Základní část řečí čísel

Radek Bařina • 24.02.2013

Základní část sezóny 2012/13 je za námi. V dnešním článku na ní zavzpomínáme řečí čísel. Podíváme se na to, kdo ovládl týmovou produktivitu VHK Vsetín, kdo nejčastěji rozvlnil síť za zády soupeřových brankářů a blíže si rozebereme výsledné hodnocení +/-. Taktéž se podíváme na méně obvyklé statistiky. Dozvíte se tak, kdo byl nejčastějším střelcem týmu, kdo dal nejvíc branek v přesilovkách a spoustu dalších zajímavostí. Závěrem si povíme i něco o tom, jak se Vsetínu dařilo v přesilovkách a jak fungovala obrana v oslabeních.

Nejproduktivnějším hráčem VHK se v základní části stal, stejně jako vloni, Daniel Vaněk. Letos se mu sice, i díky zranění, nepodařilo zdolat 50 bodovou hranici, zisk 47 bodů za 13 branek a 34 asistenci ho přesto řadí mezi TOP 5 hráčů ve 2. lize – východ. Taktéž druhé místo zůstalo na Valašsku stejné. Skončil na něm František Zúbek se 40 body. S 25 vstřelenými brankami se populární „Fero“ stal rovněž nejlepším střelcem týmu a třetím nejlepším kanonýrem soutěže. Třetí místo v produktivitě VHK obsadil další člen prvního útoku Adam Mikšovský se 42 body (14+32). Mezi obránci byl nejproduktivnější Lukáš Vrba s 22 body (7+15). Překvapením bude post nejtrestanějšího hráče Vsetína. Tím je totiž Ondřej Hruška s 87 trestnými minutami. Nutno dodat, že na tento výsledek má vliv několik osobních trestů. O pět trestných minut méně vyfasoval Juraj Tichý.

Ani jeden ze vsetínských hráčů nenastoupil do všech utkání základní části. Nejvíc toho tudíž mají odehráno Vrba a Mikšovský se 41 zápasy. Smolařem je bezesporu Jiří Korčák, jemuž zranění vystavilo stopku do zbytku sezóny už po 4 odehraných duelech.

Petr Hruška – nejlépe bránící útočník

Zaměřme se nyní pozorněji na hodnocení +/-. Pozorného fanouška nejspíš ani příliš nepřekvapí, že nejlepší poměr účasti na ledě při vstřelených/obdržených gólech má Petr Hruška. Ten letos, jak je jeho zvykem, odvedl spoustu černé práce a i díky tomu, že koleno jej v sezóně příliš nezlobilo, se z něj postupně stal jeden z klíčových hráčů týmu. Zejména druhá polovina soutěže, v níž vynechal jen minimum utkání, Petrovi vyšla, z celkového zisku 9 kladných bodů jich v ní totiž získal 7. Přesto v tomto hodnocení nebyl nejlepším hráčem druhé poloviny základní části. Jistě k nemalému překvapení mnohých fanoušků totiž ještě o jeden plus bod navíc získal bek Daniel Tesařík. Na ledě sice občas je znát, že se jedná o přeškoleného útočníka, Tesařík to ale nahrazuje svými zkušenostmi a zodpovědným přístupem. Dohromady za celý ročník získal +6 bodů a je v tomto ohledu druhým nejlepším bekem. Tím nejlepším je Lukáš Vrba s +7 body (+3 ve druhé polovině soutěže).

Za nejlepším Petrem Hruškou se mezi útočníky umístil na druhém místě, tak trochu dle očekávání, Daniel Vaněk s +7 body. Ty vesměs nasbíral již v první půlce soutěže. Elitní formaci vůbec tato disciplína ve druhé půli základní části příliš nevycházela. Posuďte sami: Vaněk 0, Mikšovský -4, Zúbek -5. Hůře, než křídlům elitní letky se vedlo jen Holíkovi (-8) a obránci Fardovi (-6). U klíčového obránce týmu nevypadá vysoké záporné číslo příliš dobře, je ale nesporné, že vliv na to mají četná zranění a nemoci, kterých si Farda letos užil vskutku požehnaně. Než si pak Farda zvykl na zápasový rytmus, mínusové body mu bez pardonu naskákaly. Vraťme se ale zpět ke kladným hodnotám. Druhá polovina soutěže vyšla, krom výše zmíněných, též Ondrovi Hruškovi (+6, celkově v základní části +5) nebo Renému Kajabovi (+6, celkově +2).

Týmový snajpr? Samozřejmě Zúbek

Nejvíc střel na soupeřova brankáře si v sezóně připsal Fero Zúbek. Na branku mířil ve 118 případech, což při 25 trefách do černého znamená úspěšnost střelby 21 % (nejvyšší v týmu). Nikdo jiný z Valachů se přes 100 střel nedostal, byť některým to nejspíš překazilo pouze zranění. Platí to především o Podešvovi (94 střel, úspěšnost 9,5 %) nebo Fardovi. Ten odehrál sice jen 23 zápasů, vystřelil v nich ale 75krát, což je nejvíc střel ze všech beků. Průměr více než tři střely na zápas pak znamená, že co do průměru na utkání byl Jiří Farda vůbec nejčastějším střelcem celého týmu. Farda také drží rekord v počtu střel v jednom zápase. V prvním domácím duelu s Frýdkem-Místkem vyzkoušel pozornost hostujícího gólmana hned 8krát. Střelecky aktivní byli mezi obránci také Vrba (70 střel) a Tichý (65 střel).

