Šesťáci vybojovali v mezinárodním turnaji první místo

Adam Bagar • 29.12.2007

V sobotu 29.12. byly na programu již závěrečné boje o umístění. Sedmou pozici vybojovali Letci z Letňan, kteří porazili slovenskou Duklu Trenčín až po samostatných nájezdech. O pátou pozici bojoval německý Eisbären Berlín se Zvolenem, v tomto souboji byli úspěšnější naši západní sousedé, kteří vyhráli suverénně o šest branek. Pro ostravského diváka bylo určitě nejzajímavější utkání o třetí místo, ve kterém se střetla pořádající Sareza s městkým rivalem Vítkovicemi. Utkání rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější Vítkovičtí. Ve finálovém zápase porazil Vsetín těsně Kometu Brno, když rozhodující branku vstřelil dvě minuty před koncem. Pohár starosty městského obvodu Poruba tedy nakonec skončil v rukou Valachů. Celý turnaj byl skvěle zorganizován, celky předváděly velmi nadprůměrný hokej a na zápasech také panovala skvělá atmosféra, která není k vidění ani na některých prvoligových či dokonce extraligových zápasech. Doufejme tedy, že tento turnaj bude mít svou budoucnost a bude zorganizován i v dalších ročnících.

Výsledky sobotních utkání o konečném umístění v turnaji

o 7. místo:
HC Letci Letňany – HC Dukla Trenčín 4 : 3 po s. n. (1:1, 2:1, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Janda (Jaroš), 29. Zeliska (Bašta), 30. Neuman (Janda), rozhodující s. n. Kroh – 13. Balaj (Stránský), 19. Mokrohajský (Haščič), 32. Balaj (Kasala)

HC Letci Letňany: Lehký – Bourdov, Janda, Novotný, Staněk, Vyšín, Zeliska, Kroh – Bašta, Honetschläger, Jaroš, Neuman, Petřík, Polyanychka, Procházka, Štosek

Dukla Trenčín: Stuhl – Decký, Dvorský, Špankovič, Čimo, Stránský, Murcina, Jurčiak, Kasala, Haščič, Vavro, Mokrohajský, Briestenský, Kuzma, Lauko

o 5. místo:
HKM a. s. Zvolen – HC Eisbären Berlín 0 : 6 (0:3, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Konopatzki (Filin), 8. Wagner, 14. Preis (Filin), 17. Konopatzki (Preis), 28. Preis (Filin), 41. Filin (Konopatzki)

HKm a.s. Zvolen: Marcinek – Meliško, Necpál, Vetrák, Majerík, Zverko, Buda, Šebeňa – Molnár, Jakubík, Ondris, Novodobec, Halama, Tatár, Ďurkovič, Slatinec, Urgas, Filkus

HC Eisbären Berlin: Paulweit – Haase, Müller, Olleff, Schller – Butasch, Filin, Joecks, Konopatzki, Preis, Ratajczyk, Wagner, Noalu, Timm

4:32 – po obrovském zmatku před zvolenskou brankou se nakonec po několika dorážkách trefil střelou z mezikruží Christian Konopatzki. 0:1
7:20 – Fabian Wagner si parádně prokličkoval mezi obránci a zakončil stejně dobrou, ne-li kvalitnější střelou do horní části Marcinkovy branky. 0:2
13:45 – Vladislav Filin vypálil takovým způsobem, že gólmana Zvolenu tato střela donutila opustit brankový prostor. Toho využil Markus Preis, který již zakončoval do odkryté branky. 0:3
16:53 – Markus Preis našel ideálně na útočné modré Christiana Konopatzkiho, který zakončil parádně do levého růžku branky. 0:4
27:32 – k vidění byl další z dnešních parádních branek Eisbärenu. Markus Preis vypálil velmi dobrou střelou z mezikruží. 0:5
40:56 – Christian Konopatzki nahrál zpoza branky před zvolenského gólmana, kde stál Vladislav Filin, který si střelou z první připsal dnes již čtvrtý bod do kanadského bodování. 0:6

o 3. místo:
HC Sareza Ostrava – HC Vítkovice Steel 2 : 3 po s. n. (1:1, 1:1, 0:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Vašík, 19. Klempár (Mládek) – 15. Schwarz (Kafka, Illéš), 25. Laryš (Smrčka), rozhodující s. n. Rimmel

