Na státní svátek vyzvou Valaši soupeře z Moravských Budějovic

Tomáš Kopecký • 16.11.2015

V nezvyklý hrací den, ovšem v obvyklý čas sehrají vsetínští hokejisté své další domácí utkání. Na státní svátek v úterý 17. listopadu doma od 17:30 vyzvou celek Moravských Budějovic. Žihadla mají Valachům co vracet, předchozí měření sil totiž dopadlo 6:2 ve prospěch hokejistů v zelenožlutých dresech. Vsetín si ovšem stabilně drží druhé místo a poslední tři kola nepoznal hořkost porážky. Z utkání též připravujeme online přenos.

Klub z malého osmitisícového města na Vysočině započal své účinkování na druholigových kluzištích teprve nedávno. Vždyť jeho samotný vznik se datuje do roku 2005. Do té doby se ve městě nenacházelo kryté kluziště a o profesionálním hokeji se mohlo místním jen zdát. V letech 2012-2015 působila místní „Žihadla“ v západní skupině 2.ligy, kde se pravidelně umísťovala v klidném středu tabulky, na jaře letošního roku však bylo rozhodnuto o jejich přesunutí směrem na východ a nyní tak svádí obtížné boje s moravskými a slezskými soupeři.

Historie vzájemných zápasů mezi Vsetínem a Moravskými Budějovicemi tak byla započata až v letošní sezóně. Nyní to bude vůbec poprvé, kdy se klub z Vysočiny představí ve vsetínském svatostánku. Jak již bylo zmíněno, v prvním vzájemném duelu této sezóny zvítězili Valaši na soupeřově ledě 6:2. Valaši si tehdy vypracovali tříbrankový náskok v průběhu první třetiny a v dalším vývoji již soupeře na dostřel nepouštěli. Hosté však musí být zatím s průběhem sezóny velice spokojeni, po pomalejším rozjezdu se dostali na vítěznou vlnu a momentálně se vyšplhali až na 4.místo tabulky.

Moravské Budějovice: Černý kůň soutěže se dere tabulkou vzhůru

Klub z Vysočiny prošel během letní přestávky poměrně velkou přestavbou kádru. Záštitu nad kabinou převzal nový trenér, Jiří Rech, na soupisku přibylo několik jmen ze sousední Horácké Slávie Třebíč a jednu posilu ulovila Žihadla také z Německa. Ostatně většina tváří současného kádru prošla během své kariéry nedalekými kluby z Jihlavy, Havlíčkova Brodu či Třebíče.

Velká proměna v kádru přinesla na začátku sezóny neuspokojivé výkony. Vosy doplatily na pro nováčka náročný los a v prvních třech kolech nezískaly ani bod. Pak se však začalo celku z Vysočiny dařit a postupnými krůčky se prokousával tabulkou vzhůru. Jedovatost vosího bodnutí začaly postupně pociťovat týmy ze všech pólů tabulky a z týmu z Moravských Budějovic se pomalu, ale jistě, stává černý kůň soutěže. Z posledních devíti zápasů odešli hosté poraženi pouze ve dvou případech, a to na ledě Frýdku – Místku (2:5) a po gólové přestřelce v Opavě (7:4). Fantastickou výkonnost předvádějí hráči Moravských Budějovic hlavně doma, jejich stadión se stává nedobytnou tvrzí a kromě vedoucích týmu tabulky ze Vsetína a Frýdku – Místku zde nedokázal nikdo jiný vyhrát. V generálce na zítřejší duel zvítězily Vosy nad Hodonínem (6:2). Hlavně v útočné fázi to zatím hostům šlape, momentálně mají stejný počet vstřelených branek jako vsetínští a další branky budou chtít jistě přidat i ve Vsetíně.

V útoku hraje také největší osobnost hostujícího týmu, tou je bezesporu Lukáš Havel (15+8), který má za sebou takřka 300 duelů v nejvyšší české soutěži a ještě v loňské sezóně patřil ke stálicím prvoligové Třebíče. V posledním duelu se také výborně dařilo tandemu Lukáš Paták (8+13) – Ondřej Peška (8+7). Novou posilou se pro letošní sezónu stal také Ladislav Rytnauer (4+14), jenž loni působil i v rumunské lize. Body ale sbírají i další a dá se říct, že jsou rozloženy mezi všechny 4 formace. Pokud jste se těšili na účast zkušeného obránce původem ze Vsetína, Tomáše Jakeše, pak Vás musíme zklamat. Držitel 4 titulů se Vsetínem musel podstoupit artroskopii kolene a do zítřejšího duelu tak nezasáhne.

VHK Vsetín: Potvrdí Valaši dobrou formu?

V posledních utkání Valaši potvrzují výbornou formu a již delší dobu se drží na 2.místě tabulky se solidním náskokem na své pronásledovatele. Ten momentálně činí 8 bodů. Každé bodové zaváhání však může vsetínské mrzet, protože lídr soutěže z Frýdku-Místku působí jistým a suverénním dojmem a stále zvyšuje svůj náskok na prvním místě.

Valaši mají za sebou dlouhou sérii venkovních zápasů, na domácím kluzišti odehráli pouze dva z posledních sedmi duelů. To se v průběhu listopadu a prosince změní, a tak se vsetínští fanoušci mohou těšit se na větší množství domácích zápasů svých oblíbenců. Na venkovních kluzištích si však Valaši nevedli vůbec špatně.Ve středu 11.11. odehráli historické utkání v Břeclavi, kde svého soupeře naprosto deklasovali a zvítězili v poměru 11:1. Domácí hokejisté mají ještě čerstvé vzpomínky na poslední zápas, tedy derby s Valašským Meziříčím, které odehráli v sobotu a odvezli si těsnou výhru 4:3. Dvěma brankami se tehdy blýskl obránce Michal Žák, po jedné brance pak přidali Dvořák a Kolařík.

Právě Jan Kolařík je momentálně největších trumfem v rukávu domácích trenérů. Za 19 kol má na svém kontě již 30 bodů a drží se na druhém místě produktivity celé soutěže za nedostižitelným Vladimírem Lukou. Poslední zápasy odehrál Jan Kolařík v jedné formaci s Petrem Dvořákem (7+14) a Ondřejem Slováčkem (8+12) a této lajně to zatím náramně klape. Svou aktivitou a pohlednou kombinační hrou v posledních zápasech zaujala také třetí formace ve složení Finsterle – Vávra – Abdul. Do utkání ještě zatím nezasáhne nejnovější akvizice Valachů navrátilec David Hrazdira, protože se nestihlo vyřídit jeho hostování. V brankovišti je spolehnutí na Petra Hromadu, který by neměl chybět ani v zítřejším duelu.

Utkání 20.kola startuje Na Lapači již v úterý od 17:30.Přijďte se ve sváteční den podívat na hokej a podpořit naše hokejisty. Pokud se na zápas nemůžete dostavit osobně, můžete jeho průběh sledovat prostřednictvím online přenosu.