Nejvíc vsetínských branek v přesilovkách zaznamenal Daniel Vaněk (8), následován Zúbek (7) s Vrbou (6). Dohromady se v přesilovkách prosadilo 15 vsetínských hokejistů. V oslabení dokázali skórovatFrantišk Zúbek (3krát), Kajaba (2krát) a dalších šest hráčů jednou.

Nahlédněme nyní do statistik gólmanů. Ve druhé polovině soutěže si oba mírně polepšili, celková čísla nicméně vypadají pozoruhodně. Petr Hromada čelil 500 střelám s úspěšností rovných 88 %, Lukáš Plšek pak zasahoval 608 krát s úspěšností o neuvěřitelnou setinu horší (87,99 %). Nepatrně líp je na tom Hromada i co do průměru (3,01 proti 3,23). Z čísel je každopádně patrné, že brankářská dvojice Vsetína je opravdu vyrovnaná a každý z brankářů si letos prožil lepší i horší fázi sezóny.

Síla v oslabeních, problémy venku

V krátkosti proběhněme i týmové statistiky. U gólmanů ale ještě chvíli zůstaneme. Vůbec nejvíc zásahů na jedno utkání si oba brankáři podělili na ledě Opavy. Při prohře 7:3 z úvodu druhé čtvrtiny soutěže museli čelit 43 soupeřovým pokusům. Nejvíc se naopak nudil Hromada při vítězství 7:0 nad Valašským Meziříčím. Šlo na něj totiž pouze 10 střel. Nejbohatší na střely jsou pravidelně duely s Karvinou. Rekordní byl ten poslední, kdy Vsetín vypálil 44 střel a Karviná 35 střel. Nejvíc pokusů v sezóně měli ale Vsetínští v jiném zápase s Karvinou. Ve třetí čtvrtině zasypali doma gólmana Moravcova týmu 47 střelami. Velkou práci s Valachy měli, kromě karvinských brankářů, také gólmani Valašského Meziříčí a Frýdku-Místku. Jedna zajímavost. Dle dostupných materiálů přestřílel Vsetín své soupeře ve 29 případech. 11krát byl aktivnější protivník, ve zbylých utkáních to oběma týmům pálilo stejně.

Páté místo nakonec získal Vsetín v počtu vstřelených branek, stejně se umístil i co se obdržených gólů týče. Z tohoto hlediska by se tedy dalo říct, že páté místo v tabulce je zasloužené. Při pohledu na utkání hraná doma a venku je pak patrný diametrální rozdíl. Doma se stal Vsetín druhým nejlepším týmem, pouhý bod za Havířovem. Zato venku, venku byl široko daleko horší jen jediný tým a to Valmez. Jedno z vysvětlení tohoto faktu se pak nabízí při pohledu na vstřelené góly. VHK se venku trefil jen 55krát, což je opět druhý nejhorší výsledek. A s odstupem. Naopak, čtvrtfinálový soupeř Vsetína Poruba, je venku 3. nejlepší tým ligy. Na soupeřových kluzištích získala 29 bodů (Vsetín 16) a nastřílela 67 branek.

V přesilových hrách se Vsetín v průběhu sezóny zlepšoval. Začal na slabých 11 %, v polovině soutěže měl už úspěšnost 16,5 % a tu ve zbytku základní části ještě o půl procenta zlepšil (26 gólů ze 153 přesilovek). V součtu sezóny VHK dosáhl na úspěšnost přesilovek 16,8 %, což je, řekněme, průměrné číslo.

Velmi příjemný je pohled na hru v oslabení. Vyjma nepovedené druhé čtvrtiny, ve které VHK inkasoval v oslabení víc gólů než ve zbytku utkání dohromady, si totiž Valaši vedli v této herní činnosti znamenitě. Ve druhé polovině soutěže inkasovali ze 154 případů pouze 13 gólů, což dělá úspěšnost 91,6 %. Celková sezónní úspěšnost je 87,7 %, kdybychom ale odmysleli onu druhou čtvrtinu, byla by úspěšnost Vsetína přes 90 %. K tomu nutno připočíst fakt, že Vsetín dokázal v oslabení hned 12krát vsítit gól. Celkově hrál Vsetín v základní části 280 přesilovek (47 gólů v nich dal, 6 dostal) a 269 oslabení (v nich 33 gólů inkasoval a 14 vstřelil).

Taková tedy byla základní část řečí čísel. Ta ale budou už brzy vynulována, odsunuta do pozadí. Začíná nová soutěž, začíná play-off. A věřme, že po něm budou statistiky VHK plné kladných čísel a vysokých úspěšností.

Kompletní přehled individuálních statistik po základní části naleznete v následující tabulce:

Vysvětlivky: Gph – góly v přesilovce; Gos – góly v oslabení; Gts – góly z trestného střílení; Gpb – góly do prázdné brány; Gpr – góly v prodloužení; Stř – střely na bránu, tm – trestné minuty; 2-5-o-k-th – typ trestu (2min– 5min-10min-do konce utkání-trest ve hře)

Pozn: Statistiky +/-, střel na bránu a zásahů brankářů jsou pouze neoficiální. Různé zdroje proto mohou vykazovat mírně odlišné hodnoty.