné ceny, v provozu už je zbrusu nové ozvučení, které dodá domácím mistrovským zápasům ještě větší punc.

Lze nějak obecně charakterizovat změny, kterými soutěž či jednotlivá mužstva během léta prošla?
Oddíl HC Draci Bílina během letních měsíců přišel o dva zkušené hráče - obránce Havlůje a útočníka Salače. S aktivní kariérou skončil exlitvínovský obránce Petr Krátký. Důležité je, že kostra týmu zůstala pohromadě a celek byl doplněn jak dravým mládím, tak ale zkušeností, když se podařil příchod Milana Budi, zkušeného útočníka, či obránce Ladislava Řezníčka z Klášterce. Právě Klášterec asi v letošní sezóně nebude mít na růžích ustláno, ale nechme se překvapit.

Kdo bude patřit k favoritům soutěže? Komu naopak předpovídáte spodek tabulky?
Favoritem soutěže budou celky z Řisut, Tábora a myslím, že letos překvapí i Sokolov. Samozřejmě pevně věříme, že se bude co nejlépe dařit našemu týmu HC Draci Bílina. Našim cílem je hrát v horní polovině tabulky a pokusit se o co nejlepší umístění a výchozí pozici pro play off.

Fotografie: Martin Pavlík, Lukáš Bajgar, Eva Solaříková a archiv.

banner pod článkem