HC Sareza Ostrava: Herejk – Trefil, Pitřík, Hudec, Demel, Vavroš, Štěpán, Tkáč – Gřeš, Mládek, Csomor, Pěnčík, Gelnar, Vašík, Havránek, Šerák, Lasák, Klempár

HC Vítkovice Steel: Mec – Bolek, Potočný V., Potočný J., Rudl, Trčka – Adamík, Baďura, Illéš, Kafka, Kaifaš, Laryš, Minařík, Přecechtěl, Rimmel, Schwarz, Smrčka

Hned ve druhé minutě zápasu se ocitl před vítkovickým gólmanem Vašík, ale jeho šanci zabránil beton gólmana Mece. Na druhé straně zase zahrozili Rimmel s Laryšem, kteří zkoušeli pozornost gólmana Sarezy Herejka střelami z prostoru mezi kruhy. Skóre se však měnilo až v čase 6:47, když se Dominik Vašík ideálně uvolnil, obtočil okolo obránce a vystřelil. Jeho pokusu, který skončil až v brance Vítkovic pomohla také teč jednoho z hostujících obránců – 0:1. V minutě deváté mohla Sareza dokonce své vedení navýšit, ale šance Gřeše ani Gelnara v brance neskončily. V čase 14:41 však bylo z ničeho nic vyrovnáno, když po velkém závaru před Herejkem nakonec kotouč dorazil do branky Jakub Schwarz - 1:1. I přesto, že v první třetině byla lepším celkem domácí Sareza, tak stav byl pouze vyrovnaný 1:1.

Také úvod druhé třetiny patřil domácím. V čase 18:10 přidala Sareza druhou branku a vrátila tak vedení zpět na svou stranu. Nejprve se ocitl ve velké šanci před gólmanem Hamrák, jehož střela se nakonec po několika odrazech dostala až k Ladislavovi Klempárovi, který překonal ležícího vítkovického gólmana – 2:1. Po této brance ale Vítkovice zabraly a byly až do konce druhé části mnohem lepším celkem. Ovšem velmi dobré pokusy Illáše, Baďury i Rimmela v brance neskončily. Až v čase 24:38 se hosté dočkali vyrovnání. Lukáš Laryš překonal ležícího Herejka velmi zajímavou střelou, která byla vystřelena spíše do vzduchu než do branky, ale obloukem skončila v domácí svatyni – 2:2. Střelec vítkovické vyrovnávací branky Laryš byl na ledě jasně nejaktivnějším hráčem, ale na konci druhé části nedokázal nadvakrát překonat domácího gólmana. Sareza zahrozila až v úplném závěru třetiny, kdy se Gelnar probil až před hostujícího gólmana.

Ve 31. minutě mohli vývoj zápasu otočit hosté, ale Laryš trefil pouze tyč domácí branky. Minutu nato mohla naopak skórovat Sareza, ale Mládek svou obrovskou šanci po závaru v brankovišti Vítkovic nevyužil. Pětatřicátá minuta přinesla nebezpečně skákavou střelu Gelnara, se kterou měl hostující gólman nemalé problémy. Pět minut před koncem si vynutili hosté velký tlak, ale obstřelování domácí branky k brance nevedlo. Ovšem totéž předvedla dvě minuty nato i domácí Sareza, která stejně jako Vítkovice měla mnoho šancí, které však zůstaly také bez využití. Do konce utkání se již nic nestalo, a tak musela následovat trestná střílení. V těch nedokázali domácí ani jednou překonat hostujícího gólmana, naopak Vítkovice využily dva nájezdy. Rozhodující z nich proměnil Mikuláš Rimmel. Sareza Ostrava tak po velkém boji nakonec podlehla Vítkovicím až po samostatných nájezdech 2:3.

