Škoda. Na Plzeň jsme měli, říká Tomáš Štůrala

Václav Trávníček • 18.02.2007

V s e t í n – Před příchodem na Valašsko jej v extralize nikdo neznal. Teď chytá Tomáš Štůrala za Vsetín a byť je sezóna u konce, předvádí kvalitní výkony. V posledním utkání žlutozelených na domácím ledě zachránil několik vyložených gólů a dlouho držel vsetínské akcie nad vodou. Přesto jeho tým nakonec plzeňskému Lasselsbergeru podlehl. „Škoda první třetiny, kdybychom ji neprohráli 1:2, všechno by dopadlo jinak. Myslím si, že jsme dnes na Plzeň měli,“ smutnil po zápase dvaadvacetiletý brankář, jenž působí v druholigovém Jindřichově Hradci pod trenérem Jiřím Veberem. „Myslím, že právě on mě sem doporučil. Kdysi tady hrál a dodnes má s vedením dobré vztahy,“ řekl Štůrala.

Jak se vám líbila „děkovačka“ na konci zápasu? Fanoušci se s týmem loučili, jako byste získali titul. Přitom končíte poslední.
„Bylo to moc příjemné. Lidé jsou fantastičtí, tým v podstatě jen dohrává sezonu a fanoušci za ním pořád stojí. To se mi na nich moc líbí.“

Dnes lidé vytleskávali vaše jméno, ale před příchodem do Vsetína vás neznali. Jak jste se vlastně na Valašsko dostal?
„Jsem za to hodně rád, protože jsem to vůbec nečekal. Tak trochu jsem počítal s tím, že bych mohl skočit na chvíli do první ligy, ale o extralize se mi nesnilo. V Hradci nás trénuje Jiří Veber, který tady hrával a dodnes má se Vsetínem dobré vztahy. Myslím, že právě on mě sem doporučil. Mám to do Hradce sice asi tři sta kilometrů, ale já jsem rád že můžu chytat ve Vsetíně. Takže se to dá zvládat. Pravda je, že když na mě některý z Lotyšů něco zakřičí, moc nerozumím. Ale zatím nám to funguje dobře a snad to tak bude i dál.“

Skočil jste ze druhé ligy přímo do extraligy. Nebyl to trochu šok?
„Jasně. Změna je to veliká, už jenom ta atmosféra na zimáku. No a pak ta jména. Když člověk nastupuje proti současným nebo bývalým reprezentantům, je to úplně jiný pocit než hrát druhou ligu.“

Pro brankáře konkrétně to musí být velká změna.
„Velký rozdíl je ve výstroji. V Hradci jsem měl ještě tu velkou brankářskou výstroj a tady ve Vsetíně mi dali normální malou. Je to nezvyk. Další zvláštností je, že střely extraligových hokejistů se mi chytají daleko lépe, protože jsou většinou přesně mířené. Ve druhé lize to kolikrát hráč vystřelí tak, že se puk ve vzduchu nějak zatočí a nakonec dopadne úplně jinam, než hráč i brankář mysleli. Samozřejmě jsou také hráči v extralize daleko zkušenější. Ve druhé lize vystřelí z první, tady si počkají, až budou ve výhodnější pozici.“

Neměl jste z extraligy obavy? Přece jen byl pro vás Vsetín velká neznámá.
„Přiznám se, že jsem měl obavy veliké. Ale naštěstí to dobře dopadlo.“

Ve vsetínském dresu vás čeká poslední zápas letošní sezóny proti mateřskému Zlínu. Uvidí vás fanoušci opět mezi tyčemi?
„Samozřejmě bych chytat chtěl. Uvidíme, jak to budu všechno stíhat, protože zítra hraji za Hradec v Milevsku. Věřím ale, že mě trenéři proti Zlínu do branky postaví. Chytat za Vsetín ve Zlíně, víc si snad teď ani nemůžu přát.“

Může vám vsetínská anabáze pomoct k hledání nového angažmá po sezoně?
„Určitě. Příští rok bych už druhou ligu nechtěl hrát, rád bych zkusil něco jiného. Myslím, že angažmá ve Vsetíně mi pomůže najít nějaké místo. Ale co bude po sezoně je teď pro mě na vedlejší koleji. Hlavně chci dochytat ve Vsetíně základní část a pak se přesunu do Hradce, kde nás čeká play off. Což je pro mě priorita. Co bude potom, tím se ještě nezaobírám.

Jak se na play off druhé ligy těšíte?
„Těším se. Uvidíme, jak se nám bude dařit, do play off jdou jako favorité Vrchlabí a podobné týmy ze špičky tabulky, které chtějí do první ligy. My můžeme spíš překvapovat, ale angažmá tady ve Vsetíně mi přidává hodně sebevědomí.“