Jackovy zápisky #8 – Sedm bodů z devíti? Průměr

Václav Trávníček • 25.11.2008

V s e t í n – Dorostencům se začalo dařit. Snad už natrvalo. Během víkendového dvoukola nastřádali svěřenci kouče Jenáčka čtyři body a navázali tak na dobrý výkon proti Hradci Králové. „Po pondělní výhře nad Hradcem jsme se v pátek utkali s Litvínovem a v sobotu nastoupili proti Chomutovu. Tajný plán zněl: udělat z těchto tří duelů devět bodů. Když to shrnu, máme jich sedm. Je to takový průměr, do plné spokojeností chybí ty dva, protože v naší situaci je každý bod důležitý,“ řekl Jenáček v osmém díle Jackových zápisků.

Bod proti Litvínovu ještě přijde k dobru

„Utkání s Litvínovem jsme měli dobře rozehrané. Kluky jsme upozorňovali, že má Litvínov mezi svými řadami výraznou individualitu – hráče Račuka, který dal v posledních šesti utkání osm branek a v každém zápase se prosazoval. Připravovali jsme na něj kluky, říkali jsme, že po ztrátě kotouče by měl mít na zádech hráče, měli jsme jej zdvojovat. Vedli jsme 2:0, ale první gól Litvínova nás hodně znejistěl. Byl to gól po bully, kdy jsme nezareagovali na prohrané vhazování. Račuk si to obranou prokráčel, položil gólmana a zavěsil. Od té doby jsme byli nervózní, báli jsme se vítězství. Hráli jsme křečovitě, na hokejkách jsme neměli klid. O vyrovnávací gól jsme si přímo říkali. Nakonec jej Litvínovští dali osm minut před koncem. Pak už to byla přetahovaná, na svoji stranu jsme to mohli strhnout jak my, tak Litvínov.

Nakonec zápas vyústil v prodloužení. Šanci jsme měli, Víťa Pelc byl v mezikruží zcela volný. Bohužel nedal. Došlo na nájezdy, kde je to hop, nebo trop. Dostali důvěru kluci, kteří ji dostali. Z pěti nájezdů jsme nedali žádný. Byla tam viděl velká nervozita, nebyl tam klid, uvolnění. Kluci si uvědomovali, že i ten druhý bod je velmi důležitý. Bohužel přes velmi dobrý výkon našeho brankáře, který v utkání chytil řadu šancí a v penaltovém rozstřelu nás dlouho držel, jsme nebyli schopni reagovat a dát aspoň jeden gól. Bylo to pro mě zklamání, protože jsem byl přesvědčený, že náš výkon jde nahoru. Potřebovali jsme potvrdit vítězství proti Hradci Králové, protože jsme v sezóně zatím dvakrát za sebou ještě nezvítězili. Věřil jsem, že to urveme, ale nepodařilo se. Nicméně v konečném součtu bude možná i jeden bod dobrý, to se ještě uvidí.“

Nejlepší obrana je útok

„Kvůli ztrátě jednoho bodu v utkání proti Litvínovu pro nás byl duel s Chomutovem velice důležitý. Kdybychom prohráli, bylo by to špatně. Začátek byl z naší strany opět ustrašený, nervózní, nicméně jsme se zlepšovali. Zvlášť ve druhé třetině, ve které jsme utkání otočili z 0:1 na 3:1. V tu chvíli byl soupeř zralý k doražení. Trenéři soupeře kluky zklidnili, motivovali. My jsme pak dvakrát trestuhodně nepokryli útočníka a najednou jsme začínali odznova – 3:3. Zareagovali jsme na to však okamžitě. Stáhli jsme čtvrtou pětku z ledu a dohrávali utkání na tři lajny, které dostaly důvěru. Gól na 4:4 nám vrátil sebevědomí a víru ve vítězství. Třetí třetina už byla hop, nebo trop. Zdůrazňovali jsme klukům, aby se nebáli hrát. Většinou je to tak, že když se hráč bojí, stejně gól dostane. Naopak když je aktivní, může gól sám dát. Betonovat se může poslední tři čtyři minuty, ale ne celá třetina.

Po zbytečném faulu jsme šli do čtyř. A inkasovali jsme branku na 4:4. V tu chvíli byla nálada na bodu mrazu, ale já pořád věřil, že přece nemůžeme mít pořád takovou smůlu, abychom prohrávali dobře rozehrané zápasy. Věřil jsme, že v sobě ještě najdeme sílu a utkání znovu překulíme na naši stranu, což se po druhé brance Davida Klimka podařilo. Času do konce moc nezývalo, takže jsme vycházeli z obrany. Zároveň jsme se snažili i útočit, protože když máte puk na hokejce, nehrozí bezprostředně inkasování gólu. Proto se říká, že nejlepší obrana je útok. Podařilo se nám dát šestý gól a třešničkou na dortu byl ten sedmý Jirky Kozáka. Myslím, že se nám pomohl strategický tah. Po pátečním utkání jsme prohodili dva střední útočníky. Honzu Podešvu jsme dali k Jirkovi Kozákovi a Rendovi Kajabovi. Té lajně to proti Chomutovu sedlo, dala tři góly. Další útoky se přidaly a hrály taky dobře. Je vidět, že když hra přejde v nadšení a kolektivní výkon, kdy se hraje dopředu i dozadu, pomáhá se obraně a dohrávají se souboje, je pak hra kompaktní a dobře se na ni dívá.“

Blíží se polovina soutěže

„Získané tři body jsou pro nás moc důležité, protože potřebujeme bodů jako soli. V první čtvrtině soutěže jsme udělali osm bodů, dnes jich máme deset. Příště nás čekají Plzeň a Karlovy Vary. Bude to tam těžké, ale zkusíme překvapit, zkusíme bodovat. Gólman Nechvátal se jeví velmi dobře, chytil se u nás. Drží tým, takže máme tím pádem větší šance. Pokud se nám podaří vstřelit branky, můžeme bodovat i venku. Tím bude končit polovina soutěže, skončí česká část a přesuneme se na Moravu. Ve spodních patrech tabulky je kromě nás namočených ještě víc moravských mančaftů, takže si to mezi sebou rozdáme. Musíme udělat všechno proto, abychom unikli z bezprostředního ohrožení. Stále zdůrazňujeme, že letos je nejdůležitější záchrana.“

Předchozí díly:

Jackovy zápisky #7 – Bolfíkovy branky, traktor a výhra proti Hradci (18.11.2008)

Jackovy zápisky #6 - Během přestávky už s novým gólmanem a odborným konzultantem (4.11.2008)

Jackovy zápisky #5 - Smolná prohra s Pardubicemi, rvačka a vítězství proti Spartě (21.10.2008)

Jackovy zápisky #4 - Je třeba se víc tlačit do brány (13.10.2008)

Jackovy zápisky #3 - Až do Vánoc budou každá dvoukola utkání pravdy (7.10.2008)