o 1. místo:
HC Vsetín – HC Kometa Group, a. s. 3 : 2 (1:1, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. Děrkas (Andul), 35. Motloch (Grygar, Kuchařík), 43. Kuchařík (Grygar) – 2. Jenýš, 23. Boltvan (Nossek, Zbořil)

HC Vsetín: Hak – Vašíček, Hryciow, Vítek, Žabčík, Ščotka – Štefl, Hořanský, Tydlačka, Focrh, Motloch, Kuchařík, Abdul, Zetocha, Mrnuštík

HC Kometa Group, a.s.: Machorek – Zbořil A., Štancl, Svoboda, Weiss, Švejda, Nossek T., Jenýš, Zacha, Voškeruša, Nossek R., Zbořil J., Račický, Garčic, Boltvan, Knap, Tichý, Vlček, Korbička

Kometa Group Brno v základní skupině předváděla suverénně nejlepší hokej, a tak byla v zápase s Valachy ze Vsetína velkým favoritem. To také potvrdila hned v úvodu, když v čase 1:38 si najel Pavel Jenýš ideálně mezi kruhy a ranou do horní části branky otevřel skóre zápasu - 0:1. Rychlá branka ale jakoby Kometu uspokojila a už nebyla k vidění ta Kometa, která tady tak zářila v základní části. V sedmé minutě se objevil Grygar tváří v tvář gólmana Machorka , ale nepřekonal ho. Ve dvanácté minutě měl obdobnou příležitost také Svoboda, ale ani ten nedokázal vyrovnat. V čase 13:53 se to ale již Vsetínským povedlo, když Zdeněk Děrkas prošel mezi obránci a zakončil parádně do horní části branky - 1:1.

Druhá třetina přinesla místo hokeje velký boj, který nedokázal ukočírovat hlavní rozhodčí Macoun. Bylo k vidění několik tvrdých zákroků, které se daly potrestat klidně i trestem do konce utkání, ovšem hlavní rozhodčí nepotrestal tyto zákroky ani dvěma minutami. Není tudíž divu, že se hráči spíše než na hokej soustředili na to, kdo ukáže tvrdší zákrok. V minutě 17. netrefil úplně prázdnou branku vsetínský Motloch. Ve 22. minutě pálil od modré Hořanský, jehož střelu šikovně tečoval před gólmanem Machorkem Abdul. V čase 22:51 to však byla Kometa, která dokázala vstřelit druhou branku. Gólman Vsetína nepodržel kotouč ve své lapačce, a tak pro Jakuba Boltvana již nebyl problém dopravit kotouč do poloprázdné branky - 1:2. V šestadvacáté minutě vstřelili vsetínští branku, ale rozhodčí Macoun se dopustil další velké chyby, když předčasně zapískal s domněním, že gólman má kotouč ve svém držení.

Ve 32. minutě opustil gólman Komety svůj brankový prostor, čehož málem využili ke vsítění druhé branky Motloch s Kuchaříkem. V čase 34:07 se již ale Vsetín dočkal zaslouženého vyrovnání, když obraně hostí ujel Lukáš Motloch, který opět střelou do horní části branky překonal Machorka - 2:2. 37. minuta přinesla velký tlak Komety Brno, ve kterém dělal nejvíce problémů vsetínské obraně Zbořil. Dvě minuty nato dokonce Brněnští netrefili poloprázdnou branku, konkrétně Zacha. Vypadalo to tak, že utkání spěje do prodloužení, které by také tomuto zápasu nejspíše slušelo. Ovšem v čase 42:57 vyzrál na hostujícího gólmana Lukáš Kuchařík, který střelou z pravého kruhu poslal Vsetín do vedení - 3:2. A jelikož si již Valaši konec zápasu dokázali pohlídat, tak zvítězili ve finále Mezinárodního turnaje o pohár starosty městského obvodu Poruba nad Kometou Group Brno 3:2.