Mikuláš naděloval v Pardubicích domácím

Václav Trávníček • 06.12.2005

P a r d u b i c e – Finský gólman Sasu Hovi sice polapil úctyhodných čtyřiatřicet střel, avšak na vítězství Vsetína to nestačilo. Valachům se nepodařilo zopakovat překvapení z minulého kola, na ledě Pardubic podlehli loňskému mistrovi 3:0. Hosté inkasovali z hole Havíře a Koláře. Jeden zásah si stejně jako v minulém vzájemném utkání připsal František Mrázek, který se s moravským týmem připravoval v letních měsících. Jelikož předposlední tým tabulky dnes také prohrál, zůstává mezi Litvínovem a posledním Vsetínem stále propast dvaceti bodů.

- 31.kolo út 6.12.18:00
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
3:0(1:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Havíř (Blažek, Sýkora), 27. Kolář (Koukal), 39. Mrázek (Mudroch). Rozhodčí: Jebavý - Bláha, Rozlílek. Vyloučení: 6:9. Bez využití. Diváci: 6875.
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Svoboda - Snopek, Lesák, Havíř, Mudroch, Linhart, Kántor - Sýkora, Hlinka, Blažek - Mrázek, Mikeska, Tvrdík - Čaloun, Koukal, Kolář - Korhoň, Cetkovský, Lubina.
VHK ROBE Vsetín: Hovi - Ponomarev, Kučný, Horák, Bauer, Brincko, Augusta, Bolf - Květoň, Stantien, Demel - Janků, Steiner, Jenáček - Dubec, Sakrajda, Rob - Valko, R. Hruška, Duba.
Souboj obhájce titulu s posledním – podle tohoto poměru mělo být jasné, kdo vyhraje. Dvanáctý proti čtrnáctému – tento fakt již tak jasný pohled na dnešní soupeře nedával. Pardubice se již dlouhou dobu trápí, a tak duel se Vsetínem po právu domácí kouč označoval za důležitý.
Snad i to bylo příčinou vyrovnaných úvodních minut. První větší šanci si připsalo duo Mrázek-Tvrdík. Hovi si tak velmi rychle začal uvědomovat, jaká kanonáda jej čeká. Pardubice byly mnohem aktivnější – paradoxně si další velkou šanci vypracovali hosté – Pavel Janků si však se svou šancí neporadil, a tak o půl minuty později udeřilo na druhé straně. David Havíř vypálil z pravého kruhu přesně a Hovi se jenom ohlédl za pukem, který zaplul do levého horního růžku jeho brány – 1:0. Do konce první třetiny pak byly k vidění spíše menší šance a několik vyloučení.
Jedno z nich zpříjemnilo na více než minutu úvod druhé části Pardubickým. Finský brankář ve vsetínské svatyni se musel hodně činit, když postupně likvidoval pokusy Koláře, Linharta nebo Tvrdíka. Za zmínku stojí ale především efektní zákrok lapačkou proti pumelici Kántora v přesilovce. Hoviho kouzla a čáry přelstil Kolář, jenž se po jednom z vhazování rychle zorientoval a poslal Hovimu vizitku mezi betony - 2:0. Hra byla i poté rozkouskována několika vyloučeními a další pohlednou akci přinesla až na sklonku 35. minuty, když svou rychlobruslařskou etudu předvedl Sýkora. Ani on a ani jeho spoluhráč Hlinka, jehož projektil musel být přezkoumáván videem, kýžené ovoce nesklidil. Gól měl na holi i Kolář, který však chtěl odnést stříbrný podnos ještě Čalounovi a šanci tím promarnil. Další branka padla opět po buly, když od modré pálil Mudroch a do odkryté klece dorážel Mrázek - 3:0. Na domácí branku pak poslal propagační střelu Stantien, ovšem branka na 3:0 byla zjevně pro hosty dosti studenou sprchou.
Zjevně otřeseni Mrázkovou brankou nastoupili hosté k poslední třetině. Rezignovaný dojem se z jejich hry vytrácel jen občasně. Přísnější měřítko snesl z hráčů Vsetína snad jenom Hovi, který si musel chvílemi připadat, jak nezaujatý pozorovatel mezi dvěma dělostřeleckými bateriemi u Verdunu. Obrovské štěstí stálo na straně Valachů při šancích Havíře a Tvrdíka v první pětiminutovce třetí třetiny. Leč trápení zvané čekání na konec ještě nedosáhlo svého závěru a Vsetín se musel dále bránit. Ani dalších deset minut nepřineslo větší změnu – Valaši si připsali pouze málo nebezpečné střely a Pardubice na druhé straně nedokázali z velkého tlaku vytěžit víc než pár Hovim pochytaných ran. Alespoň mlhavá naděje pro hosty svitla pět minut před koncem. Na trestné lavici se ocitli hned dva hráči Východočechů, ale přesilová hra přesně ukázala v jakém rozpoložení se Vsetín nachází. Po přetrpěné přesilovce již Valaši ubránili prohru 0:3.

Jiří Šejba (Pardubice): "Jsme spokojeni s výsledkem, protože pro nás jsou tři body důležité. Hra nemá takovou plynulost, jakou by si diváci představovali, ale vychází to z přemíry snahy. Hráči zapomínají na součinnost, ale chtějí to na ledě zlomit. V hráčích mohlo vyvolat nový impulz i dnešní setkání s prezidentem Klausem, který navštívil Pardubice."

Břetislav Kopřiva (Vsetín): "Pro nás to dnes bylo zklamání. Nejde jen o výsledek, protože víme, že v Pardubicích není jednoduché vyhrát. Ale po posledním utkání, které jsme odehráli opravdu dobře, jsme první dvě třetiny podali hodně slabý výkon. Jsme nespokojeni s přístupem hráčů a nasazením. Teprve v třetí třetině jsme se zlepšili, ale za stavu 3:0 můžeme výsledek těžko otočit, protože gólů dáváme málo."