V první čtvrtfinálové bitvě podlehli starší dorostenci Vítkovicím

Radek Bařina • 27.03.2011

Dramatický čtvrtfinálovou souboj, se šťastným koncem pro hostující Vítkovice, mají za sebou starší dorostenci VHK. V první polovině zápasu byli Ostravané lepší a zaslouženě se ujali vedení 0:2. Od Tobolova snížení ze 38. minuty ale převzali otěže zápasu domácí a Vítkovicím bylo nejednou úzko. Rozhodující momenty utkání se udály v samém závěru. V 58. minutě, za stavu 2:3 neproměnili Valaši trestné střílení. Následně byli ve vlastní oslabení donuceni hrát vabank a hosté proměnili rychlý brejk ve čtvrtou branku. Za stavu 0:1 na zápasy se série stěhuje do Vítkovic. Druhé utkání je na programu v úterý.

ESD - ČT1 ne 27.3.17:30
HC Vítkovice Ridera
2:5(0:0, 1:2, 1:3)
Branky a nahrávky: 38. Tobola (Ptáčník, Janeba), 46. Pokorný (Slováček, Pelc) - 22. Černín (Zdráhal), 23. Hudeček, 44. Zdráhal (Máj), 59. Tomi (Holý), 60. Kovář. Rozhodčí: Jeřábek A., ml. - Obadal P., Wesley L. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 402. Střely na branku: 42:37. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:5.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Žabčík, Pelc, Hradil, Žák, Báchor, Kovář, Štědrý - Surý, Neuwirth, Daněk, Pokorný, Štrbík, Ptáčník, Kohout, Kývala, Janeba, Slováček, Brida, Tobola.
HC Vítkovice Ridera: Bartošák - Hawlík, Zuzaník, Pavelka, Kubis, Černín, Bail - Tomi, Kilnar, Plášek, Kysučan, Kovář, Máj, Hudeček, Blahuta, Holý, Zdráhal, Klečka, Sysala.

Opatrný byl úvod prvního čtvrtfinálového souboje mezi staršími dorostenci vsetínského VHK a Vítkovic. V počáteční oťukávané byl zaměstnanějším mužem v masce vsetínský Kohn. První těžší zákrok si připsal v minutě 4., kdy ránu Hudečka viděl až v poslední chvíli. Rukavicí ji ovšem dokázal vytěsnit. Na sklonku 7. minuty si Valaši zahráli první přesilovku zápasu, dlouho ale nebylo poznat, že je jich na ledě o jednoho víc. Až v samém závěru početní výhody se v závaru před gólmanem Bartošákem dostal ke střele Štrbík, branku ale netrefil.

Hra v oslabení jakoby Ostravany řádně nabudila. V následujících minutách hry si dobrým pohybem a napadáním vynutili převahu. V 10. minutě pálil po chybě v domácí rozehrávce Kilnar, Kohn ale proti němu vytáhl ukázkový semafor. O minutu později vyškolil hostující Kovář postupně hned čtyři vsetínské hráče, jeho následný blafák ale úspěšně vyčíhnul Kohn. Domácí brankář se následně vyznamenal i v minutě 14. Po Pelcově minele se do brejku řítil Máj, natažený beton ležícího Kohna ale zabránil hostující radosti.

V závěru třetiny se Vsetínu přeci jen povedlo vyrovnat hru. V 17. minutě se při přečíslení tři na dva dostal ke kotouči Kohout, z mezikruží ale trefil jenom střed vítkovické branky. Poslední vzrušení úvodní dvacetiminutovky nastalo přesně minutu před sirénou. Ofenzivní bek Pavelka dostal v rychlém protiútoku Ostravanů puk do ideální střelecké pozice, reflexivně reagující Kohnova lapačka ale jeho střelu zneutralizovala. Po dvaceti minutách tudíž odcházely oba celky do kabin za stavu 0:0.

Ve druhé třetině začaly padat branky a netrvalo to ani moc dlouho. V čase 21:59 si proti pronikajícímu Zdráhalovi počínali domácí nedůrazně a byli za to potrestáni. Zdráhalům křížný pas z pravého křídla totiž přesně našel najíždějícího Vojtěcha Černína a ten z blízka uklidil puk do odkryté branky (0:1). O necelou minutu později chybovali zaskočení domácí hráči znovu a Jan Hudeček střelou z levého křídla našel skulinku mezi gólmanovými betony (0:2).

