Z krásné bitvy s Vítkovicemi urvali starší dorostenci bod

Radek Bařina • 17.09.2010

Strhující utkání sehráli starší dorostenci VHK proti Vítkovicím. Dvě třetiny se zdálo, že hostující tým udělí Valachům lekci z produktivity, když dokázalo takřka z minima vytěžit maximum. Třetí třetina ovšem přinesla domácí smršt. Během 3. minut Valaši otočili skóre, a byť Vítkovice bleskově srovnaly i v dalším průběhu horko těžko odolaly vsetínským výpadům. Přes množství šancí se ale domácí již neprosadili, naopak jedenáct sekund před koncem prodloužení přisoudila Vítkovicím druhý bod přesná přesilovkou střela od modré.

ESD - 5.kolo pá 17.9.
HC Vítkovice Ridera
4:5p(0:1, 1:2, 3:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 30. Pokorný (Kohout, Báchor), 44. Štrbík (Janeba, Báchor), 45. Slováček (Daněk, Žák), 46. Daněk (Stodůlka, Ptáčník) - 14. Holý (Plášek), 26. Cabák (Blahuta, Zdráhal), 40. Kubis (Hudeček, Blahuta), 47. Bail (Blahuta, Hudeček), 65. Kubis (Bail). Rozhodčí: Škrobák - Adamec, Štěpán. Vyloučení: 3:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 160. Střely na branku: 55:30. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 4:3, 4:5.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Pelc, Žák, Báchor, Gajdoš, Hradil, Štědrý, Ptáčník, Slováček, Daněk, Brida, Kývala, Janeba, Stodůlka, Pokorný, Kohout, Štrbík, Tobola, Neuwirth.
HC Vítkovice Ridera: Ďuriš - Kubis, Černín, Kovář P., Hawlík, Zuzaník, Cabák, Cháňa, Bail, Holý, Celner, Kovář T., Kysučan, Plášek, Hudeček, Zdráhal, Máj, Blahuta.

Úvodní minuty utkání extraligy staršího dorostu mezi Vsetínem a Vítkovicemi přinesly spíše opatrný hokej. Oba celky si sice záhy vyzkoušely hru v přesilovce, vyjma ojedinělých pokusů z dálky však gólmany Kohna a Ďuriše příliš neprověřily. S přibývajícími minutami se větší aktivita začala pozvolna stěhovat na hole Valachů, přes pozorné hosty se ale Vsetínští prosazovali jen stěží. Se střelami z dálky si poradil, v pohodě chytající, Ďuriš.

Na sklonku 14. minuty udeřilo znenadání na druhé straně. V první vážnější příležitosti se hostující hráči protlačili s kotoučem z rohu až před brankoviště a Marek Holý v poloze klečícího střelce nadvakrát procedil puk za záda Kohna (0:1). Domácími inkasovaná branka lehce otřásla a na několik minut přenechali iniciativu Vítkovicím. Až průnik Daňka v minutě 16., po němž se zaskvěla pohotová lapačka Ďuriše, odstartoval novou vlnu vsetínského útočného snažení.

V 17. minutě se v nadějné pozici ocitl Ptáčník, nezorientoval se ale dobře a svou střelu z otočky poslal mimo. Poté si domácí zahráli potřetí v utkání přesilovku. Zamkli v ní sice hosty v obranném pásmu, ke střele se ale v podstatě nepropracovali. V poslední vteřině mohli znenadání podruhé udeřit Severomoravané. Májovu teč ale dokázal zastavit reflexivním zákrokem lapačkou Kohn. Po první dvacetiminutovce tak vedli hostující hráči 1:0.

V rozháraném úvodu prostřední dvacetiminutovky to byli hosté, kdo jako první zahrozil. V 23. zakončoval velký závar před domácí brankou Celner nad. Když pak Valaši nevyužili několik nadějně se rozvíjejících akcí, Vítkovice podruhé v zápase udeřily. Vsetínští se až příliš nechali strhnout ofenzivními choutkami a rychlé přečíslení hostů přesně zakončil obránce Cabák. Ten si sjel ze druhé vlny a ideální přihrávku Blahutovu neomylně zakončil do odkryté klece (0:2).

