Jsem rád, že má branka přišla v pravý čas, oddechl si po derby Daniel Vaněk

Filip Bazala • 16.10.2014

První derby sezony je za námi. Zvládl jej lépe Vsetín, který porazil Bobry 5:2. Ve vyrovnaném zápase měli zelenožlutí více štěstí a i díky němu si připsali tři body. Vsetín prohrával 2:1, ale k obratu nasměroval tým sám kapitán svou první brankou v sezoně na 2:2. „Jsem rád, že má branka přišla v pravý čas. Cítil jsem, že mužstvu pomohla nakopnout se,“ oddychoval po těžkém zápase Daniel Vaněk. Po dvou brankách Kolaříka nakonec pečetil skóre střelou do prázdné klece Marek Haloda. Důležité vítězství vyneslo svěřence trenérů Jenáčka a Hlobila na prozatimní první místo v tabulce.

Danieli, jak hodnotíte první derby sezóny?
Výsledkově pro nás dopadlo výborně, herně už to bylo horší. Dle konečného skóre to vypadá jako jasný zápas, ale nebylo to vůbec jednoduché, museli jsme hodně máknout. Udělali jsme i nějaké změny, protože v první třetině stačilo málo a mohli jsme prohrávat o tři branky. Musím kluky pochválit, že nakonec zápas vzali velmi zodpovědně, poučili se z chyb a zlepšili po první třetině hru jak v obraně, tak i v útoku, což nastartovalo naše konečné vítězství.

Pomohla taky rošáda s formacemi po první třetině?
Dle konečného výsledku určitě. I mně se podařilo vstřelit branku, takže týmu to impuls dalo. Jako první lajna jsme se trochu trápili zatím, ale nemyslím si, že je to úplně nějaká krize. Je škoda, že zatím nejsme sami schopni se zvednout, jako centr to beru na sebe. Měl bych více vytvářet klukům šance, víc pro ně bojovat, abych jim to usnadnil. Trenér se tak v zápase rozhodl naši první formaci rozhodit. Jak už jsem říkal, jako impuls pro tým to pomohlo.

Zmínil jste svou vstřelenou branku. Jde o první v sezoně, oddychl jste si trochu?
Nepovažuji se za střelce. Vždycky jsem dlouho čekal na gól, ale alespoň přihrávky jsem měl. Nějaká úleva tedy určitě přišla, ale depresi jsem kvůli tomu nepropadal. Na tréninku mi to docela jde, takže nějak skleslý z toho nejsem. Spíš jsem se těšil, byl hladový, až budu mít další a další příležitost, abych to konečně zlomil. V závěru jde hlavně o to, aby branky pomohly týmu. Kdybych dneska dal branku a prohráli jsme, tak by to nebyla žádná úleva. Takto jsem vyrovnal na 2:2 a cítil jsem, že mužstvo branka nakopla. O to větší mám radost, že můj gól přišel v ten správný moment.

Fotografie z derby k prohlédnutí zde

Bobři hráli velmi dobře, překvapili vás něčím?
Nepřekvapili. Čekali jsme, že budou houževnatí, nadšení a budou bojovat. Už na rozcvičce vypadali tak správě „nadržení“ na zápas, my jsme se snažili na to připravit. S takovým nasazením jako domácí jsme však do zápasu nevstoupili. Začali jsme pořádně šlapat až asi v polovině zápasu. Museli jsme se srovnat s jejich hrou, trenéři nás k tomu jasně nabádali. Bohužel se nám to nedařilo aplikovat už od samého začátku. Musím pochválit mužstvo Valmezu, protože hráli velmi bojovně, obětavě i technicky dobře. Nebyl to vůbec snadný soupeř. Pokud budou tak hrát častěji, nebojím se, že by nesbírali body.

Co bylo zlomem zápasu v prvním derby?
Rozhodně třetí třetina, kdy jsme ubránili oslabení pět na tři. Sáhli jsme si na dno, trochu nás to nahlodalo, ale v takových zápasech se musí hrát až na krev. Pět na tři jsme pak také nedali branku, ale prakticky dali. Kluci to sehráli výborně. Myslím, že právě branka na tři dva byla tím hlavním zlomem. Poté už jsme hráli tu svou poctivou hru odzadu, moc jsme nelítali a vítězství si nakonec pohlídali. Takže přesilovky na obou stranách a následná branka na 2:3, to byly ty hlavní momenty.

Atmosféra odpovídala derby?
Byla fantastická. Já jsem se na zápas těšil už celý týden. Vždy se mi v takových zápasech trochu více daří, takže jsem byl na ledě i uvolněnější, cítil tu energii z lidí, bylo to výborné. Řekl jsem si, že v tomto zápase musím tu svou smůlu zlomit a podařilo se. Ono to možná někdy nejde vidět, ale ta energie z fanoušků nás opravdu žene kupředu. Ta naše převaha v hledišti byla jasně cítit i na ledě. V tomto jsou derby famózní. Těším se i na sobotu a doufám, že naši fanoušci zase vytvoří tu skvělou kulisu. Určitě přijedou i fanoušci Přerova, ale doufám, že je v hledišti převálcujeme a promítneme to i na ledě.

Co bude důležité v nadcházejícím zápase s Přerovem?
Důležité bude navázat na výkon, který jsme doma předvedli s Opavou. Jít do zápasu trochu s pokorou, aby nás neblbo to, že jsme v tabulce na špici. Takže hrát, jako kdyby se nic nestalo, poctivě odzadu. Přerov má zkušené mužstvo, budeme se jim muset trochu přizpůsobit, hrát na ně nátlakovou hru, vystřelit a vyburcovat diváky, aby začali fandit. Přerov si u nás musí připadat trochu jako v pekle, musíme je zmáčknout ve třetině, abychom i ty zkušenější dostali pod tlak.