Cíl nemáme, necháváme se překvapit, říká Sára Čajanová. Olympiádu si užívá

Helena Hegeďová • 07.02.2022

Česká ženská hokejová reprezentace má za sebou první tři olympijské zápasy. Naposledy Češky podlehly Dánsku, předtím ovšem zapsaly výhry proti Číně a Švédsku. „Je to super, podpora je neskutečná. Lidi si ženského hokeje konečně začínají všímat,“ těší Sáru Čajanovou, která prozradila, jak to v Pekingu vypadá, jaké jsou ambice týmu nebo jak si užila zahajovací ceremoniál.

Sáro, olympijský turnaj už je v plném proudu, ale začněme od začátku. Jak jste se dozvěděla o nominaci?
E-mailem jsme nejprve dostaly neoficiální nominaci, abychom zhruba věděly, kdo pojede. Nesměly jsme to nikam dávat ani jakkoliv jinak šířit. Potom už jsme dostaly oficiální dokument a nominace byla zveřejněná taky na všech stránkách. V návaznosti na to, jsme jely do Prahy, kde jsme se chystaly na odlet.

Jaký byl váš program před odletem?
Po příjezdu do Prahy jsme byly dva dny v karanténě, v izolaci. Kdyby byl náhodou někdo pozitivní, tak ať nás nezavřou všechny. Hned jsme šly také na PCR testy a ty dva dny jsme byly na pokoji. Měly jsme své online tréninky, na pokojích byly pomůcky na cvičení, takže jsme mohly cvičit a nějakým způsobem trénovat. Bylo to dobré i v rámci odpočinku, protože jsem předtím měla nějaké zápasy s kluky za juniorku Valašského Meziříčí a holky také hrály ve svých ligách.

Kdy váš tým odlétal?
Do Pekingu jsme odlétali 27. ledna. Byl to úplně první olympijský charter do Pekingu, v kterém se poskládal celý náš tým hokejistek plus pár hokejistů. Byly tam biatlonistky a ještě i další sportovci, popravdě nedokážu vyjmenovat, kdo tam všechno byl. Byla to větší skupinka.

Jak se vám v Pekingu líbí?
Je to tu krásné, zatím si to moc užíváme. Jsme v olympijské vesnici, ostatní lidi, nesportovci, sem nemůžou, takže jsme tu jenom my. Je tady třeba i nákupní centrum, takže tu máme všechno, co potřebujeme. Samozřejmě se dodržují i jiná opatření. Snídaně, obědy a večeře míváme ve velké jídelně, kde jsou jednotlivá místa u stolu oddělená plexisklem. Všechno se dezinfikuje, dezinfekce tady protéká snad i kanály (směje se). Po organizační stránce je to zatím super. Jinak vesnice se nedostane nikdo bez akreditace. Když jedeme na zimák, musíme mít akreditaci, bez ní bychom se nedostali vůbec nikam.

Jak vypadá váš den?
Když máme odpoledne trénink, nebo zápas, tak máme dopoledne volno. Většinou je však na programu nějaký videomeeting nebo něco podobného. Odpoledne se chystáme na zápas, cesta na náš stadion trvá kolem čtyřiceti minut, takže musíme vyjíždět dřív, abychom to všechno stíhali. Večer míváme taky volno, ale záleží na tom, kolik nám zbyde času. Občas ještě volno vyplníme nějakým meetingem.

Jak zatím z vašeho pohledu vypadá olympijský turnaj?
Je to hodně těžké, jako vždycky. Soupeře všechny známe a určitě chceme vyhrát skupinu a jít do čtvrtfinále z prvního místa v naší skupině. Určitě to bude náročné jak psychicky, tak fyzicky. Doufám, že to všechno zvládneme.

Jaký je váš cíl?
Cíl úplně nemáme. Necháváme se překvapit. V každém zápase makáme, dáváme do toho úplně všechno. Jsme tady nové, všechno je pro nás v tomto olympijském cyklu nezvyklé, takže i po této stránce těžko říct. Nemáme žádný cíl, ale určitě chceme přejít přes čtvrtfinále, protože na něm vždycky zkolabujeme. Nicméně doufám, že to dotáhneme co nejdál a uděláme už konečně lepší výsledek než jen čtvrtfinále.

Časy zápasů jsou pro Česko příznivé. Dostáváte nějaké ohlasy?
Časy zápasů jsou celkem dobré. S rodinou i kamarády jsem pořád v kontaktu, všichni mi píšou, jak se dívají a fandí. Je to super, podpora je neskutečná. Lidi si ženského hokeje konečně začínají všímat. Snad to takhle bude pokračovat dál a bude v hokeji přibývat více holčiček a více se ho chytnou i média. Samozřejmě to také znamená větší tlak, ale všichni jsme za to hodně rádi. Konečně se nám daří více dostávat do médií a k lidem.

Kapitánka ženské hokejové reprezentace Alena Mills nesla vlajku na slavností zahájení. Jaké to pro vás bylo?
Když jsme se dozvěděli, že Poli (Alena Mills - pozn. red.) ponese vlajku, tak to byl neskutečný pocit. Je to úžasný zážitek, hlavně pro ni, protože se nejen dostanete na olympiádu, ale ještě jste v roli vlajkonoše. Byli jsme za to všichni moc rádi. A zahájení bylo celkově úplně úžasné. Popravdě si ho ale s holkami asi ani nepamatujeme, protože to byla rychlovka (směje se). Ne, byl to opravdu neskutečný pocit.