Ve šlágru kola podlehli starší dorostenci Třinci

Radek Bařina, Václav Trávníček • 05.11.2010

Brankou ze 60. minuty utkání přišli dorostenci VHK o body z domácího zápasu s Třincem. Bitvu o první příčku tabulky sice Valaši zahájili lépe, když se v přesilovce prosadil Dominik Tobola, Třinec ale dokázal dvěma slepenými brankami ještě do první přestávky střetnutí otočit. V závěrečném dějství sice Vsetínští dokázali srovnat, v samém závěru zápasu však o pracně vydřený bod přišli. Třinec se tak o skóre vyhoupl do čela tabulky ELSD. Šanci na reparát budou mít Vsetínští v sobotu, kdy na Lapači od 14:00 přivítají Jihlavu.

ESD - 22.kolo pá 5.11.16:30
HC Oceláři Třinec
2:3(1:2, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 16. Tobota (Janeba), 43. Daněk (Ptáčník) - 17. Matuš, 18. Faksa (Repe), 60. Faksa (Matuš, Bezuška). Rozhodčí: . Vyloučení: 5:4 navíc Faksa (TRI) 10 minut OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Hradil, Žák, Báchor, Gajdoš, Kovář, Štědrý - Neuwirth, Daněk, Pokorný, Štrbík, Ptáčník, Kohout, Kývala, Janeba, Slováček, Brida, Tobola.
HC Oceláři Třinec: Chvostek D. - Bezuška, Kurzok, Blahuta, Valíček, Štencel, Běhal, Repe - Faka, Pargáč, Slovák, Ohera, Chvostek M., Malyjurek, Samek, Vrabel, Matěj, Jaroš, Matuš.

Hosté přijeli na Lapač s evidentní chutí bodovat, což prokazovali od první minuty. Vrabel se po pravém křídle proháčkoval až před domácího brankáře Tomáše Kohna a strážce vsetínské svatyně musel ze svého zásobníku vytáhnout první důležitý zákrok. Následně se před Kohnem zcela sám ocitl Běhal, jenž dostal krásnou přihrávku zpoza brány, ale zakončil jen do dobře postaveného brankáře. Oceláři domácí Valachy přehrávali, problémy jim způsobovala pouze první pětka vedená Ondřejem Slováčkem. Ten předvedl pohlednou akci v sedmé minutě, když za hostující svatyní udržel po střetu s obráncem stabilitu, obkroužil branku a hledal před ní najíždějícího Ptáčníka. Kdyby mu na poslední chvíli nezvedl jeden z třineckých beků hokejku, zakončoval by vsetínský střelec do prázdné klece.

Byl to ale především domácí Kohn, kdo na druhé straně kluziště zažíval perné chvilky. Po krásné kombinaci Třince se do gólové šance dostal Faksa, v plné rychlosti ale nedokázal usměrnit touš do odkryté branky. Následně vsetínská obrana rozehrála puk přímo na hokejku třineckého forvarda Michala Chvostka, jenž z pravého kruhu vypálil a brankář Kohn se měl opět co natahovat. Herní převahu Ocelářů zabrzdilo vyloučení Samka za sekání, které Valaši dvě vteřiny před koncem početní výhody ztrestali a zásluhou Dominika Toboly šli do vedení 1:0. Hosté v tento moment prokázali vysokou morálku a během jedné minuty nepříznivý stav otočili. Nejprve Radim Matuš přesnou střelou vymetl levý horní rožek Kohnovy klece (1:1) a když se v přesilovce trefil Radek Faksa, vedli Oceláři rázem 1:2.

S druhým dějstvím začala obě mužstva tam, kde na konci první dvacetiminutovky skončila. Na zimním stadionu Na Lapači byl i nadále k vidění urputný hokej a navrch měli opět hosté z Třince. Ve čtyřiadvacáté minutě Ohera předvedl pohotovou dorážku, po níž kotouč už už mířil do odkryté domácí branky. Kohn ovšem zareagoval neméně dobře a puk na poslední chvíli dokázal vykopnout bruslí.

V polovině utkání zůstal nahozený puk zpoza brány stát mezi Kohnovými betony. Domácí brankář o touši na rozdíl od hráčů v červených dresech vůbec nevěděl. V brankovišti díky tomu vznikla obrovská mela, kterou nakonec vyřešil Slováček, ovšem jen za cenu úmyslného posunutí branky. Dostal tak dvouminutový trest (a svůj třetí v utkání), čímž paradoxně nabídl Třinci další šanci navýšit skóre. Zásluhou skvělých zákroků domácího brankáře se však skóre do konce třetiny nezměnilo.

Třetí část znamenala pro Valachy poslední příležitost udělat něco s výsledkem. Šanci za pačesy chytil v třiačtyřicáté minutě domácí kapitán Daněk. Martin Ptáčník ještě nechal prudkou střelou Daniela Chvosta vyniknout, vyražený puk se ale dostal k Josefu Daňkovi, jenž číhal u opačné tyče a ač tísněn obráncem, dokázal poslat touš do třinecké branky - 2:2. Jestliže první dvě třetiny tahali Vsetínští za kratší konec provazu, od této chvíle to byli oni, kdo na ledě přebral iniciativu. Báchorou tvrdou ránu od modré Chvostek příliš neviděl, přesto dokázal puk vytěsnit betonem. Stejně tak si gólman Ocelářů poradil s pokusem Jaroslava Janeby, jenž nebezpečně vypálil ze skrumáže před Chvostovou klecí. Těsně před koncem však Valachy zastihla pořádně studená sprcha. Když už to vypadalo, že si obě mužstva připíši po bodu a rozhodovat se bude v prodloužení, přišla druhá chvíle Radka Faksy.

Padesát vteřin před sirénou se asistent třineckého kapitána protlačil z pravého rohu kluziště až před Kohna a následně zaskočil domácího muže s maskou chytrým zasunutím mezi betony. Přestože Valaši zkusili štěstí v power play, při němž měl na hokejce vyrovnání Tobola, hosté ze Slezska se dokázali ubránit. Odvezli si z Lapače všechny tři body, čímž se o skóre vyhoupli do čela tabulky východní skupiny.