Po tomto dvojdirektu se domácí hra rozsypala a v následujících minutách Valaši jen s vypětím všech sil odvraceli ofenzivní výpady navnaděných Ostravanů. Tento valašský zmar vyvrcholil v minutě 25., kdy před Kohnem nechali zcela osamoceného Blahutu. Ten ale na vsetínského brankáře nevyzrál a domácí, kteří stáhli hru na tři formace, přeci jen začali zvedat hlavu. Proti výborně se pohybujícím Vítkovickým se ale Vsetínští dlouho nemohli dostat do výraznější příležitosti. Až ve 29. minutě se odrazil letící puk přímo na hůl Janeby, tomu ale střela z blízka nesedla a Bartošák ji v pohodě kryl.

Společně se 31. minutou přišel na Lapač slepenec dvou hostujících přesilovek. Vítkovice v nich ale nevymyslely nic kloudného a záhy toho mohly litovat. Ve 36. minutě totiž putoval za katr Zdráhal a přesně v momentě, kdy se vyloučený hráč hostů vrátil zpátky na led, Valaši udeřili. Nahození od modré sklepl těsně před Bartošákem Dominik Tobola a hostující brankář neměl nárok (1:2). Vstřelená branka domácí viditelně povzbudila, probralo se i publikum, více než faul Hudečka v samém závěru prostředního dějství, ale Vsetínští, ve druhé třetině, nezískali. Po 40. minutách proto prohrávali s Vítkovicemi 1:2.

I díky dohrávané přesilové hře vstoupili Valaši do třetího dějství náporem. Závar vytvořený triem Tobala – Štrbík – Janeba, ale vyrovnání nepřinesl. Ve 44. minutě pak dostal Patrik Zdráhal puk do jízdy, hravě přespurtoval vsetínského obránce a svůj bekhendový blafák umístil, i s trochou štěstí, za Kohnova záda (1:3). Ještě v téže minutě ale poslali hosté kotouč z vlastního pásma na tribunu, a když o pár vteřin později fauloval, přímo před zraky rozhodčího, Pavelka Slováčka, dostali Vsetínští do vínku dlouhou přesilovku pět na tři. Valachům stačilo přibližně půl minuty, aby z dvojnásobné početní výhody vyrobil kontaktní branku. Slováčkova učebnicová příhra našla před Bartošákem zcela osamoceného Dominika Pokorného a ten měl dostatek času zamířit a poslat puk mimo gólmanův dosah (2:3). Vsetínští pokračovali v náporu, ve 47. minutě ale mohli z čista jasna znovu inkasovat. Proti střele Kilnara, která už už mířila do odkryté branky, ale pohotově zakročil Kohn, respektive jeho právy beton.

V polovině třetí třetiny putoval na trestnou lavici Pavelka, který dle hlavního rozhodčího chránil vlastního brankáře až příliš vehementně. Tou dobou už ale seděl za katrem Zuzaník, Vsetín tak čekala další minuta dvojnásobné přesilovky. Dlouhé obléhání Pavelkovy branky ovšem vyrovnání nepřineslo. V 53. minutě měl vsetínskou radost na holi Daněk, z blízka ale trefil jen dobře postavené Bartošákovo rameno. O minutu později poslaly Vítkovice znovu kotouč na tribunu a v následné přesilové hře jen těsně minula Žákova teč odkrytý kout ostravské branky.

Důležitý okamžik přišel v čase 57:15. Vysoký Pelc se srazil s nízkým Hudečkem a hlavní rozhodčí posoudil tento střet jako faul loktem. V takřka bezvýchodné situaci ale přesto Vsetínští sahali po vyrovnání. Kývala vypíchl hostující příhru a řítil se sám na Bartošáka. Byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. Při jeho exekuci si sice Kývala nevedl zle, zkušený brankář Vítkovic si ale počkal na jeho kličku a následné zakončení poslal vyrážečkou mimo tři tyče.

Ve čtyřech hrajícím domácím nezbylo, než i nadále riskovat, v čase 58:29 na to ale doplatili. Únik Holého ještě dokázal zmařit Kohn, na dorážku Tomiho již ale neměl nárok. V poslední minutě ještě Vsetín odvolal brankáře, před Bartošáka se ale vůbec nedostal. Naopak, půl minuty před koncem pečetil domácí prohru střelou do prázdné brány Kovář. Vítkovice tak udolaly bojovně hrající Vsetín 5:2 a ujaly se vedení 1:0 na zápasy. Již v úterý tudíž budou mít možnost rozhodnout na vlastním ledě a postoupit na finálový turnaj staršího dorostu.