František Zúbek: Hattrick? Konečně jsme hráli tak, jak jsme měli

Václav Trávníček • 02.12.2012

První díl trilogie s Porubou mají vsetínští hokejisté úspěšně za sebou. V sobotním utkání, kterým třízápasovou ságu odstartovali, vybojovali na Lapači tři body za vítězství 4:2. Všechno ale mohlo být jinak. Valaši už ve 4. minutě prohrávali 0:2 a nebýt výborného Plška v brance, mohlo být ještě hůř. „Pak jsme ale začali dodržovat náš systém a utkání jsme otočili,“ těšilo autora třech zásadních branek Františka Zúbka. Ten ví, že v dalších dvou utkáních nečeká jeho ani spoluhráče nic jednoduchého. „Každý bod zvenku se počítá,“ řekl.

Obrat z 0:2 na 4:2 se nevidí každý den. Jak sobotní utkání s Porubou hodnotíš?
Začátek utkání jsme zaspali a prvních pět minut nezvládali. Dělali jsme chyby v obraně a kdyby nebylo skvělého Lukáše Plška v bráně, nemuselo to být 0:2, ale klidně 0:7. To nepřeháním, vždyť Lukáš vytáhl skvělé zákroky, navíc tam jednou zazvonila tyčka a skoro jsme si dali dva vlastence. Skvěle nás podržel a od toho jsme se odrazili. Ještě do konce první třetiny jsme dokázali vyrovnat na 2:2. V předchozích zápasech se nám dařilo dodržovat náš systém jenom první třetinu, kdy jsme se dostali do vedení, a zbytek zápasu jsme vypustili. Tentokrát to bylo naopak. Celou dobu jsme si připomínali, jak musíme hrát. Říkali jsme si frázi, že musíme bránit jako psi a to se skutečně podařilo.

Čím to, že jste si nechali hned zkraje vstřelit dvě branky?
Nevím, zda nás Porubští zaskočili, nebo jim to zkrátka vyšlo. První gól dostala naše lajna hned v první minutě. Nad tou situací jsem zpětně přemýšlel: vzadu se vyměnili Lukáš Vrba s Jirkou Fardou. Nevím proč, ale každý zůstali na opačné straně. Když jsem viděl, jak si Luděk Krayzel nabrusluje, otočil jsem se a chtěl jsem na něj Jirku Fardu upozornit. Tak se otočím a stojí tam Lukáš. Krayzel kolem něj prošel a dal nám gól. Asi shoda náhod, nevím. Zkrátka jsme úvod utkání nezachytili.

Bylo těžké potom hledat psychické síly k obratu?
Spíš šlo o to, že jsme v předchozích utkáních vedli a potom prohráli. Nevím, jestli potřebujeme prohrávat, abychom nakonec utkání dovedli do vítězného konce, nebo co. Vážně mi to tak připadá…

Kdy jste začali věřit, že se to může povést? Bylo to po první brance Adama Mikšovského?
Určitě. A už předtím jsme měli nějaké šance, já třeba zahodil jednu vyloženou. Postupně jsme se do toho dostávali. Všichni měli nějaké příležitosti, potom dal Adam gól na 1:2 a mně se podařilo pár sekund před koncem třetiny vyrovnat. Pak se nám už hrálo lépe.

Zvedli jste se a ty jsi začal úřadovat. Co ti proběhlo hlavou, když jsi vstřelil tři branky, díky kterým jste otočili utkání na 4:2?
Já byl hlavně spokojený s tím, jak celý mančaft hraje. Jsem jenom rád, že jsme konečně všichni hráli tak, jak jsme měli. Až na prvních pět minut, které jsme fakt nezvládli, jsme potom hráli všichni super.

Mimochodem, bude tě hattrick v kabině něco stát?
Určitě. Máme tam nějakou sazbu, za hattrick je tuším tři sta korun. To se ještě dá. Uvidím ale, zda se mi nepodaří nějak dohodnout s Danielem Vaňkem, který mi skoro na všechny branky nahrál, že bychom šli na půl. Jedeme v tom spolu. Měl by se také zapojit, na hattricku má poloviční zásluhu (směje se).

Trenér Hlobil na začátku soutěže pravil, že máte mladou obranu, která se potřebuje teprve vyhrát. Vidíš teď, po 21 kolech soutěže, v tomhle směru nějaký vývoj?
Byl bych rád, kdyby si obránci hodně vzali právě ze sobotního zápasu. Hráli výborně a těšilo by mne, kdybychom v takových výkonech pokračovali. Předtím byly v obraně velké individuální chyby, na které jsme často dopláceli. Třeba v utkání s Prostějovem jsme vedli 3:1 a prohráli ho po vyložených hrubkách v obraně. Tohle nás stojí body, které zadarmo pouštíme. Když tyhle chyby v obraně odstraníme odstraníme, myslím, že budou naše výsledky lepší.

Co očekáváš od dalšího utkání, které s Porubou odehrajete ve středu na jejím ledě?
Nebude to lehký zápas. Ale pokud budeme dodržovat náš systém a odehrajeme stejné utkání jako v sobotu doma, můžeme z Ostravy dovézt body. Kromě Poruby nás v nejbližší době čeká ještě utkání ve Valašském Meziříčí, což jsou dohromady tři venkovní utkání. Každý bod zvenku se počítá, takže by bylo super, kdyby se nám jich podařilo získat co nejvíc.

Může hrát Porubě v nadcházejících dvou zápasech do karet domácí prostředí?
Rozhodně. Domácí prostředí hraje ve 2.lize do karet každému. Každý se snaží doma udržet body a nepouštět je zadarmo.