Vsetínská stopa na MS 2014 v Bělorusku: Guntis Galvinš

Dominik Tobola • 10.05.2014

Pět, čtyři, tři, dva, jedna a konec. Celá Minsk Arena jásá a jásá právem. Lotyšsko totiž zrovna senzačně poráží národní tým Finska. Počet 11 700 diváků totiž tvoří výhradně vínově červené peklo. V závěrečných momentech finské power-play je na ledě i Guntis Galvinš, někdejší vsetínský hráč. „Bylo to moje první angažmá mimo rodnou zemi, takže jsem tam získal mnoho zkušeností. Byl tam vynikající tým, rozuměli jsme si," pochvaluje si obránce první formace lotyšského národního týmu na šampionátu.

Guntis Galvinš
» Lotyšský obránce, odchovanec Prizma Riga
» Narodil se 25. ledna 1986 v Talsi
» Ve vsetínském dresu odehrál sezonu 2006/07 a to společně se spoluhráči Darzinšem a Berzinsem
» Naposledy působil v AIK Stockholm
» Profil Guntise Galvinše na Eurohockey.com

Nejprve gratuluji ke skvělému počinu. Porazit Finsko na mistrovství světa... Co na to říci?
Vynikající utkání z naší strany. Při hře pět na pět jsme byli vyrovnaným někdy i lepším týmem. Makali jsme na dvě stě procent, chovali jsme se na ledě jako tým. Potom to bylo i štěstí, že jsme dokázali zužitkovat dvě přesilovky.

Strávil jste hodně času na ledě, po Artursi Kuldovi druhý nejvíce. Jak jste na tom se silami?
Abych se přiznal, jsem úplně hotový. Musím dobře zregenerovat, protože nás čeká zítra od 11:45 zápas s Německem. My se chceme zachránit, co uhrajeme navíc, je navíc. Pro naše fanoušky a zemi bychom si to moc přáli.

Regenerace je myšlena rotopedem, vířivkou a podobně?
Přesně tak. Půjdu se vyjezdit na kolo, protože se, jak už jsem říkal, nemůžu ani nadechnout. U ostatních členů to nebude jiné. Kdo chce, půjde do sauny, bazénu či se jen tak vyklusat. Musíme již myslet na zítřek. Dnešek už je za námi, ač byl skvělý.

Když už jsme nakousli ty fanoušky. Co říkáte na to, co předvedli dnes ti Vaši?
Tak to bylo něco šíleného. Neslyšeli jsme na ledě ani písknutí rozhodčího. Byli opravdu skvělí. Skoro 12 000 diváků a troufnu si říci, že 98 procent byli lidé z Lotyšska. Proto se hraje hokej, nejlepší začátek mistrovství, jaký jsme si mohli přát. Nechci to ale zakřiknout.

Vy jste hrál i na domácím šampionátu v Rize roku 2006. Dá se srovnat ta atmosféra?
Ano, je to stejné peklo jako v Rize. Jediný rozdíl je opravdu ten, že nehrajeme ve své zemi. Kdyby mi to ale nikdo neřekl, asi bych si myslel, že se nacházíme u nás. Fakt si toho moc ceníme. Šestý, možná sedmý hráč na ledě.

Tehdy teprve dvacetiletý Guntis sbíral cenné zkušenosti, které zúročuje třeba na letošním šampionátu.

Tak a teď na Vsetín. Klasická otázka - jak vzpomínate na tu jednu sezónu 2006/07?
Nechci, aby to vyznělo nějak, že to chválím jen tak z povinnosti. Fakt se mi na Vsetíně líbilo. Bylo to moje první angažmá mimo rodnou zemi, takže jsem tam získal mnoho zkušeností. Byl tam vynikající tým, rozuměli jsme si. Trenéři taky v pohodě a hlavně fanoušci, co si pamatuji, byli super. Jsem za to vděčný. Navíc měl jsem tu spoluhráče z Rigy, tak to bylo lehči - adaptovat se.

Přesně tak. Měl jste zde spoluhráče z Rigy. Všichni jsou zdatnými reprezentanty. Armands Berzins, Lauris Darzinš a Janis Andersons. Je tu jen Armands a ten nehrál. Proč?
Armands nehrál, nebyl prostě v sestavě. Zítra by však měl hrát, protože mu to říkal ještě trenér Nolan před dnešním zápasem. Bude to platit nejspíš navíc, když nám zranili Jurise Štalse. Lauris tu není, má nějaké zdravotní problémy, stejně tak i Janis. Je to pro nás oslabení, hlavně Lauris v útoku.

Na závěr tedy ještě poslední dotaz. Kde právě hrajete na klubové úrovni?
Letos jsem hrál nejprve KHL v Chanty-Mansijsku a potom mířily moje kroky do švédské Elitserien - AIK Stockholm. Teď ale na novou sezónu smlouvu nemám, takže uvidíme až skončí šampionát. Teď se soustředím jen na to.

Guntis Galvinš zdraví vsetínské diváky přímo z útrob Minsk Areny.