Inkasovaná branka paradoxně povzbudila spíše domácí. Ti v dalších minutách zatlačili hosty do hluboké defenzívy a po několika nezakončených závarech se těsně před polovinou zápasu přeci jen dočkali kýžené branky. Drtivý nápor v přesilové hře korunovali domácí dvě vteřiny před jejím skončením – dělovku od modré Ďuriš pouze vyrazil a nehlídaný Pokorný pohotově doklepl touš do sítě (1:2).

I po vstřelené brance pokračoval vsetínský nápor, jeho příležitosti, jako byl například pokus Kohuta z blízka, ovšem zneškodnil skvělý Ďuriš. Domácí brankáře Kohna hosté zaměstnali až v závěru třetiny. V minutě 37. Zdráhal z blízka gólmana neprostřelil, třináct sekund před druhou sirénou se však hosté dočkali uklidňující branky. V signalizované výhodě vypálil od modré Kovář a Kohn našel puk až v brance (1:3). I druhá třetina tak skončila vítězstvím Ostravanů.

Úvod třetí třetiny patřil hostům. Proti Kysučanově střele musel Kohn vymrštit svůj beton, o chvíli později pak v přečíslení minul Kovář odkrytý kout domácí branky. Ve 44. minutě ale hosté faulovali a tento okamžik odstartoval tříminutovou smršť VHK. Už za půl minuty se vyloučený Hudeček nuceně vrátil na led. Štrbík překvapil úplně všechny, když se místo přihrávky zpoza branky rozhodl nečekaně zasunout touš do branky. Tato varianta mu vyšla nad očekávání a kotouč proklouzl skulinkou mezi Ďurišovým betonem a tyčkou do branky (2:3).

O 35 vteřin později už bylo vyrovnáno. Daněk předložil ideální přihrávku najetému Slováčkovi, ten si zkušeně položil brankáře a poté zavěsil do odkrytého kouta branky (3:3). Domácí ale Vítkovicím nedali šanci vzpamatovat se a v čase 45:39 jim zasadili další ránu. Hostujícímu bekovi se zamotal puk mezi bruslemi. Pohotoví Valaši jej o něj bleskově připravili a byl to Daněk, kdo svou dorážkou poslal Vsetín do vedení (4:3). Severomoravané si vzali oddechový čas a hned po něm se zakousli do domácích ve snaze o odpověď. Dočkali se jí už za necelou minutu. Obléhání vsetínské svatyně zakončila Bailova střela od modré, po níž se ohnal jeden z domácích hráčů, čímž zmátl brankáře Kohna natolik, že jeho lapačka následně sáhla do prázdna (4:4).

Další minuty přinesly strhující podívanou. Hra se přelévala ze strany na stranu a brankáři se rozhodně nenudili. V 54. minutě se hostující hráč dostal do brejku, trefil ovšem Kohna do masky, ihned z protiútoku ujel pro změnu Slováček a hostující bek zastavil pouze za cenu faulu. Od tohoto okamžiku už se šance počítaly takřka výhradně na straně Vsetína. V minutě 56. promáchl před odkrytou brankou skákající puk Stodůlka, o pár chvil později z bezprostřední blízkosti neprocedil touš za Ďurišova záda faulovaný Janeba. Až do sirény poté hráli Valaši v početní výhodě. Několikrát puk poskakoval v bezprostřední blízkosti hostující svatyně, několikrát domácím chybělo jen pár centimetrů k úspěchu.

Kýžené branky se ale nedočkali a na řadu přišlo prodloužení. Valaši si jej zahráli už potřetí v sezóně a ani do třetice pro ně neskončilo šťastně. Šestnáct sekund před vypršením hrací doby fauloval Pelc a hosté za šest sekund dokázali hru čtyři na tři využít. Kubis napřáhl od modré a propálil vše, co mu stálo v cestě. V utkání výborné úrovně tak pro sebe urvaly druhý bod Vítkovice, kvalitně hrající Vsetín zdolaly 5:4.