Olympijský brankář Lašák vydržel 24 minut, Demel zničil Pardubice třemi brankami

Michal Berg, Aleš Koňařík • 27.01.2006

V s e t í n - Cesta den předem Pardubicím ve Vsetíně nepomohla. Domácí svého soupeře, který zoufale bojuje o play-off, dokonale zaskočili a podrážděné Pardubice se po vedoucí brance Razingara na dlouhé minuty na nic nevzmohly. Naopak domácí hráli v nečekané pohodě a přidávali jednu branku za druhou. Vrcholem pak byla čtvrtá trefa po kombinaci Zdráhala, Steinera a zakončujícího Demela, který druhou brankou nakročil k hattricku a vyhnal Lašáka z branky. Hattrick pak Demel dokončil střelou do prázdné branky v poslední minutě. Vsetín tak po Třinci zkomplikoval cestu do play-off i Pardubicím.

- 44.kolo pá 27.1.17:00
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
5:2(2:1, 2:1, 1:0)
Branky: 12. Sakrajda (Janeček), 18. Demel (Zdráhal), 22. Stantien (Jenáček, Horák), 33. Demel (Steiner, Zdráhal), 60. Demel (Zdráhal, Horák) - 10. Razingar (Mikeska), 31. Rolínek (Hlinka). Rozhodčí: Polák - Klein, Dřinovský. Vyloučení: 9:9. Využití 1:0. Diváci: 2220.
VHK ROBE Vsetín: Hovi - Hrabal, Kučný, Ponomarev, Bauer, Bolf, Horák, Nedbálek, Spitzer - Steiner, Stantien, Hruška O. - Demel, Zdráhal, Jenáček - Janeček, Hruška R., Rob - Sakrajda, Duba, Květoň.
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Lašák (24. Hylák) - Snopek, Čáslava, Havíř, Linhart, Vágner, Kántor, Mudroch - Sýkora, Rolínek, Hlinka M. - Mrázek, Blažek, Lubina - Čaloun, Razingar, Koukal - Koukal, Kolář, Mikeska.
Hned čtveřice hostujících hráčů se v úvodních minutách zápasu vystřídala na trestné lavici, čímž se Pardubice zřejmě nedostaly do plánovaného náporu na ledě outsidera. Vsetín ovšem v početních výhodách působil zakřiknutě, odvážný výlet Ondřeje Hrušky až k Lašákovi resp. několik jedovek Stantiena nepřineslo domácím úspěch.

Pardubice se dlouho nedostaly k pořádnému zakončení, ale hned druhá vážnější střela na Hoviho branku skončila za jeho zády. Ideálně postaveného Razingara našla přesná příhra Mikesky a slovinskému útočníkovi nezbylo než pověsit puk pod víko vsetínské branky.

Obvykle takové situace domácí tým uvádějí do letargie, jenže to zřejmě nebyl případ první třetiny. Pardubice ostatně působily nečekaně podrážděně a často se více než na hru soustředily na dohrávání osobních soubojů po odpískání. Potřebný důraz pak postrádaly ve vlastním brankovišti.

Ve 12. minutě zde úřadoval nepokrytý Sakrajda, který po Janečkově akci po pravém křídle v klidu nadvakrát přehodil Lašákův beton. Obdobně se zadařilo vsetínskému srdcaři Demlovi, který doslova po hlavně vletěl do dorážky Zdráhalovy rány a Vsetín tak třetinu zakončil nečekaným vedením o gól. Pravda, Kántor napálil v 19. minutě pumelicí od modré tyčku, ale to se skóre nijak nepohlo.

Podobně od modré vyplašil Hoviho při Hruškově vyloučení v úvodu druhé dvacetiminutovky Hlinka, ale teprve po úspěšném zásahu vsetínského gólmana nastalo skutečné rodeo. Nikoliv však před brankou Vsetína! Sotva naskočil Hruška na led, dostal od Jenáčka možnost stanout tváří tvář Laškákovi. Neuspěl, ale zmatená obrana soupeře nechala Vsetínské zkonsolidovat k dalšímu útočnému výpadu. Rozehrávač Jenáček si tentokrát vybral hůl Stantiena, který s ledovým klidem zvedl puk bekhendem pod víko.

Při následném vyloučení Havíře předvedl Vsetín opět dvě krásné přesilovkové kombinace na jeden dotek, které snad Lapač v letošní sezóně neviděl. Druhou z nich navíc korunoval čtvrtou brankou Demel, jenž stál na konci osy Zdráhal – Steiner. Lašák poté nakvap opustil branku.

Do pomyslné záře reflektorů se ovšem stále více dostával nepřesný rozhodčí Polák. Vsetín byl po vyloučení Stantiena a diskutabilním faulu Steinera nucen se bránit půl minuty ve třech, hráz jménem Hovi ale hosté překonat nedokázali.

Ve 31. minutě ale Polák jen přihlížel sekyře na obránce Kučného, který zůstal v bolestech ležet na ledě a jelikož hra k překvapení vsetínských hráčů pokračovala, dokonal kombinaci s Hlinkou ranou do odkryté klece Rolínek. Bek, který by u zakončujícího hráče stínoval, právě ležel u mantinelu…

Hra se poté stala poměrně obezřetnější, častěji se kouskovala a Vsetín se více stáhl do obrany. Domácí občas zahrozili, jako v případě golfového úderu Steinera, ale puk měli častěji na holích hráči Pardubic. Jenže výraznější šance přišla až v samotném závěru, kdy Hovimu notně zatrnulo při sražené ráně Čalouna, která se naštěstí zastavila o jeho nastavený beton.

Dvoubrankový náskok by pro Pardubice nemusel být neřešitelným problémem, jenže na herním projevu hostujícího týmu nezměnila nic ani druhá přestávka. Vsetín úspěšně dokázal likvidovat zárodky pardubického tlaku, ke kterému nepomohly ani dvě přesilové hry. Největší šanci promarnil paradoxně ve vlastním oslabení Sýkora, který se přes beka prodral do koncovky, ale Hovi mu vystavil stopku.

Závěr už se nesl v duchu křeče Pardubic, které nakonec svou třetí brankou v zápase poslal smutnit do šatny Tomáš Demel. Ten dle svého slibu musí za překvapivý hattrick koupit prase.

Petr Hemský (Pardubice): Všichni jste to viděli, nemám k tomu říct nic víc, než že jsme podali žalostný výkon. Byli jsme podráždění, zbytečně jsme fauloval a opláceli. Pak jsme se sice vrátili k naší hře, ale neproměňovali jsme šance a vůbec se nám nevedlo. Některé hráče jsme museli posadit, protože bohužel takhlee se o play off nehraje, Lašák odešel z branky sám. Ta podrážděnost je typická pardubická vlastnost, stačí do nic párkrát píchnout a už to jede. Což domácí dobře věděli a využili toho.

Rostislav Vlach (Vsetín): Podali jsme velice solidní výkon, byl jsem také zaskočen výkonem Pardubic, čekali jsme větší tlak. To ale nijak nesnižuje náš výkon, byl velmi dobrý a doufám že v nich naši hráči budou pokračovat.