Vsetínu se v přípravě daří, porazil i Topoľčany

Radek Bařina, Petr Vychopeň • 26.08.2008

V s e t í n – Další vítěznou přípravu mají na svém kontě hokejisté VHK. Ve vyrovnaném utkání dnes zdolali slovenský prvoligový celek z Topoľčan, když o svém vítězství opět rozhodli ve třetí třetině, jíž vyhráli dvoubrankovým rozdílem. Výhru domácích, hrajících tentokrát se třemi kompletními pětkami, zařídili svými trefami Štraub, Pšeja a gólem v poslední sekundě utkání, do opuštěné hostující klece, Gergela. V brankovišti Valachů pak znovu neotřesitelně vládl Lukáš Plšek, který svůj tým nejedenkrát výrazně podržel.

Přípravné zápasy - přát. út 26.8.18:00
HC Topoľčany
3:1(0:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 26. Štraub (Zavorálek, Tesařík), 48. Pšeja (Gergela), 60. Gergela (Marek) - 28. Kačer (Tvrdík).
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Zavrtálek, Rajnoha, Pšeja, Šimek, Černý, Černák - Tesařík, Štraub, Ašer, Marek, Gergela, Vaněk, Gajdošík, Klabačka, Mikeš, Kořenek.
HC Topoľčany: Mrižo - Božík, Kačer, Bobocký, Uhrík, Chochulka, Bystričan, Vystavic, Kutňanský, Oravec, Gračik, Magušín, Náhlík, Tvrdík, Mihalík, Valko, Kabát, Grman, Griňa, Butáš, Ďatělinka.
Ačkoliv Topoľčany naskočily do duelu lépe a jako první vážněji ohrozily branku soupeře, po zbytek třetiny to byl spíše koncert domácích. Valaši hráli aktivně a hostům dělali značné problémy. K dokonalosti však chybělo přesnější zakončení. Ať už to byl v 5. minutě Vaněk s Pšejou nebo o minutu později jejich kolega Klabačka, síť brankáře Mriža se ne a ne rozvlnit. Nadějně to pro Vsetín vypadalo v 11. minutě, když se hosté provinili proti pravidlům. S početní výhodou však domácí nenaložili dle svých představ. Jediným, kdo otestoval hostujícího brankáře se stal urostlý bek s číslem 27 Černák, poté co mu puk namazal jeho parťák z obrany Černý. Na jedničku si však počínal i dosud nezahřátý Plšek v 15. minutě, když likvidoval šanci Kabáta.

Hra poté dostala rychlý spád a obecenstvo přihlíželo jedné šanci za druhou. Nejdříve topoľčanský Tvrdík objížděl domácí klec, přičemž Plšek, snažíc se vypíchnout Tvrdíkovi puk, ztratil hůl. Jenže hosté váhali se zakončením, což se jim nevyplatilo. K protiútoku zavelel Marek a jen tak tak, že se skóre neměnilo. Náplastí pro Vsetínské posloužilo alespoň vyloučení Kabáta. Minutu nato pálil lídr vsetínského mančaftu Tesařík a protože mu v tom bylo nedovoleně bráněno, přesilovka se zdvojnásobila. Jenže obranná činnost Topoľčan zafungovala skvěle a právě Tesařík se dopustil útočného faulu. Poslední dvě minuty prvního dějství pak patřily hostům. Jmenovitě Kabátovi a Uhríkovi zbyly oči pro pláč, když Plšek krotil jejich šance ke skórování.

Druhá dvacetiminutovka už byla jednoznačně vyrovnanější jak po stránce předvedené hry, tak i na šance. Slováci zařadili vyšší stupeň rychlosti a hned z kraje třetiny zaútočili. Z tlaku mohl těžit Káčer, ale v brankovišti byl rychlejší Plšek. Za domácí zase zkoušel štěstí Štraub, ale jeho vidina vstřelit branku se s realitou neztotožnila. Pochvalu si zaslouží obránci Topoľčan, kteří bleskurychle dojeli puk kutálející se za brankovou čáru. V defenzivní fázi pak chyboval Mikeš z řad zelenožlutých. Ani jeho zaváhání se však osudným nestalo. Jinak tomu bylo v 26. minutě, když pomyslné misky vah naklonil na svou stranu domácí Štraub, na jehož dorážku byl i Mrižo krátký (1:0). Vstřelená branka domácí vyloženě nakopla a div že se fanoušci nedočkali další trefy.

Blízko blizoučko tomu byl Vaněk s Gergelou, jenže brankářská akvizice Topoľčan se zaskvěla nádhernou robinsonádou. A na Mrižovu aktivitu navázal i slovenský kanonýr Káčer, jehož přesilovková rána z 28. minuty rozjásala hostující lavičku (1:1). Strhnout vedení opět na svou stranu se o chvíli později pokusil Tesařík, jenže vyrážečka gólmana byla proti. Do konce druhé třetiny mohli diváci přihlížet vyrovnané partii s dostatkem šancí. K té výraznější se propracoval nejprve Gajdošík, ale brána hostí mu byla příliš malá. Na druhé straně kontroval v 34. minutě Uhrík, ale taktéž ztroskotal na nepřesnosti. Překrásnou kličkou se v 38. minutě prezentoval vsetínský Gajdošík, jenže stopku mu vystavil Mrižo, přesněji jeho betony. V závěru třetiny se neprosadil ani Ašer, který z mezikruží zamířil vedle.

Do rozhodující části se tak vstupovalo za nerozhodného stavu. Strhnout výsledek na svou stranu mohli hosté v 45. minutě prostřednictvím Božíka, avšak po oku lahodící kličce následovalo prachbídné zakončení. A trestalo se na druhé straně. Psala se 48. minuta, když si Gergelovu nahrávku vyzvedl Pšeja, sjel si do mezikruží a pohotově překonal gólmana k levé tyči (2:1). Třetí branku mohl záhy přidat agilní Štraub, když si puk prohodil mezi bruslemi hostujícího obránce. Jeho následné ráně však scházela přesnost. Vytvořený tlak nakonec vyústil ve faul Topoľčanských. Zelenožlutí se usadili v útočném pásmu a po kombinaci nahodil puk Černý. Mrižo ho vyrazil před sebe, jenže dobrou orientaci předvedli bránící obránci.

Velké příležitosti se pak dostalo Kabátovi, který na Plška zkusil vyzrát příklepem z levého kruhu. Oblíbenec vsetínského publika však nezklamal a včas zasáhl betonem. Na druhé straně se mohl radovat Tesařík, kterému nahrál Štraub, ale ani teď branka nepadla. V čase 58:51 byl vyloučen domácí Rajnoha a Topoľčany, které zavětřily poslední šanci, si vzaly oddechový čas. A že se měl Plšek co ohánět. Už za hry bez brankáře vykročil vstříc vyrovnání Božík, jenž natřikrát dorážel puk za Plškovy záda. Tato velká šance však zůstala z pohledu hostů nevyužita a Vsetínští vyhodili puk do středního pásma, kde číhal Gergela. Tomu se však přes bránícího hráče nepodařilo trefil odkrytou kasu a stále nebylo rozhodnuto. Závěrečný tlak hostů už ovoce nepřinesl, spíše naopak. V poslední vteřině vyrovnaného duelu se nakonec přece jenom trefil do černého svým vyhozením Gergela (3:1).