Další direkt v závěru: Lepší Vsetín prohrál s unylým Mistrem

Aleš Koňařík • 25.10.2005

V s e t í n - Pokud by existoval institut hokejové spravedlnosti, musel by Vsetín v zápase s Pardubicemi vyhrát. Realita je však opět jiná. Ačkoliv se vsetínskému týmu dařilo po většinu zápasu Pardubice tlačit, vytvářet si šance a být aktivnějším mužstvem na ledě, obhájce titulu na Lapači nakonec štastně zvítězil brankou Miroslava Hlinky 51 vteřin před koncem. Připravil tak další krutý závěr pro nešťastný tým Vsetína.

- 18.kolo út 25.10.17:00
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
1:2(0:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 48. Květoň - 36. Lubina (Čaloun, Mikeska), 60. Hlinka (Mrázek). Rozhodčí: Minář - Čech, Chytil. Vyloučení: 6:8, navíc Ivan (Vsetín) 10 min. Bez využití. Diváci: 2389. Průběh zápasu: 0:1, 1:1, 2:1.
VHK ROBE Vsetín: Altrichter - Hrabal, Kučný, Horák, Bauer, Lamberg, Chmelíř - Valko, Stantien, Demel - Janků, R. Hruška, Jenáček - Gorev, Ivan, Rob - Dubec, Květoň, Duba. Trenéři: Kopřiva a Vlach.
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Hylák - Snopek, Kántor, Novotný, Čáslava, Havíř, Mudroch, Linhart, Vágner - Mrázek, Hlinka, Kolář - Čaloun, Mikeska, Rolínek - Tvrdík, Koukal, Lubina - Cetkovský, Klouda, Korhoň. Trenéři: V. Martinec a Šejba.
Mistr a outsider – na papíře jasná partie, v reálu se však překvapivě hrálo spíše ve vsetínské režii. Domácí tým působil aktivněji, dařilo se mu napadat pardubickou rozehrávku a oproti minulým utkáním si Vsetín vyvářel i střelecké příležitosti. Nejblíže gólu byl v první části Demel, a to po velmi kuriózní situaci, kdy jeho zblokovaná rána přeplachtila nic netušícího Hyláka a skončila na břevně.

Pardubicím se v 5. minutě podařil rychlý brejk, který založil Koukal a zakončoval Rolínek. Puk sice skončil za Altrichtrovými zády, jenže ne po střele, nýbrž volejbalovou smečí. Sudí Minář gól po konzultaci s videorozhodčím neuznal. Vsetín pokračoval v aktivní hře, ale své dobré šance nedokázali proměnit ani Janků střelou nad Hylákovu lapačku, ani Jenáček poté, co se lišácky snažil puk odrazit do Hylákovy výstroje za jeho záda. Gólman Pardubic měl štěstí. Celkově by se dalo o první třetině napsat, že hokej měl na Vsetíně po delší době více než jen průměrnou úroveň.

Domácí ve svém náporu neustávali ani po přestávce, Pardubice působily značně nejistě především při rozehrávce – pět icingů v řadě během prvních pěti minut prostřední části toho bylo důkazem. Vsetín pořádal útočné výpady i ve vlastním oslabení, což je z pohledu letošní sezóny také novinka vsetínské hry, resp. překvapivá liknavost hráčů mistrovského celku. Jenže Hylák byl poslední instancí jak při nájezdu Janků s Jenáčkem ve 27. a Stantien s Demlem ve 32. minutě. Hosté hrozili spíše sporadicky. Na chvíli nehlídaný se Tvrdík se snažil Altrichtra překonat bekhendovou střelou po rychlé otočce, Lubina pak ve 29. minutě střílel v dobré pozici jen o pár čísel vedle levé tyčky.

Vsetínský tlak kulminoval v závěru prostřední části, během přesilové hry ve 36. minutě Valaši prakticky nepustili svého soupeře z obranné třetiny, jenže stejně tak zůstal i Hylák nekompromisní při likvidaci vsetínských šancí. Jako blesk z čistého nebe však udeřili zdánlivě stále méně výrazní hosté. Mikeskovu příhru si mezi kruhy zpracoval veterán Lubina a na jeho rychlé střele do protipohybu se Altrichter natahoval marně.

Domácí sice na přelomu třetin nevyužili 65 vteřin přesilovky 5 na 3, oproti zápasu s Třincem se však nezlomili a dále pokračovali v sympatické nátlakové hře. Dvakrát z bezprostřední blízkosti testoval Hyláka Jenáček, poté to zkoušel i Radim Hruška. Gólu se ale Vsetín zaslouženě dočkal až po akci Davida Květoně, kterýž svým typickým způsobem obkroužil brankou a rychlou bekhendovou střelu otřel o vzdálenější tyčku Hylákovy klece. Odtud se puk odrazil do sítě.

Vsetínské sebevědomí mohl tentýž hráč ještě více zvednout z následné akce, při které puky jak z hole Květoně, tak zásluhou Marka Ivana létaly jen velmi těsně tyček pardubické branky. Ve 52. minutě pak Demel šikovně tečoval Hrabalovu střílenou přihrávku a Hylák ani nevěděl, jak puk skončil v jeho výstroji. Až poté si Pardubice uvědomily, kdo měl v utkání hrát roli favorita. Hostům to připomněl především Miroslav Hlinka, který se vydal až před vsetínskou branku při vlastním oslabení. Neuspěl, stejně jako jeho spoluhráči při dlouhé přesilovce 4 na 3 z 57. minuty. Už při plném počtu hráčů na ledě dokázali domácí svého přečíslit a Stantienova finální příhra hledala před odkrytou brankou číhajícího Demela. Vsetínský harcovník ale ke zklamání většiny diváků puk minul a vzápětí přišel šok.

Obrovitý útočník Mrázek se rozjel středním pásmem a podařilo se mu prokličkovat vsetínskou obranou a přesně uvolnit najíždějícího Miroslava Hlinku. Jeho pohotová střela z první se zastavila až v Altrichtrově síti. Vsetínské naděje tak opět, jako mnohokrát předtím, zhasly.

Rostislav Vlach (Vsetín): "Přestože jsme měli převahu a byli lepší, na body to opět nestačilo. Hlavní příčina je v naší špatné koncovce, kde jsme již poněkolikáté zklamali. Ze závěrečné snahy dát vítězný gól vzešla rozhodující chyba, po které dal gól soupeř. Vítězství Pardubic je šťastné."

Vladimír Martinec (Pardubice): "Nepředvedli jsme zde dobrý výkon a můžeme děkovat gólmanovi, že jsme dosáhli na tři body. V závěru jsme měli více štěstí, což ale k hokeji patří."