Čekáme, zda přijde úprava nařízení. Jsme připraveni vyjet na led, říká Daniel Tobola

Redakce • 16.10.2020

Hokejistům VHK ROBE Vsetín končí karanténa po pozitivních testech na koronavirus, hráči od pondělí začnou trénovat alespoň venku. Pokud se zmírní aktuální vládní restrikce, jsou připraveni vyjed i na led a připravovat se na další průběh Chance ligy. „Říjen ukáže, kudy se sezona nasměruje dál. Od začátku jsme tvrdili, že hrát celou sezonu bez diváků si nedovedeme představit. Uvidíme, co následující dny a týdny přinesou,“ říká jednatel klubu Daniel Tobola.

Před zastavením soutěže stihl A-tým odehrát sedm utkání. Jak hodnotíte vstup do nové sezony?
Až na nečekanou ztrátu v Kolíně ve 2. kole byly výsledky příznivé, výkonnost týmu se postupně zvedala. Ještě jsme možná mohli zabodovat v Přerově, ale člověk asi nemůže chtít úplně všechno. Pozitivní je, že to mělo stoupající tendenci, i když v závěru na nás začala doléhat marodka. Nabíralo to ten správný směr.

Pak přišla stopka, navíc několik hráčů se nakazilo koronavirem. Jak vypadá aktuální situace?
Pozitivní test na koronavirus vyšel asi třem pětkám hráčů. Někteří byli negativní, jiní si nemocí prošli už dříve. Aktuálně tento víkend končí většině hráčů karanténa, očekáváme, že od pondělí bude téměř celý tým připravený k tréninku. Samozřejmě je otázka, k jakému tréninku.

Vláda ve středu schválila finanční pomoc hokejovým klubům. Je to povzbudivá zpráva v této náročné době?
Zatím je to „titulková“ zpráva, nevíme kolem vůbec nic. Lítají tady částky dvanáct a půl milionu pro extraligové kluby, dva a půl milionu pro týmy z Chance ligy. Samozřejmě každá finanční pomoc bude dobrá, pokud se k ní dostaneme. Ale určitě to nebude částka, která nám spasí sezonu. Už dříve byla omezení co do počtu fanoušků na stadionu, nyní se dá očekávat, že tato omezení budou ještě větší. Pokud se tedy vůbec bude hrát. V této chvíli je to opravdu předčasné hodnotit.

Máte nějaké signály z hokejového svazu, jak by další průběh sezony mohl vypadat?
Zatím žádné konkrétní zprávy nemáme. Doba je tak bláznivá, že se to točí ze dne na den. Momentálně jsme v situaci, kdy se jednotlivá opatření zpřísňují a omezení se rozšiřují. Něco predikovat a očekávat je nyní složité.

Museli jste v době koronaviru dělat nějaká opatření s ohledem na ekonomiku?
Samozřejmě ta omezení jsou, dotkla se našeho rozpočtu od začátku sezony. Bohužel se v této chvíli naplnil černý scénář, který jsme si samozřejmě nepřáli. Hokej se zastavil, fanoušci nemohou chodit na zápasy. Říjen ukáže, kudy se sezona nasměruje dál. Od začátku jsme tvrdili, že hrát celou sezonu bez diváků si nedovedeme představit. Uvidíme, co následující dny a týdny přinesou, ovšem média nám příliš pozitivních zpráv nepřináší.

Bude tréninkový a zápasový výpadek velkou komplikací pro další průběh sezony?
Spravedlivé je to alespoň v tom, že je to momentálně pro všechny stejné. Pokud tedy nějaký tým nejezdí trénovat do zahraničí. Je otázka, jak ten výpadek bude dlouhý, my od pondělí počítáme s organizovanou přípravou venku, pokud se trochu umoudří počasí. Hráči i trenéři mají platné smlouvy, jsou to profesionálové. Možnosti trénování venku tady jsou, takže od pondělí pojedeme v rytmu standardní přípravy, byť to nebude na ledě.

Řešili jste možnost trénování v zahraničí, jak to udělal například Třinec?
Zjišťovali jsme možnosti na Slovensku, ale momentálně se tam čísla České republiky netěší přízni. Takže to padlo a do Polska jako Třinec se v této chvíli určitě nechystáme.

Jak se osobně díváte na to, že týmy momentálně nemohou trénovat na ledě, přestože je většina soutěže tzv. promořena?
V posledních dnech neustále sledujeme zprávy a emaily, jestli přijde nějaká úprava, zpřísnění či uvolnění stávajících nařízení. Samozřejmě bychom přivítali, kdyby na ledě mohl trénovat alespoň A-tým. Náš případ je takový, že dvě třetiny, možná téměř tři třetiny mančaftu jsou promořeny. Led tady je, hráči se hokejem živí. Aby byli schopni naskočit do zápasu, potřebují začít co nejdříve trénovat. S trenéry jsme dohodnutí, pokud by přes víkend přišla příznivá zpráva, že jsme schopni v pondělí vyjet na led. Kéž by se to dalo říct i o mládeži, protože to je další téma. Školy jsou zavřené, člověk si nad tím pomalu zakazuje přemýšlet, aby se z toho nezbláznil.

Brankář Jan Strmeň a útočník Adam Zeman mají na Valašsku působit do konce října. Momentálně se ale nehraje, bude to mít vliv na jejich angažmá na Lapači?
Budeme to s hráči řešit. Říjen ukáže spoustu věcí, jak se sezona bude vyvíjet. A v jakém režimu to pojede, pokud to pojede. Nevyděloval bych to z tématu, všechno souvisí se vším.

Mohou klub nějak v současné chvíli podpořit fanoušci?
Fanoušci klub podpořili zakoupením permanentky. Zápasy máme stopnuté, tak uvidíme, jak to půjde dál. Samozřejmě v provozu je jak kamenná prodejna fanshopu, tak internetový eshop. Tento týden jsme pro fanoušky vymysleli slevovou akci a budeme se stále snažit zařazovat do prodeje nový sortiment. I touto formou nás mohou fanoušci podpořit, jsou to pro nás příjmy. Víme, že je to nyní pro všechny těžké, ale pokud nás lidé chtějí podpořit, budeme za to rádi.

Co vám v této době dodává optimismus do práce?
Člověk musí mít naději, všechno jednou skončí. Vždy skončily všechny války i epidemie a skončí určitě i tady tato. Je jen otázky kdy, a co bude rozhodující bod, kdy si povíme, že už je po všem. Jsme optimisté, byť sport tato situace zasahuje strašně moc. Ať už volnočasový, mládežnický nebo profesionální. Máme zodpovědnost za to, aby i děti a mládež mohla sportovat. Potřebujeme, aby všechny naše kategorie mohly co nejdříve začít trénovat, jelikož ve zdravém těle je zdravý duch a tím bychom se měli řídit všichni. Sedět doma a čekat až odletí všechny viry, asi také není nejlepším řešením. Snad bude co nejdříve lépe.