Boj o 2. místo pokračuje, Valaši se v pondělí vydají do Prahy

Jan Tajzler • 26.02.2023

Základní část Chance ligy vrcholí. Po víkendu známe jejího vítěze a také sestupující tým. O konečném pořadí se však ještě bojuje mezi ostatními třemi konkurenty v elitní čtveřici a do poslední chvíle se bude hrát i o postup do desítky zaručující účast v předkole play-off. Pražanům schází k jistotě účasti ve vyřazovacích bojích tři body, které by jim bez ohledu na ostatní výsledky dodaly jistotu pokračování sezony. Vsetín má situaci v boji o 2. místo ve svých rukou, avšak pokud tomu tak má být i před posledním kolem, musí na pražském ledě naplno bodovat nebo doufat v zaváhání Poruby i Prostějova. Souboj Pražanů s Valachy odstartuje v Edenu od 18:00.

Sešívaní potřebují tři body

Pražané se nacházejí v nabitém tabulkovém pásmu od 8. do 12. místa, kde o se bojuje o tři vstupenky do předkola play-off. Aby se sešívaní nemuseli dívat na výsledky ostatních zápasů, potřebují ukořistit ve zbývajících dvou střetnutích tři body. Další příležitost přichází pro svěřence trenéra Tvrzníka v domácí bitvě se Vsetínem. Pokud se sešívaným na Valachy nepodaří vyzrát a budou i nadále pod tlakem soupeřů, budou mít ještě příležitost rozhodnout o postupu na ledě jihlavské Dukly, kde základní části zakončí. Momentálně jsou Pražané usazeni na 9. místě.

Slavia se v duelu se Vsetínem bude muset vyhnout prohřeškům proti pravidlům, v opačném případě může očekávat komplikace, neboť její úspěšnost v oslabení je druhá nejhorší v rámci Chance ligy, když ubránila pouze 77.05 % přesilových her soupeřů. V čem je ale třeba sešívané ocenit, to je celkem vysoká produktivita a také úspěšnost v přesilových hrách, kde má jen o desetinky horší úspěšnost než Vsetín, Pražané se tak řadí mezi čtyři nejlepší mužstva co se týče využívání početních výhod.

Produktivním tahounem pražského celku je se ziskem 35 kanadských bodů zkušený forvard Lukáš Žejdl, který zároveň plní i roli nejlepšího střelce, do sítě soupeřů poslal 21 puků. Druhým nejproduktivnějším hráčem je obránce Karel Klikorka, který se díky vysokému počtu asistencí řadí i na 2. místo v produktivitě všech ligových obránců, jeho bilance činí 9+23. Na marodce sešívaných pak visí jméno Tomáše Knotka, který patří mezi zkušené i produktivní opory. Naopak v plné síle by měl nastoupit Robin Všetečka (10+15).

V dalším důležitém utkání budou bezesporu hlavní i výkony brankářů. Slavia má v tomhle ohledu celkem jasno, když do 44 zápasů v jejím brankovišti nastoupil Roman Málek, který si vychytal úspěšnost zákroků na hodnotu 91.59 %, průměrně pak inkasoval 2.51 branky na zápas, v duelu se Vsetínem bude jeho výkon stěžejní.

Uspěje Vsetín v Edenu i podruhé?

Vsetín měl v sobotním šlágru velmi slibně nakročeno ke tříbodovému zisku proti Třebíčí, když ještě v 54. minutě vedl 3:1. Do té doby trpělivý výkon vsetínského mužstva byl navíc podpořen příkladnou disciplínou, když Valaši nepovolili Horácké Slavii jedinou přesilovou hru. Jenže ve zbytku třetí třetiny byli Vsacané až příliš pasivní, což vedlo k vyrovnání soupeře na 3:3. Euforii nabitá Třebíč pak utkání v prodloužení otočila na svou stranu a po dlouhých pěti letech na Lapači oslavila vítězství. Zelenožlutým se tím zkomplikovala situace ve snaze dosáhnout po základní části alespoň na 2. místo, které by mohlo sehrát roli ve výhodě domácího ledu pro případné další série v play-off.

Vsetínský tým má situaci nadále ve svých rukou. K udržení 2. příčky mu po základní části bude stačit i shodný bodový zisk s Porubou, protože vzájemné zápasy mluví jednoznačně ve prospěch Vsetína. Stejná výhoda platí pro valašský celek i v případě rovnosti bodů s Prostějovem, kde je sice vzájemná bilance zápasů 2:2, nicméně Valaši by byli zvýhodnění díky lepšímu skóre ze vzájemných bitev, které je v jejich prospěch v poměru 10:9. S čím ale Vsetínští musejí také počítat, je fakt, že Poruba v pondělí hostí již sestupující a navíc zcela zdecimovaný Šumperk. Proto bude utkání na Slavii klíčové.

Na Lapači v uplynulém týdnu nebyla jednoduchá situace co se zdravotního stavu týče. Kabinou vsetínského týmu se prohnala viróza, která odstavila ze hry řadu opor jak z obrany tak i útoku. Zatímco pro sobotní duel se trenérům hlásili zpět do obranných řad uzdravení Ondřej Němec s Borisem Česánkem a po dlouhé době také David Kájínek, horší to bylo v útočných řadách, kde Vsetínu stále chybí druhý nejproduktivnější hráč Pavel Klhůfek a také kapitán Vít Jonák. Zda neděle pomohla zmíněným borcům k doléčení, se dozvíme až ve chvílích před startem utkání na ledě pražského Edenu, kde bude úvodní buly vhozeno v 18:00. Vsetín bude usilovat o druhé vítězství z půdy hlavního města, kde na podzim uspěl v přestřelce 5:4.

Sestavy v posledním kole:

Slavia Praha: Málek – Klikorka, Hejda, Žovinec, Křepelka, Barák, Szathmáry, Fiala – Strnad, Žejdl, Kulda – Všetečka, Stehlík, Brož – Mrňa, Simon, Curran – Havrda, Labuzík, Krliš.

Vsetín: Žukov – Kajínek, Jenáček, Němec, Česánek, Smetana, Ondračka, Hryciow – Holec, Bērziņš, Rob – Sihvonen, Přikryl, Š. Bláha – Číp, Lichanec, Jenyš – Melenovský, Vávra, Pětník.