Valaši si příliš neodpočinou, v pondělí začíná semifinále

Kristýna Guricová • 22.03.2009

Po nervy drásajícím čtvrtfinále, ve kterém Valaši nakonec ve třetím rozhodujícím utkání v Hodoníně svého soka porazili 5:4 na nájezdy, pokračuje play-off 2. ligy již v pondělní podvečer. Soupeřem Zelenožlutých se v semifinále stali Šumperští, kteří ukončili základní část na první příčce a ve čtvrtfinálových bojích vyřadili Šternberk 2:0 na zápasy.

Valaši mají za sebou vyčerpávající čtvrtfinále. V prvním utkání sice prohráli na ledě Hodonína v poměru 0:5, ale jak praví známé přísloví – první vyhrání, z kapsy vyhání…Ve druhém a třetím zápase, dokázali po urputném a srdceryvném výkonu, dvakrát po sobě zvítězit, i přes to, že už to vypadalo na vyřazení a postoupili tak do semifinále. V tom už na ně čekaly celky Valašského Meziříčí a Šumperku, ke kterým se připojila ještě Orlová a díky umístění po základní části na Vsetínské padl Śumperk, nejúspěšnější celek základní části.

O první příčku v tabulce, po základní části, se sváděl boj ještě v posledním kole nadstavby. Prakticky už o nic nešlo, celky Šumperku, Valašského Meziříčí a Hodonína sice bojovali o umístnění, ale to, že v předkole play-off startovat nebudou, již bylo téměř jisté. Zde by tudíž mohla být první výhoda Šumperských. Valaši totiž předkolo absolvovat museli a sehráli v něm dvě nelehké bitvy s Novým Jičínem a vzhledem ke třem utkáním s Hodonínem tak mají v nohách již o tři duely více. Šumperk totiž ve čtvrtfinále vyřadil Šternberk již po dvou výhrách. Nejprve bodoval výrazně na vlastním ledě 7:1, po té jej Šternberští poněkud potrápili, avšak nakonec zajistil semifinále Drakům ve 2. minutě nastavení Hulva (3:4pp).

Šumperk ve vyřazovacích bojích

Draci nejsou ve vyřazovacích bojích 2. ligy žádným nováčkem. Před třemi lety, v sezóně 2005/2006, ve čtvrtfinále bojovali s již zmiňovaným Šternberkem, tenkrát však byla situace poněkud jiná a v sérii, hrané na 3 vítězná utkání, podlehli Šternberku těsně 2:3 na zápasy. Pouť vyřazovacími boji tak pro ně skončila příliš brzy. O to úspěšnější ale byla sezóna nadcházející. V ní Šumperk vrátil ve čtvrtfinále Šternberku prohru ze sezóny 05/06 a po výsledcích 10:5, 4:2 a 5:4 postoupil do semifinále. Ani v tom Draci příliš nezaváhali a po té, co ve čtyřech utkáních vyřadili Zubry z Přerova a ve finále také Drtiče z Hodonína, postoupili do 1. ligy.

V té však Draky nečekalo nic příjemného. Fanoušci oslabeného celku, který ještě před začátkem sezóny opustilo velké množství opor, zažili pouze 12-krát v sezóně pocit vítězství, hořkost porážky pak přišla dvaatřicetkrát. Sezóna nakonec vyvrcholila 12-zápasovým play-out, díky kterému se Šumperští znovu vrátili do 2.ligy. V té však letos předvádí vynikající výkony a jsou opět favority na postup zpátky do druhé nejvyšší soutěže v České republice. A právě zkušenosti, nejen z první ligy, by tak mohly být pro semifinálového soupeře Vsetína, výhodou číslo 2.

Produktivita obou celků

V posledním utkání čtvrtfinálové série Vsetína s Hodonínem se do střeleckých statistik zapsal hned dvakrát Erik Hrňa, což jej v týmové produktivitě Valachů upevnilo na první příčce s 9 body za 6 branek a 3 asistence. Zároveň si však připsal hned 12 trestných minut a s 34 minutami, strávenými za katrem, je tudíž nejtrestanějším hráčem Valachů. U Draků to s kanadským bodováním tolik slavné nebude a to zejména proto, že v předkole play-off, jako nejúspěšnější celek 2. ligy – východ, odpočívali a ve vyřazovacích bojích tak sehráli pouze dvě utkání.

V základní části však statistikám vévodili dva útočníci – Vymazal s Ambruzem (44 resp. 42 bodů), kterým zdatně sekundoval i obránce Aleš Holík, který nasbíral úctyhodných 41 bodů a nejproduktivnějšího obránce Valachů – Pavla Zavrtálka (16 bodů), tak překonal o neuvěřitelných 25 bodů. Síla Šumperku spočívá také v brankáři Pavlu Maláčovi, jehož průměr obdržených branek na utkání je roven dvěma a procentuelní úspěšnost sahá na 91,66. Důležitou zprávou pro oba tábory fanoušků je i fakt, že oba celky mají prázdnou marodku, na nějaké bolístky se totiž v play-off zapomíná…

Předchozí utkání

Salith Šumperk – VHK Vsetín 2:3pp (0:0, 2:1, 0:1 – 0:1)
Branky a nahrávky: 29. Novosad. (Duba, Sedlák), 32. Ambruz (Vymazal, Osina) - 30. Knebl (Podešva, Ašer), 50. Tesařík (Vaněk, Jurík) , 61. Mikeš (Tesařík). Rozhodčí: Dědek - Humpolíček, Pospíšil.

První vzájemné utkání nadstavby, hrané v Šumperku, po 60 minutách vítěze nepoznalo. I přes to, že šli domácí zásluhou Novosada ve 29. minutě do vedení, ze své branky se radovali pouhou minutku, než na ledě zaúřadoval, v té době snad nejproduktivnější útočník Valachů – Marek Knebl. O druhém bodu pro Valachy poté při prodloužení rozhodl, po chybě domácí obrany, Josef Mikeš.

VHK Vsetín – Salith Šumperk 4:3 (1:2, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 20. Hrňa (Mikeš), 28. Šimek (Marek, Vaněk), 46. Hrňa (Černý, Štraub), 52. Tesařík (Haschka) - 4. Ambruz (Hulva), 11. Hulva (Ambruz), 37. Stejskal (Novosad).

Také ve druhém zápase nadstavbové části Valaši ukázali, že proti Šumperku hrát mohou. Před vlastním publikem sice domácí borci prohrávali již 0:2, nepříznivý vývoj utkání však ještě dokázali zvrátit. Dvěma brankami se blýskl Erik Hrňa. V 52. minutě předvedli parádní akci Haschka s Tesaříkem, přičemž druhý jmenovaný z mezikruží vymetl horní růžek Maláčovy svatyně a korunoval tím bojovný a odhodlaný výkon Valachů ve svátečním utkání.

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Plšek - Bezouška, Černý, Haschka, Matula, Pšeja, Rajnoha, Šimek, Zavrtálek - Ašer, Gajdošík, Knebl, Gergela, Hrňa, Jurík, Klabačka, Mikeš, Štraub, Tesařík

Šumperk: Maláč – Vrtík, Holík, Osina, Sedlák, Blanár, Hegegy, Ondráček, Novotný – Duba, Meluzín, Vymazal – Ambruz, Hulva, Brunec – Novosad, Drábek, Stejskal – Čížek, Rozum, Domian.