Vedoucí Sparta hostí tápající Vsetín

Aleš Koňařík • 04.10.2004

V s e t í n – Hokejisté Vsetína by se asi nejraději ze všeho viděli doma, nicméně na této cestě musí zdolat překážku jménem Sparta, t.č. vedoucí mužstvo soutěže. Porážkami nahlodaný tým začaly navíc kosit i zranění: ze hry je po víkendu Čechmánek, Gřegořek a Dubec. Proti Spartě se do branky postaví Radek Masný a při této konstelaci by se jakýkoliv bod počítal jako zázrak. Ale i ty se občas v hokeji stávají a netřeba dodávat, že jeden by se Vsetínu docela hodil.

Změny v mužstvu Sparty: Nový trenér, nový tým

Éra Aloise Hadamczika skončila po semifinále, ve kterém Sparta prohospodařila vedení 3:1 na zápasy a opět podlehla svému rivalu Slavii. S odchodem slezského svéráze dali Spartě vale hráči, které Hadamczik do klubu přivedl: Šimíček, Výtisk, či Slováci Sloboda, Bartečko a Špilár, dále pak své působení ukončili Janové Tomajko a Srdínko, kteří zde přestoupili v roce 2001 ze Vsetína, v klubu už nepokračuje vsetínský odchovanec Petr Kuboš, který odešel do ruského Permu. Kompletní výčet odchodů čítá ze známějších jmen ještě Viktora Ujčíka (Karpat Oulu), Pavla Šreka, Petra Havelku a Romana Vondráčka (všichni Plzeň).

Na lavičku Sparty nastoupil Slavomír Lener, do klubu se vrátili jak hráči, kteří již měli zkušenosti z působení ve sparťanském dresu (obránci Dobroň a Richter nebo útočníci Sivek a Kašpařík), či zcela nové tváře: obrovitý obránce Robert Schnábel, nebo litvínovský forvard Jindřich Kotrla. A samozřejmě také silná enkláva hráčů ze zámoří.

Zámořské posily: Kanadští Sparťané

Do Sparty zamířili hráči, kteří právě zde nastartovali svou kariéru – ať už jde o útočníka Columbusu Davida Výborného, Jana Hlaváče s Rangers či Petra Nedvěda z Phoenixu. Obranu pak vyztužil tvořivý Karel Pilař z Toronta a bourač Melichar z Pittsburghu.

Událost léta: Střídání trenérských stráží

Lavička Sparty je místo s velkou fluktuací jak hráčů, tak trenérů. Alois Hadamczik na ní vydržel necelé dvě sezóny, pokaždé skončil v semifinále a pro ambiciózní klub znamenalo neúspěch. Sparta se ještě před květnovým mistrovstvím světa rozhodla pro angažování Slavomíra Lenera, který v té době vedl reprezentační mužstvo. Ten si za asistenty vybral reprezentačního asistenta Mariana Jelínka a bývalého řízného zadáka Lea Gudase.

Vsetín vs. Sparta 2003/04

3.kolo Sparta - Vsetín 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka:
5.Richter (Špilár).

16.kolo Vsetín – Sparta 4:2 (4:0, 0:1, 0:1)
Branky:
1.Ambruz (Dubec), 9.Hudec (J. Polák), 15.Vak (Vampola), 19.Štraub (Vampola, Stantien) - 31. Richter, 46. Kratěna (Šimíček, Richter).

29.kolo Sparta – Vsetín 5:2 (0:1, 4:0, 1:1)
Branky:
31.Jantovský (Chabada, Vondráček), 32.Chabada (Kratěna, Řezníček), 36.Bartečko (Marek), 37.Broš (Chabada, Kratěna), 52.Šrek (Marek) - 19.Luža (Vak, Selingr), 56.Luža (Vak, Jaškin).

42.kolo Vsetín – Sparta 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky:
16.Dubec (Demel), 48.Stantien (Razingar, Polák) - 53.Tomajko (Výtisk).

Pravděpodobné sestavy:

Sparta: Bříza - J. Řezníček, Dobroň, Richter, L. Procházka, Jan Hanzlík, Pilař, Schnábel - Chabada, Broš, Netík - Kratěna, D. Výborný, Dragoun - Kašpařík, Šindel, D. Vrbata - Olesz.

Vsetín: Masný - Jaškin, Frolo, Hrabal, Kowalczyk, Klesla, Němec - Brabenec, Vlach, Selingr - Zadina, Vak, Pištek - Radivojevič, Pavliš, Stantien - Kovář, R. Hruška, Korotvička