V důležitém záchranářském souboji porazil starší dorost Ústí

Radek Bařina • 14.12.2013

Důležitou výhru získali vsetínští starší dorostenci proti Ústí nad Labem. Souboj posledních celků tabulky příliš hokejové krásy nenabídl, přinesl však velké drama. Domácí sice dlouho vedli, v polovině druhé třetiny ale náskok ztratili, a když se v 51. minutě trefil hostující Macek, vypadalo to s nimi bledě. V závěru ale Ústečtí doplatili na to, že na lapač přijeli jen se třinácti hráči do pole. Domácí měli více sil a díky Hořanskému a Strmiskovi dokázali otočit skóre na konečných 4:3. Přes ne zcela přesvědčivý výkon si tak Valaši připisují cenné tři body.

ELSD - 30.kolo so 14.12.16:15
HC Slovan Ústí nad Labem
4:3(2:1, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 14. Grygar (Strmiska, Mikula), 19. Svozílek (Hořanský), 55. Hořanský, 57. Strmiska (Grygar, Weintritt) – 18. Kašek, 29. Macek (Tůma), 51. Macek (Tůma, Kopta). Rozhodčí: Fiedler – Kurtin, Laczko. Vyloučení: 9:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 65. Střely na branku: 35:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 4:3.
VHK ROBE Vsetín: Bechný – Augustín, Gazda, Weintritt, Svozílek, Hohl – Rýpar, Hořanský, Lainka, Kovář, Konopka, Světlík, Mikula, Janošek, Tydlačka, Grygar, Toman, Strmiska
HC Slovan Ústí nad Labem: Zvědělík – Hucek, Benda, Michajličenko, Kašek, Koval, Drha, Macek, Kopta, Rubeš, Tůma, Zdvořáček, Amirov, Ozom.

Vstup do utkání patřil domácím, kteří hosty ze severu Čech zatlačili do obranné třetiny, ale nebezpečnou střelu na brankáře Zvědělíka nevyslali. Ústí, které na Valašsko přijelo jen s třinácti hráči do pole, v sedmé minutě zahrozilo v situaci dva na jednoho: Kašek šikovně přihrál Amirovovi, jeho pokus po ledě ovšem Bechný vyškrábl. Brankový účet zápasu tak přece jen otevřeli Vsetínští. Strmiskovi sice v přečíslení tři na dva nejprve přihrávka utekla, puk ale stihl včas dojet. Následně jej poslal na hůl Ondřeje Grygara a ten z téměř nulového úhlu trefil odkrytý kout ústecké klece - 1:0.

Ten samý hráč mohl brzy vedení navýšit, z mezikruží ale nastřelil jen gólmana a následnou dorážku poslal těsně vedle. Ústečtí Lvi byli viditelně v útlumu, nicméně na vyrovnávací gól se příliš nenadřeli. Vsetínská obrana naservírovala kotouč Matyáši Kaškovi jako na stříbrném podnose a hostující forvard ho s rutinou mohl uklidit do odkryté branky. Jenže vyrovnaný stav vydržel na ukazateli skóre pouhých jednapadesát vteřin. Po kombinaci v útočném pásmu dostal přihrávku na levý kruh Ivo Svozílek a ranou pod Zvědělíkovu lapačku vrátil zelenožlutým vedení.

To mohli Vsetínští pojistit hned několikrát ve druhé třetině, ale vždy doplatili na nedůslednost v koncovce. V polovině zápasu se navíc hosté oklepali a vyrovnali nejen hru, ale i skóre. V rychlém protiútoku se ke kotouči dostal Marek Macek a jeho pokus proklouzl Bechnému mezi betony. Závěr druhé třetiny potvrzoval postavení obou celků v tabulce, diváci na stadionu Na Lapači sledovali festival nepřesností a chyb na obou stranách.

Změnu přinesla až jednapadesátá minuta. Mackovu střelu totiž Bechný vyrazil jen za sebe a puk se po dopadu na led pomaličku dokutálel za brankovou čáru. Smolný gól v síti Vsetína znamenal vedení Ústeckých Lvů 2:3 a také druhý zásah hostujícího kapitána v utkání. Hokejisté v modrých dresech mohli vedení navýšit v přesilovce na sklonku 55. minuty, stal se ovšem pravý opak. Domácí dravec Hořanský nabral ve středním pásmu rychlost, obhodil si beka a přesnou střelou na vyrážečku nedal Zvědělíkovi šanci. Domácí slavili, ale jak se brzy ukázalo, opravdový důvod k jejich veselí měl teprve přijít.

Dvě minuty po Hořanského zásahu vypálil v početní výhodě Grygar a v následném závaru před ústeckým brankovištěm se k puku dostal Petr Strmiska. Ten našel místo pod betonem přesouvajícího se Zvědělíka a vystřelil domácím tříbodové vítězství. Hosté sice v samotném závěru zkusili štěstí v power play, Bechného se jim však napočtvrté překonat nepodařilo.

Jiří Rech (trenér Vsetína): „Vhledem k vývoji celého utkání si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. První třetina byla z naší strany velmi dobrá, i když Ústí hodně hrozilo z brejků. Něco jsme si ale řekli v kabině, trochu jsem po první části musel zvýšit hlas. Hra se zlepšila, nicméně jsme druhou třetinu prohráli 0:1. Za stavu 2:3 ve třetí části jsme se nevzdali, kluci to otočili a ubojovali. Bereme perfektní tři body.“

Vít Borůvka (trenér Ústí nad Ladem): „V první třetině nás soupeř přehrával, bylo vidět, že zná výhodu úzkého kluziště. Domácí byli lepší a zaslouženě se dostali do vedení. Během utkání jsme ale hru vyrovnali. Možná jsme si zasloužili i bodovat. Bohužel tři hrubé chyby našich hráčů nás o body připravily.“