Zlín nás vrátil do reality, řekl po debaklu Neliba

Aleš Koňařík • 23.10.2001

V s e t í n – Vsetínské mužstvo se potýká s první velkou krizí. Pátý zápas bez vítězství, poslední krutá prohra o to bolestnější, že šlo o sousedské derby se Zlínem. Tým marně hledá střeleckou pohodu ze začátku ročníku, vždyť v posledních třech zápasech se mezi střelce zapsali pouze dva hráči, Vlach a Vampola. Se Zlínem pak vyhořely obranné řady. „Musíme si s hráči promluvit a začít hrát to, na co máme,“ naznačil cestu z mizérie trenér Jan Neliba, kterému ale přidělalo další vrásky zranění gólmana Biegla.

Brankářská jednička odstoupila ze zápasu bezprostředně po čtvrtém gólu Lešky. Zatímco se opodál radovali hráči ve žlutomodrých dresech, Biegl se na ledě svíjel bolestí. Předběžná diagnóza: vykloubený kotník a značně nejistý start v pátek na Spartě. „Byla by to pro nás rána, kdyby nemohl v příštích zápasech nastoupit,“ strachoval se Neliba. „Už tak máme hodně zraněných, tohle by bylo úplné dovršení naší smůly.“

Smůla nejen při neustále široké marodce, ale v poslední době také v koncovce. Útočná hra vsetínských je upracovaná, roztahaná po rozích. Chybí přímočarý tah na bránu, hráči raději dvakrát nahrají než by jednou vystřelili, utápí se ve zbytečných kličkách. Jako by se i současný Vsetín stále snažil produkovat stejný styl co loňské mužstvo. S tím zásadním rozdílem, že do jeho kvalit má daleko.„Naše produktivita je zarážející, zaměřit se však musíme na všechny herní činnosti: nedostávat góly a snažit se jich dávat více,“ řekl k tomu Neliba, kterého mrzela nejen chabá střelba, ale také obranná činnost. „Dnes jsme vyprodukovali hodně chyb, Zlín je úplně perfektně dokázal využít. Nedostal nás sice pod trvalý tlak, ale minimálně třikrát jsme vlastní vinou ztratili puk a soupeři tak náskok přímo darovali,“ pátral Neliba po příčinách debaklu.

Na předvedené hře šlo přeci jen vypozorovat pár pozitiv: hráči dřeli do posledního dechu i za stavu 0:6, a obstojně se v extraligové premiéře ukázal i gólman juniorky Plšek. Při střelecké exhibici Zlína dostal sice za třicet minut tři góly, díky děravé obraně svého mužstva však leccos pochytal a možná zabránil i dvojcifernému přídělu. „Plšek nic nepokazil, chytil i něco navíc. Mužstvo mu při premiéře v extralize moc nepomohlo,“ dodal k výkonu mladého gólmana Jan Neliba.

Nemilosrdný los přiřkl trápícímu se týmu soupeře z nejtěžších. V pátek jej v Praze čeká Sparta. Vsetínští se podle Neliby pokusí o takřka nemožné: „Naším úkolem pro pátek je být důstojnějším soupeřem a pokusit se bodovat.“